Ondřej Kašpárek - dílna DEPO2015

Ondřej Kašpárek - dílna DEPO2015 | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň má laboratoř na vyrábění. Kutit do depa může přijít kdokoli

  • 2
V bývalém depu Plzeňských městských dopravních podniků nedaleko zimního stadionu je od pondělí otevřená dílna. Určená je všem - mladým, starším i rodičům s dětmi. Takzvaný Makerspace funguje denně od 13 do 15 hodin. Letní dílny jsou zaměřené na recyklaci, práci s textilem, kovem, dřevem, plasty a povede je osm zkušených lektorů.

Plzeň 2015 chce zpočátku především zjistit zájem lidí. Zajímá je, kdo a kdy by přicházel a co by vytvářel. Od září by pak dílna měla běžet v jiném režimu.

„Vždycky tam bude nějaký mistr, který pomůže sehnat materiál, který potřebujete, obsloužit stroj, který potřebujete, pokud to ještě neumíte. A pokud to umíte, jen vám předá ten prostor k užívání,“ popsal už dříve Ondřej Kašpárek ze společnosti Plzeň 2015, podle něhož by se tu měli mísit profesionálové, kterým například jen chybí speciální náčiní, s úplnými laiky.

Dílna by měla v budoucnu běžet v podobném režimu jako například fitcentrum. Zájemci by si platili členství s různě odstupňovanými tarify v závislosti na používaných strojích.

Kromě základního ručního nářadí, jakým jsou šroubováky, kladiva, kleště, pilky či klíče, je prostor vybaven i elektrickým nářadím. Příchozí mohou využít vrtačky, brusky, aku-šroubováky, hoblíky, pily nebo kompresor. Ve výbavě zde mají také šicí stroje, zastoupeny jsou i nové technologie, jako 3D tiskárny, 3D scannery a laserové CNC řezačky.

Plzeň čerpala inspiraci v zahraničních laboratořích

Makerspace je dlouhodobý projekt v rámci Evropského hlavního města kultury, který by se měl naplno rozjet v roce 2016. Nabídnout by měl unikátní plně vybavený prostor pro tvoření, experimentování a vyrábění. „Chceme s vámi objevovat zapomenuté kutilství a krásu řemesel,“ lákají na webových stránkách provozovatelé.

Inspiraci čerpala Plzeň 2015 v zahraničí, podle Kašpárka na řadě míst působí takzvané „fab laby“ (fabrication laboratory), jakési laboratoře na vyrábění. „Velké továrny, v nichž jsou technologie zhuštěné na jednom místě, jsou velkou inspirací,“ konstatuje Kašpárek.

Kromě otevřené dílny tu funguje už pět firem v kreativním inkubátoru, tedy programu pro start vlastního byznysu. V areálu DEPA2015 funguje také kavárna a komunitní zahrada, pořádají se tu různé výstavy a kulturní akce.

Ve výbavě jsou i nové technologie, jako 3D tiskárny, 3D scannery a laserové CNC řezačky.