Na konci 50. let železničáři v Plzni uhájili pomník bez rudých hvězd

  9:57aktualizováno  9:57
V devíti letech stála Pavla Trojanová Maurová modelem svému tátovi, který pracoval na plastice k památníku padlých železničářů ve druhé světové válce pro hlavní vlakové nádraží v Plzni. V pátek se k dílu slavnostně vrátila tabulka se jmény autorů, kterou kdosi před lety ukradl.

Pavla Trojanová Maurová stála jako dítě modelem svému otci pro plastiku, která zdobí památník obětem války z řad železničářů. Je holčičkou s věncem. Na snímku s Břetislavem Holakovským, který byl s Pavlem Maurem spoluautorem plastiky. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Se třemi temně rudými růžemi přišla v pátek dopoledne Pavla Trojanová Maurová k pamětnímu místu padlých železničářů v horním vestibulu budovy plzeňského hlavního nádraží. Účastnila se odhalení autorské pamětní desky, která od opět připomíná, že plastiku se jmény více než 120 železničářů - padlých za druhé světové války - vytvořil její otec, akademický malíř Pavel Maur.

„Dříve tu cedulka se jménem mého táty byla, ale asi nějací vandalové ji ukradli. Jsem strašně ráda a děkuji všem, že nová destička je tu zpátky, a je na ní i jméno Břetislava Holakovského, který se na plastice podílel,“ řekla Pavla Trojanová Maurová.

Plastika přímo proti schodišti je výjimečná. I když vznikala v 50. letech minulého století a slavnostně byla odhalena v roce 1962, není na ni jediná komunistická pěticípá hvězda. A pro Pavlu Trojanovou Maurovou je to nejen vzpomínka na tátu: ona sama a její maminka totiž byly předobrazy pro dvě postavy z díla.

„Z civilních lidí jsem na plastice já, tehdy mi bylo asi devět let. Jsem ta malá holčička. A je tam ještě moje maminka, která drží v ruce děcko. Ve skutečnosti nedržela chlapce, ale mého velkého medvídka, když stála modelem. Samozřejmě na plastice museli být i pracující lidé, korespondující s tehdejší dobou, ale také s velkými sochami, které jsou v dolním vestibulu u schodiště. A navíc tam musel být i voják. Když se na něj detailně podíváte, ani na čepici nemá hvězdičku. To si tenkrát dokázala vymoci modrá armáda, jak se říká železničářům,“ řekla Pavla Trojanová Maurová.

Původní motiv s lokomotivou a výpravčím neprošel

Původně měla plastika nad deskou - odlitou ve Škodovce - vypadat úplně jinak. Železničáři, kteří se na pomník skládali, měli představu, že na plastice musí být lokomotiva a výpravčí. Vše bylo koncipováno jako pocta modré armádě. Dnes dominantní symbol plastiky, železničářské okřídlené kolo s ratolestí, mělo být původně jen malým doplňkem.

„Bohužel, původní návrh neprošel schvalovacím řízením. Znám i všechny návrhy, bylo jich hodně. Nakonec to dopadlo, jak to dopadlo. Železničáři si ale místo hvězdy vydobyli jako hlavní motiv svůj symbol, okřídlené kolo,“ vysvětluje dcera malíře Pavla Maura, který zemřel v roce 1989.

Plastika je sestavená ze tří dílů. Návrh vypracoval Pavel Maur, kreslil jej na karton, ale jeho ateliér nebyl na takovou práci dostatečně velký. „Proto jako spoluautora pozval svého kamaráda Břetislava Holakovského. Byl to jeho kolega z tehdejší lidové školy umění, dnes to jsou Základní umělecké školy. Spolupracovali na tom v jeho ateliéru,“ objasnila Pavla Trojanová Maurová.

Spoluautorovi díla bude letos 90 let

Břetislav Holakovský se odhalování pamětní autorské desky pod plastikou osobně zúčastnil. V letošním roce oslaví 90. narozeniny. Pamětníci si vybavují, že když v roce 1962 došlo na nádraží v Plzni ke slavnostní odhalení památníku, kromě železničářů a autorů u toho nikdo jiný nebyl. Lidé prý měli strach.

Pavla Trojanová Maurová s úsměvem vzpomíná na dobu, kdy otec pracoval na plastice přímo na nádraží - a stál přitom na lešení. A malá Pavla mohla na lešení také vylézt.

„Pak přišli železničáři a vzali mě přímo do lokomotivy. I takové zážitky mám s tímto dílem spojené,“ vzpomíná žena. Jiří Stuna ze správy drážního majetku si posteskl, že i když je památník v hale na dobře viditelném místě, jen málokdo z cestujících, kteří kolem něj denně projdou, se u něj alespoň na chvilku zastaví.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Přijatelný los pro české týmy: Slavia narazí na Genk, Plzeň vyzve Záhřeb

Slávistický záložník Josef Hušbauer a s Matíasem Kranevitterem z Petrohradu v...

Nejsou to ti vysnění soupeři jako Arsenal, Chelsea nebo Inter Milán. Zato jsou pro oba české týmy velmi přijatelní a...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Veterináři našli v řeznictví desítky kilogramů masa neznámého původu

Inspektoři ze Státní veterinární správy odhalili při kontrole řeznictví v...

Téměř osm set kilogramů masa neznámého původu odhalila Státní veterinární správa při kontrole řeznictví s občerstvením...

Zubatý rypoš má nory rozdělené na spižírny, ložnice i slepé toalety

Novým exponátem a chovaným druhem v plzeňské zoo je rypoš lysý. Hlodavec je...

Jako jediná v republice nově chová plzeňská zoologická zahrada rypoše lysého. Ke třináctičlenné kolonii v pátek přibylo...

Prchal před policisty a několikrát na ně najížděl, dostal tři roky vězení

Řidič zajel do slepé uličky a policisté za ním vyběhli, aby ho zastavili

Tři roky vězení a zákaz řízení na čtyři. Tak zní verdikt Okresního soudu v Klatovech nad osmapadesátiletým recidivistou...

Najdete na iDNES.cz