Za neuklizené popelnice začne Plzeň rozdávat pokuty, možná i sama sobě

  8:22aktualizováno  8:22
Zástupci plzeňského magistrátu chtějí přimět nedisciplinované majitele nemovitostí v širším centru města, aby respektovali nařízení o uklízení popelnic.

Podle nové vyhlášky mohou být nádoby na komunální odpad v ulicích centra Plzně jen v den svozu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nejprve upozornění a po něm kontrola. A pokud se ukáže, že se hříšníci nepolepšili, padne pokuta. To je postup, kterým se chce Plzeň zbavit neuklizených popelnic.

V Plzni od června platí vyhláška, která vlastníkům domů ve středu města uložila, aby nádoby na komunální odpad přemístili z ulic do dvorů nebo chodeb budov. Ven je podle nových pravidel mohou vytáhnout pouze v den, kdy se odpad sváží. Radnice se tak snaží zlikvidovat místa, kde se často hromadily odpadky.

Nové nařízení zabralo jen z části. Zhruba čtvrtina dotčených je ignoruje. Vyhláška se vztahuje na 75 ulic. Z 900 majitelů domů, kterých se týká, se jich 220 předpisem neřídí.

Paradoxně jsou mezi nimi i objekty, které patří městu. Teoreticky by se tak mohlo stát, že Plzeň bude pokutovat nejenom jiné, ale také sama sebe.

Vedení města tvrdí, že už nyní je dopad vyhlášky dobrý

O případných pokutách by rozhodoval odbor životního prostředí městské části Plzeň 3. Horní sazba sankce je sto tisíc korun. Pokuty by byly zřejmě nižší, protože jejich výši musí úřad patřičně odůvodnit. 

„Snažíme se zlepšovat prostředí našeho města. I toto opatření k tomu má pomoci,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Spokojeně se tváří i jeho náměstekPavel Šindelář (ODS). „Myslím, že pozitivní změna je v ulicích centra vidět. Věříme, že Plzeň může být bez odpadků v ulicích,“ řekl.

Při hodnocení celkového pohledu na pořádek v dotčené oblasti ovšem volí mírnou formulaci: „Trochu to pomohlo“. Tvrdí, že problémem, který kazí dojem, jsou nadále místa s nádobami na tříděný odpad, který se příliš často hromadí i v okolí kontejnerů.

První kontrolu dodržování „popelnicové vyhlášky“ magistrát udělal v červenci. A pro ty, kteří poslechli, vymysleli zástupci města kuriózní odměnu. Čistá Plzeň, která odpady sváží, jim nádoby zadarmo umyje.

„Naopak majitele domů, kteří povinnost nerespektují, vyzveme k nápravě. Odešleme jim upozornění a od září spustíme kontroly,“ uvedl Šindelář.

Nejméně u 40 domů není popelnice kam schovat

Náměstek přiznal, že popelnice zůstaly i před některými budovami ve vlastnictví města. „Předpokládali jsme, že tam se o to postarají nájemníci. Někde to ale nefunguje. Už jsme poslali správci soupis, aby se o to postaral,“ řekl. 

Zhruba ve čtyřiceti případech, kdy vyhláška nebyla respektovaná, se jedná o nemovitosti, kde v podstatě nebylo možné nádoby na odpad umístit v domě nebo ve dvoře. Týká se to například budov, kde se z ulice vstupuje přímo do bytu.

„U těch samozřejmě pokutovat nebudeme. Hledáme jiné řešení, jak problém s nádobami vyřešit. Například systémem pytlového svozu,“ konstatoval náměstek.

Dagmar Kaiferová Svobodová z odboru životního prostředí magistrátu tvrdí, že vyhláška zafungovala. „Snížil se počet černých skládek v území, snáze se prochází rodičům s kočárky, popelnice už také neblokují parkovací místa,“ sdělila.

Upozornila, že někteří majitelé nemovitostí v důsledku přemístění popelnic z ulice ušetří, protože do jejich nádob už nepřihazují odpad jiní lidé.

V souvislosti s vyhláškou přijde městská společnost Čistá Plzeň s novou nabídkou na mytí nádob na odpad. To dosud provádí na všech nádobách jen jednou ročně.

Ceník pro další možné mytí zveřejní na svých webových stránkách. Za umytí malé nádoby na 120 nebo 240 litrů se má platit zhruba 60 korun a dvojnásobek za velké nádoby o objemu 660 nebo 1100 litrů.Nejčtenější

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

Náctiletí z chudých rodin často podléhají tlaku, místo vzdělávání pracují

Vlastimila Feistingerová je koordinátorkou služeb plzeňské pobočky Člověka v...

Žijí v ubytovnách, potýkají se s dluhy a často mají jen základní vzdělání. Jejich děti ve škole propadají a pokud se...

VIDEO: Staré za nové naráz. Oblouky mostu vymění dělníci unikátní metodou

Most nad přehradou Hracholusky se po více než sto letech dočkal nové...

První ze tří nových oblouků železničního mostu nad přehradou Hracholusky je už připraven, aby se přetočil kolem své osy...

Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Najdete na iDNES.cz