Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kultura v Plzni teď zažívá období hojnosti, po roce 2015 peněz ubude

  11:28aktualizováno  11:28
Mimořádnou finanční podporu, která bude nejvyšší v příštím roce, dostávají v poslední době kulturní organizace v Plzni. Právě v roce 2015 totiž chce krajská metropole zazářit jako Evropské hlavní město kultury. Pak ale přijdou výrazně „hubenější“ roky, příspěvek z městské kasy spadne oproti roku 2015 asi na pětinu.
Loga projektu Plzeň 2015

Loga projektu Plzeň 2015

Letos jde na kulturu z rozpočtu města asi 88 milionů. Příští rok magistrát uvolní přes 173 milionů. V roce 2016 už ale částka spadne zhruba na 34 milionů. To je srovnatelně jako v roce 2010.

„Ten propad bude znatelný,“ říká například ředitel festivalu Živá ulice Jakub Vedral. Je to však podle něj pochopitelné, akce Evropské hlavní město kultury (EHMK) bude celorepublikovou záležitostí.

„Plzeň bude třeba vnímat jako výkladní skříň kultury celé ČR. Pomůže to kultuře ve městě i v celé republice,“ míní Vedral.

Multižánrový festival financovalo město letos částkou 1,5 milionu korun, příští rok to bude o rovné dva miliony víc. Živou ulici navíc finančně letos i příští rok podpořila společnost Plzeň 2015, letos získali organizátoři i peníze z kraje.

„Pro rok 2016 máme od města slíbeno 1,275 milionu. S touto částkou nejsem schopen slíbit, že budeme moci Živou ulici realizovat alespoň v takové podobě jako letos,“ přiznává Vedral.

Podle něj by to umožnil příspěvek od města ve výši zhruba dvou milionů korun.

„Samozřejmě rok 2015 bude výjimečný a podle toho bude vypadat i program. Věci nad rámec běžného rozpočtu budeme dělat jako speciální akce roku 2015. Aby bylo pro diváky pochopitelné, že to není a ani nemůže být běžnou součástí festivalu,“ přibližuje Vedral.

Ivana Jáchima čeká poslední rok ve funkci ředitele festivalu Finále Plzeň, poté skončí. „Mám příslib od současného vedení města, že se (příspěvek) nebude dál snižovat. To byla moje snaha, aby ten, kdo bude Finále dělat po mně, měl stejné podmínky jako my a aby se festival zachoval,“ říká Jáchim.

Příští rok bude pracovat Finále s rozpočtem vyšším, přispěje i Plzeň 2015, a program tedy bude bohatší.

Podle Mirky Reifové ze společnosti Plzeň 2015 podporu získalo loni zhruba 50 organizátorů různých kulturních akcí, ať už těch tradičních velkých či těch drobnějšího rozsahu.

Největší podpořenou akcí je výstava děl Gottfrieda Lindauera

„Letos jsme jich podpořili zhruba sedmdesát, příští rok jich nebude o moc víc, podpora však naroste objemově,“ vysvětluje Reifová s tím, že největší podpořenou akcí je výstava děl Gottfrieda Lindauera, plzeňského malíře, který proslul portréty novozélandských Maorů. Finanční podpora od společnosti Plzeň 2015 podle Reifové v dalších letech možná nebude.

Plzeňský kraj má letos na kulturu připravených 1,5 milionu korun, dalších 6 milionů je vyhrazených pro podporu projektů spojených s projektem Plzeň 2015. Jak to bude příští rok, zatím není jasné.

Alexandra Brabcová ze společnosti Plzeň 2015 potvrzuje, že kulturní organizace v Plzni v tomto období dostaly prostřednictvím čtyřletých grantů z města výrazně vyšší prostředky, než měly k dispozici předtím. „Není však vůbec jisté, že se to podaří uchovat,“ připouští Brabcová.

Podle Brabcové mohou mít lidé po roce 2015 od kultury odlišná očekávání než dosud. „Smyslem akce je totiž také ukázat, že i mimo hlavní centra, jako jsou Praha či Brno, může existovat významný kulturní život,“ říká Alexandra Brabcová.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Najdete na iDNES.cz