Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň opět shání desítky milionů na hezčí Štruncovy sady

  8:55aktualizováno  8:55
Plzeňská radnice se na druhý pokus snaží dotáhnout do konce sen o příjemné rekreační oblasti ve Štruncových sadech v centru města. Po loňském fiasku, kdy zkrachovala možnost získat na plán zhruba 60 milionů korun z Evropské unie, zkouší konšelé štěstí znovu.

Štruncovy sady v Plzni | foto: MF DNES

"Projekt je mírně přepracován," prohlásil primátor Plzně Martin Baxa. Město nyní opět požádá o dotaci. Plán předpokládá, že oblast na soutoku Radbuzy a Mže získá výrazně přívětivější tvář než měla v uplynulých desítkách let.

Počítá se přitom například se vznikem několika dětských hřišť, dráhou pro jízdu na kolečkových bruslích, lezeckou stěnou. Uprostřed oblasti za fotbalovým stadionem po úpravách vznikne také jakýsi centrální prostor rekreační oblasti s fontánou.

Studie nové podoby parku ve Štruncových sadech v Plzni
Studie nové podoby parku ve Štruncových sadech v Plzni
Studie nové podoby parku ve Štruncových sadech v Plzni

Studie nové podoby parků ve Štruncových sadech

Ředitel útvaru pro koordinace evropských projektů Erich Beneš řekl, že přepracovaný projekt bude více připomínat příjemný park. Do pozadí ustoupila například snaha spojit místo s jinými oblastmi Plzeňska cyklostezkami.

Dvě etapy oživování Štruncových sadů

První, která je nyní ve hře, má stát celkem kolem sta milionů korun. Součástí akce mají být i parkové úpravy před sokolovnou nebo vylepšení podchodů, které oblast spojují s centrem Plzně.

Druhá etapa se týká navazujícího území za řekou Mží ve čtvrti Roudná. Tam však zatím plánům stojí v cestě nevyřešené majetkové vztahy i proto, že pozemky za řekou patří státu. Bývalý primátor Pavel Rödl tvrdil, že stát žádal poměrně vysokou cenu.

Projekt na přeměnu soutoku Mže a Radbuzy je úzce svázaný s přestavbou stadionu ve Štruncových sadech, která má začít brzy. Obě akce bude nutné koordinovat.

"Jinak by se nám mohlo snadno stát, že vybudujeme nové cesty, vjedou na ně naložené náklaďáky a zničí je. Ale dá se říct, že společně s přestavbou stadionu se začne pracovat na úpravě jeho okolí," sdělil Erich Beneš.

Štruncovy sady jsou jednou z částí Plzně, které nejvíce utrpěly vybudováním silniční magistrály od pivovaru ke kulturnímu domu Peklo. Široká silnice totiž oblast odřízla od centra města.

Přístup do Štruncových sadů by se měl nyní postupně zlepšovat. Počítá se mimo jiné s vybudováním lávky přes Radbuzu a spojením sadů s nádvořím Plzeňského Prazdroje, kde se občas konají kulturní akce. 

Na úpravy mělo jít podle původních plánů téměř 60 milionů z evropské dotace a v roce 2010 se počítalo se zahájením akce. Jenomže loni bylo hodnocení projektů, na které byly určeny dotace, znovu posouzeno a padl verdikt, že Štruncovy sady miliony nedostanou.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Najdete na iDNES.cz