Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň dusí prach, celoroční limity vyčerpala už v půlce března

  9:04aktualizováno  9:04
Prach a nečistoty vznikající z automobilové dopravy značně zhoršují stav ovzduší v některých oblastech Plzně. Už v polovině března se dostal nad povolenou roční normu počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach.

Jediná spojnice Lochotína s centrem Plzně bývá pravidelně ucpaná. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nejvíc postižena je v poslední době především čtvrť Lochotín, kde bylo ovzduší znečištěné prachem více než připouští směrnice. Zástupci magistrátu tvrdí, že město může stav zlepšit v podstatě pouze zvýšeným úklidem silnic.

Minulý týden ale poslanci schválili novelu zákona o ochraně ovzduší, která dává radnicím možnost vyhlásit ve městech takzvané nízkoemisní zóny. Do těch by nemohla starší auta, která ovzduší více znečišťují. Nabízí se tedy další možnost, jak situaci v krajské metropoli zlepšit.

Kde a kdy byly v Plzni překročeny limity

Lochotín
prach
počet denních překročení (roční limit 35x) - skutečnost do 16. 3. 2011 už 36x

Bory
ozón
překročení v roce 2010 26x

Roudná
benzo-a-pyren
roční limit 1 ng/m3, skutečnost 2010 1,8 ng/m3, skutečnost 2009 1,5 ng/m3.

Slovany
benzo-a-pyren
roční limit 1 ng/m3, skutečnost 2009 1,2 ng/m3

"Jakmile začne zákon umožňující stanovit nízkoemisní zóny platit, budeme se tím zabývat. Je zřejmé, že v Plzni by se to týkalo především středu města," prohlásil primátor Martin Baxa.
 
Plzeňané dýchají vzduch zamořený škodlivinami natolik, že jsou překračovány nejen limity doporučené Světovou zdravotnickou organizací, ale i platné normy stanovené evropskou směrnicí pro kvalitu ovzduší.

"Znečištění ovzduší dosahuje hodnot, které ohrožují zdraví obyvatel města," řekl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

"Denní limit pro znečištění prachem je přitom povoleno překročit maximálně 35 dnů v roce," zdůraznil Šuta. Ten připomněl, že monitorovací stanice Plzeň-Lochotín podle Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala šestatřicáté překročení limitu už 16. března.

Šuta uvedl, že v Plzni je problém i se znečištěním benzoa-pyrenem a překračovány bývají rovněž limity pro ozón. "Benzoa-pyren je rakovinotvorný polyaromatický uhlovodík, který se do ovzduší uvolňuje jako výsledek nedokonalého spalování," vysvětlil Šuta.

Roční limit byl v roce 2009 překročen v Plzni na Roudné a na Slovanech a loni znovu na Roudné. Limit pro obsah ozónu byl loni překročen v Plzni na Borech.

Hygiena nemůže zakročit

Ředitel krajské hygienické stanice Přemysl Tomašuk uvedl, že hygienici nemají pravomoc v případě nadměrného znečištění ovzduší zakročit a dožadovat se opatření.

"Jsme v podstatě v roli pozorovatele," sdělil Tomašuk. Ten se domnívá, že na problém s ovzduším by mohl reagovat například odbor životního prostředí magistrátu.
 
Jitka Kubíková z České inspekce životního prostředí potvrdila, že prašnost je v některých částech města obrovský problém.

"Týká se to zejména rušných komunikací, které ještě nejsou uklizené po zimě. Během ní se na silnice dostaly desítky inertních materiálů. Teď se udělalo hezky, prach uschnul a auta ho rozjíždějí," uvedla Kubíková.

Vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Svobodová Kaiferová sdělila, že kvůli omezení prašnosti už radnice loni zlepšila systém úklidu nejvíc zatížených komunikací. "Město může situaci ovlivnit jedině úklidem," konstatovala.
 
Miroslav Klán z odboru životního prostředí připomněl, že prach trápí město delší dobu. "Na snížení prašnosti se zaměřujeme. Může se přitom uklízet, kropit. I do podmínek ke stavebnímu povolení dáváme, že se staveniště má kropit," sdělil Miroslav Klán.

Radní Helena Matoušová (ODS) připouští, že by vedení města mohlo tlačit na to, aby se úklid silnic posílil. "Otevřeme ten problém na poradě vedení. Na tom, co se v Plzni dýchá, nám záleží," prohlásila Helena Matoušová.
Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Chlapec z Tlučné spěchal na svět, narodil se v sanitce před nemocnicí

(Ilustrační snímek)

K překotnému porodu do Tlučné na Plzeňsku vyjížděli ráno záchranáři. Těhotnou ženu naložili do sanitky, ale dojet do...

Pro dítě do družiny s čipem, bezpečnější systém se rozšíří po Plzni

Vedoucí vychovatelka 26. ZŠ v Plzni Dana Herličková ukazuje čip a mobilní...

Nový systém pro vyzvedávání dětí ze školních družin chce postupně ve městě zavést plzeňská radnice. Jeho podstatou jsou...

Na Šumavě se zranila malá lyžařka, do nemocnice ji přepravil vrtulník

Plzeňská letecká záchranná služba.

Desetiletá dívka se po poledni zranila na sjezdovce Samoty v Železné Rudě na Klatovsku. Podle horské služby upadla při...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz