(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Plzeň má uhlí na teplo pro desítky tisíc lidí jen na rok. Řeší, co dál

  • 6
Plzeňská teplárenská, která vytápí přes 40 tisíc domácností, má dodávky uhlí zajištěné jen na jeden na rok. Kdo uhlí má, za něj chce buď výrazně více peněz než dosud, nebo majetkový podíl v teplárně, vlastněné dosud městem. Další směřování společnosti navrhne pracovní skupina, jejíž vznik posvětilo město

"Máme k dispozici analýzu situace na trhu a možností, jak ji řešit, kterou před časem nechala teplárna zpracovat.  Členové skupiny se s ní seznámí a do 19. května by měli navrhnout další postup," řekl primátor Martin Baxa.

Ve skupině jsou podle jeho slov lidé nominovaní všemi stranami z plzeňského zastupitelstva. "Chceme, aby rozhodování o osudu teplárny bylo maximálně otevřené a průhledné," uvedl primátor.

Klesá zisk

Teplárně loni skončil výhodný desetiletý kontrakt na uhlí se Sokolovskou uhelnou. Firmě, která městu přinášela stamiliony, navíc v posledních třech letech klesal zisk každoročně o 30 procent.

Jedním z hlavních důvodů je fakt, že ji vyšachovali velcí hráči z trhu s elektřinou, dodávanou za výhodné ceny ve špičkách.

Skupina má osm členů. Zjevně má rozptýlit veřejně přetřásané podezření, že se o budoucím spoluvlastníkovi teplárny už dávno rozhodlo v zákulisí.

Město má nyní podle primátorova náměstka Petra Runda na stole jedinou oficiální nabídku spolupráce od skupiny Czech Coal. "Je to nekonkrétní nabídka, která slibuje takové ceny uhlí, aby teplárna zůstala konkurenceschopná," upřesnil Rund. V minulosti podle něj projevil městu zájem již zmíněný Czech Coal, a dále Energetický průmyslový holding. Ostatní zájemci zůstali podle Runda v rovině obecných konstatování.

Na otázku, dokdy se město rozhodne, zda bude pro teplárnu hledat spoluvlastníka a kdo jím bude, Rund odpověděl, že takový termín neexistuje. "I když by bylo ideální mít to vyřešené do začátku topné sezony a situaci chceme řešit co nejrychleji, nejsme tlačeni časem. Nedokážeme odhadnout, jak se vyvine situace na trhu s hnědým uhlím, a jestli a jak zasáhne stát," řekl.

Plyn místo uhlí by teplo podstatně zdražil

Po jasném verdiktu z úst akcionáře, tedy politické reprezentace města, volá generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

"Věřím, že si politici uvědomí vážnost situace a otázku budoucnosti teplárny budou řešit na základě odborných argumentů," konstatoval. Nebezpečí podle Drápely, který na republikové úrovni jménem Teplárenského sdružení ČR hlasitě usiluje o prolomení limitů těžby uhlí, spočívá v nástupu plynu jako energetického zdroje pro teplárny.

"S tím by souviselo dramatické zdražení tepla," tvrdí Drápela.

Analýza, kterou nechala teplárna před časem vypracovat, vyhodnocuje dřívější nabídky, rozkrývá problémy na trhu, dává variantní návrhy řešení. Studii připravila Erste Corporation, energetičtí analytici, kteří pracují pro Českou spořitelnu.

Podle jednoho z členů pracovní skupiny, Tomáše Jílka z opoziční TOP 09, bude důležité, aby rada dala jasné zadání. "Hledáme dodavatele uhlí? Nebo zájemce o koupi podílu v teplárně? Nebo někoho, kdo pomůže při prodeji elektřiny? Nebo partnera, který to umí všechno? Pokud si tohle nevyjasníme, nebude dost dobře možné srovnat ani nabídky," upozornil Jílek.