Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň se snažila šokovat, radní před komisí ostříhala kolegu dohola

  15:27aktualizováno  18:20
Šokující závěr měla dnešní poslední prezentace Plzně před mezinárodní komisí, která v Praze na ministerstvu kultury rozhoduje mezi Plzní a Ostravou o držiteli titulu Evropské hlavní město kultury. Radní pro kulturu Marcela Krejsová přímo před komisí oholila hlavu svému kolegovi Romanu Černíkovi.

Roman Černík z plzeňského organizačního týmu přišel při prezentaci před komisí o vlasy

Plzeňský divadelník a člen týmu připravujícího plzeňskou kandidaturu na závěr prezentace předstoupil před komisi a řekl:

PLZEŇSKÉ VIZE

Čtěte o projektu, se kterým se Plzeň o titul ucházela

"Jsem připraven na změnu!". Poté mu radní pro kulturu Marcela Krejsová zabořila do vlasů elektrickou mašinku a oholila mu celou hlavu.

Ve stejnou dobu, kdy se odehrávala půlhodinová prezentace v Praze, mohli Plzeňané sledovat záznam z její generálky na velkoplošných obrazovkách ve Smetanových sadech.

Přinese titul Evropské město kultury Plzni nějaký užitek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. září 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 283
NE 84

S velkým zájmem se ale nesetkala. Sešly se zde asi tři desítky lidí a zhruba dvacet politiků a úředníků z magistrátu. Většinu přihlížejících video příliš nenadchlo. Hlavně starší lidé se cítili dotčení tím, že celá prezentace byla v angličtině a neměla ani české titulky.

Lidé ve Smetanových sadech slaví zisk titulu Evropské město kultury

Lidé ve Smetanových sadech v Plzni slaví zisk titulu Evropské město kultury

Kolem 16. hodiny se do Sadů začalo trousit více lidí, a když začal přenos z tiskové konference, bylo před obrazovkou odhadem na 300 diváků.

Když z úst předsedy zaznělo "PLSEN", lidé začali jásat, někteří i plakali dojetím.

"Jsem moc rád, myslím, že Plzeň si to zaslouží. Dělá se tady pro kulturu hodně. Máme mnoho festivalů, máme Šeříkovku, kam jezdí lidé z celé republiky," řekl jeden z přihlížejících Václav Hájek.

Ředitel plzeňského organizačního týmu Milan Svoboda se svěřil, že neví, co rozhodlo. "Po prezentaci před komisí jsme vůbec neodcházel s jasným pocitem, že jsme vyhráli. Ale nic jsme nezkazili, všechno jsme zodpověděli," řekl Svoboda.

Podle jeho slov nyní vznikne obecně prospěšná společnost, která na sebe po dobu příštích pěti let vezme organizaci všech akcí.

Primátor Plzně Pavel Rödl a radní pro kulturu Marcela Krejsová se radují po známení, že Plzeň bude evropským městem kultury 2015

Primátor Plzně Pavel Rödl a radní pro kulturu Marcela Krejsová se radují po známení, že Plzeň bude evropským městem kultury 2015

Primátor Pavel Rödl se dnes zúčastnil vyhlášení přímo v Praze. "Je to v první řadě obrovská úleva a radost. Je ale třeba si uvědomit, že to je zároveň obrovský závazek, teď začíná ta tvrdá práce," řekl Rödl.

Je přesvědčený, že titul bude pro Plzeň prospěšný. "Ani ne tak z hlediska městské kasy. Ale u peněz vložených do kultury obecně platí, že se vrací trojnásobně, nebudou se vracet do městské kasy, ale lidem a podnikatelům," řekl Rödl.

CO ŘÍKAJÍ NA ZVOLENÍ PLZNĚ

Jiří ornaJiří Orna (plzeňský archeolog): "Pokud plzeňské ulice ožijí kulturními akcemi a budou se stavět další kulturní stavby, tak je to jasný přínos pro město, jeho obyvatele, ale i pro archeologický výzkum. Stejně jako u Západočeské galerii budeme zkoumat nové plochy a může vzniknout i nová expozice z nálezů.

Tomáš poppTomáš Popp (ekologické sdružení ENVIC): "I my jsme se podíleli jsme se na kandidatuře Plzně, třeba biodožínkami, farmářskými trhy a Plzeňskými poklady. Věřím, že do budoucna bude kultura chápána v Plzni daleko šířeji - tedy včetně životního prostředí a třeba kultury stravování."

MMichal Jančaříkichal Jančařík (moderátor): "Šance Plzně proti Ostravě jsem viděl jako vyrovnané 50:50. Naše město mělo přece jen výhodu v tom, že začalo na kandidatuře pracovat o hodně dřív. Očekávám, že získání titulu bude impulsem, který Plzeň kulturně pozvedne a bude o ní víc slyšet než dosud."

Radka ŽákováRadka Žáková (cykloprůvodkyně): "Před několika dny jsem projížděla Ostravu na kole. Přišlo mi, že tam méně prezentovali kandidaturu než u nás. Věřím, že Plzeň podpoří projekty, ke kterým by se dříve neodhodlala. Doufám, že jako evropské hlavní město kultury bude podporovat i cyklistiku tak, aby Plzeň víc žila. Město žije, když se v něm pohybují víc lidé - nejen pěšky, ale i na kole."

Učitelka Eva Markvartová na snímku Herberta Slavíka z výstavy Plzeňské ikonyEva Markvartová (učitelka hudby): "Myslím si, že si Plzeň titul zaslouží. Akce, které se během kandidatury ve městě odehrávaly, mě nadchly. Doufám, že díky finančním prostředkům, které díky titulu do města přitečou, bude Plzeň ještě kulturnější než byla doteď."

Čtěte ve ČTVRTEČNÍ MF DNES

Jak prožívala plzeňská výprava v Praze oznámení výsledků, ohlasy lidí z plzeňských i ostravských ulic a další informace o zvolení Plzně evropským městem kultury 2015 najdete ve čtvrteční příloze Plzeňský kraj.

.
Autoři: , ,Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Na silnici spadl strom uhlodaný bobrem, dvě auta se u něho srazila

Strom u silnice ohlodal bobr, který žije v přilehlém potoce zvaném Zubřina.

Neobvyklou dopravní nehodu vyšetřuje policie v Domažlicích. Na silnici tam spadl strom ohlodaný bobrem. Když se mu...

Dobrodruh řídil v Africe trajekt, přespal u Masajů, dostal ale i malárii

Dobrodruh Slávek Král prožil v Africe pět měsíců. Během cestování plnil řadu...

Stopování a poznávání nových kultur a lidí patří mezi největší koníčky plzeňského cestovatele Slávka Krále. Tentokrát...

Na cyklostezce v Rokycanech se po pádu z kola vážně zranil muž

Ilustrační snímek

Vážný úraz břicha utrpěl v sobotu v podvečer cyklista, který v Rokycanech spadl z kola. Do nemocnice ho přepravil...

Najdete na iDNES.cz