Za neuklizené popelnice začne Plzeň rozdávat pokuty, možná i sama sobě

  8:22aktualizováno  8:22
Zástupci plzeňského magistrátu chtějí přimět nedisciplinované majitele nemovitostí v širším centru města, aby respektovali nařízení o uklízení popelnic.

Podle nové vyhlášky mohou být nádoby na komunální odpad v ulicích centra Plzně jen v den svozu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nejprve upozornění a po něm kontrola. A pokud se ukáže, že se hříšníci nepolepšili, padne pokuta. To je postup, kterým se chce Plzeň zbavit neuklizených popelnic.

V Plzni od června platí vyhláška, která vlastníkům domů ve středu města uložila, aby nádoby na komunální odpad přemístili z ulic do dvorů nebo chodeb budov. Ven je podle nových pravidel mohou vytáhnout pouze v den, kdy se odpad sváží. Radnice se tak snaží zlikvidovat místa, kde se často hromadily odpadky.

Nové nařízení zabralo jen z části. Zhruba čtvrtina dotčených je ignoruje. Vyhláška se vztahuje na 75 ulic. Z 900 majitelů domů, kterých se týká, se jich 220 předpisem neřídí.

Paradoxně jsou mezi nimi i objekty, které patří městu. Teoreticky by se tak mohlo stát, že Plzeň bude pokutovat nejenom jiné, ale také sama sebe.

Vedení města tvrdí, že už nyní je dopad vyhlášky dobrý

O případných pokutách by rozhodoval odbor životního prostředí městské části Plzeň 3. Horní sazba sankce je sto tisíc korun. Pokuty by byly zřejmě nižší, protože jejich výši musí úřad patřičně odůvodnit. 

„Snažíme se zlepšovat prostředí našeho města. I toto opatření k tomu má pomoci,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Spokojeně se tváří i jeho náměstekPavel Šindelář (ODS). „Myslím, že pozitivní změna je v ulicích centra vidět. Věříme, že Plzeň může být bez odpadků v ulicích,“ řekl.

Při hodnocení celkového pohledu na pořádek v dotčené oblasti ovšem volí mírnou formulaci: „Trochu to pomohlo“. Tvrdí, že problémem, který kazí dojem, jsou nadále místa s nádobami na tříděný odpad, který se příliš často hromadí i v okolí kontejnerů.

První kontrolu dodržování „popelnicové vyhlášky“ magistrát udělal v červenci. A pro ty, kteří poslechli, vymysleli zástupci města kuriózní odměnu. Čistá Plzeň, která odpady sváží, jim nádoby zadarmo umyje.

„Naopak majitele domů, kteří povinnost nerespektují, vyzveme k nápravě. Odešleme jim upozornění a od září spustíme kontroly,“ uvedl Šindelář.

Nejméně u 40 domů není popelnice kam schovat

Náměstek přiznal, že popelnice zůstaly i před některými budovami ve vlastnictví města. „Předpokládali jsme, že tam se o to postarají nájemníci. Někde to ale nefunguje. Už jsme poslali správci soupis, aby se o to postaral,“ řekl. 

Zhruba ve čtyřiceti případech, kdy vyhláška nebyla respektovaná, se jedná o nemovitosti, kde v podstatě nebylo možné nádoby na odpad umístit v domě nebo ve dvoře. Týká se to například budov, kde se z ulice vstupuje přímo do bytu.

„U těch samozřejmě pokutovat nebudeme. Hledáme jiné řešení, jak problém s nádobami vyřešit. Například systémem pytlového svozu,“ konstatoval náměstek.

Dagmar Kaiferová Svobodová z odboru životního prostředí magistrátu tvrdí, že vyhláška zafungovala. „Snížil se počet černých skládek v území, snáze se prochází rodičům s kočárky, popelnice už také neblokují parkovací místa,“ sdělila.

Upozornila, že někteří majitelé nemovitostí v důsledku přemístění popelnic z ulice ušetří, protože do jejich nádob už nepřihazují odpad jiní lidé.

V souvislosti s vyhláškou přijde městská společnost Čistá Plzeň s novou nabídkou na mytí nádob na odpad. To dosud provádí na všech nádobách jen jednou ročně.

Ceník pro další možné mytí zveřejní na svých webových stránkách. Za umytí malé nádoby na 120 nebo 240 litrů se má platit zhruba 60 korun a dvojnásobek za velké nádoby o objemu 660 nebo 1100 litrů.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Firma v Klatovech zkrátila pracovní dobu, mzda přitom zůstala stejná

Ilustrační snímek

Klatovská společnost, která vyrábí brýlová skla a obruby, zkrátila délku pracovní doby na 35 hodin týdně. Výše mezd...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

Další z rubriky

Zatravněte cesty mezi poli, vyzývají starostové v boji proti suchu

Sucho na Hracholuskách (21. 11. 2018)

Kdyby každá obec zatravnila jednu svoji cestu mezi poli, mohlo by v kraji přibýt několik stovek kilometrů protierozních...

Záchytku v Plzni povede dál stejný provozovatel, nikdo další nemá zájem

Ilustrační snímek

Výběrové řízení na provozování protialkoholní záchytné stanice v krajském městě vyhrála Městská poliklinika Plzeň,...

Z Plzně posílají do Temelína kontejner na vyhořelé palivo, vydrží 60 let

Z Plzně posílají do Temelína kontejner na vyhořelé palivo.

Do Jaderné elektrárny Temelín míří první z celkem 60 kontejnerů na vyhořelé palivo, které v Plzni vyvinula společnost...

Najdete na iDNES.cz