Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Plzeň hledá záložní zdroj vody, ve hře je Radbuza i přehrada Nýrsko

  • 8
Plzeň se chce připravit na krizovou situaci, kdy by vodárna nemohla čerpat vodu z Úhlavy, a hledá záložní zdroj, který by bylo možné využít k výrobě pitné vody pro obyvatele města. Vybudování této pojistky bude stát desítky milionů korun. Radnice by stála o příspěvek od státu nebo Evropské unie.

Plzeňské radnici se podařilo v posledních letech výrazně vylepšit vodohospodářskou infrastrukturu. Pitná voda ve městě teď patří k nejkvalitnějším v zemi.

V oblasti zásobování vodou má ovšem krajské město dlouhodobě jednu slabinu. Chybí mu totiž dostatečně vydatný záložní zdroj, ze kterého by vodárna mohla pitnou vodu vyrobit v případě nouze, kdyby nemohla využít řeku Úhlavu, z níž čerpá.

Městu může v krizi pomoci několik vrtů. Jejich kapacita však nestačí na dlouhodobější pokrytí potřeb obyvatel.

Primátor Martin Zrzavecký z ČSSD tvrdí, že chce problém se zajištěním záložního zdroje vody vyřešit. Záležitost už probíral s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem.

„Možných variant je několik. Jednou z nich může být voda z Radbuzy v Českém údolí. Ač se to zdá jako absurdita, tak k variantám patří i využití vody z přehrady v Nýrsku. To by ale neznamenalo, že bychom až do Nýrska pokládali potrubí. Mohli bychom se napojit na existující rozvod napájený z přehrady,“ prohlásil Zrzavecký.

Domnívá se, že nejreálnější možnost je brát vodu z Českého údolí, které je poměrně blízko vodárny. Primátor řekl, že záměr představil ministru Brabcovi jako jednu z priorit města v oblasti životního prostředí, na které by bylo možné čerpat dotace z EU.

„Ministerstvo by nemělo problém to podpořit,“ sdělil primátor. Odhaduje, že vybudování záložního zdroje by mohlo stát od 60 do 150 milionů korun.

A kdy je reálné plán dokončit? Bude to trvat roky nebo spíš desítky let? „Musí to být na roky. Měli bychom se snažit to udělat v období let 2016 až 2018,“ konstatoval primátor.

Vedoucí magistrátního odboru krizového řízení Petr Liška pokládá otázku záložního zdroje vody pro město za velmi důležitou. „Je dobré připravit se na to, že stávající zdroje vody nebude možné použít a zajistit surovou vodu pro vodárnu i pro nepravděpodobné situace,“ uvedl Liška.

Ekonomicky nejvýhodnější by bylo čerpání vody z Radbuzy

Připomněl, že v posledních letech vznikla k problematice řada studií. Ekonomicky jednoznačně nejvýhodnější bylo čerpání vody z Radbuzy pod hrází přehrady. „Ostatní varianty nejsou vyloučeny, ale jsou i řádově dražší,“ konstatoval Liška.

Proto se nyní podle něho mluví o vybudování potrubí, které by z Radbuzy umožnilo čerpat až 700 litrů za vteřinu.

A jakou roli při krizovém zásobování vodou mohou ve městě sehrát už existující vrty u rybníka Košináře, v areálu Plzeňské teplárenské nebo Plzeňského Prazdroje?

„Je dobře, že existují a byly by použitelné v extrémní krizi. Ale neřešily by problém, pokud by zdroj surové vody vypadl na delší dobu. Řádově je jejich kapacita na úrovni zhruba desetiny potřebného množství,“ prohlásil Liška.