Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň řeší problémy s bezdomovci. Pomocí i tlakem na nepřizpůsobivé

  18:19aktualizováno  18:19
Radnice Plzně hledá způsob, jak zmírnit problémy spojené s bezdomovci. Podle některých odhadů jich ve městě nyní žije až kolem čtyř stovek. Kromě rad a pomoci se radnice chce vypořádat i s tím, jak někteří nepřizpůsobiví komplikují jiným cestování veřejnou dopravou.
Bezdomovci často cestující MHD obtěžují nepříjemným zápachem. (Ilustrační snímek)

Bezdomovci často cestující MHD obtěžují nepříjemným zápachem. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Akce zaměřené na vyřešení problémů souvisejících s bezdomovci rozjíždí plzeňská radnice. Zástupci města chtějí na jedné straně pomoci těm, kteří o to mají zájem a chtějí své postavení změnit, a na druhé straně chystají represivní kroky vůči těm, kteří komplikují život jiným lidem.

S blížící se zimou je přitom téma bezdomovců naléhavější. Některým může jít kvůli chladnému počasí i o život, a už nyní jsou vidět ve vozech veřejné dopravy, kam jdou za teplem a vyspat se. U některých bezdomovců může růst agresivita při shánění prostředků pro svou existenci včetně místa pro nocleh.

Zástupci magistrátu upozorňují, že počet bezdomovců v Plzni v posledních letech citelně vzrostl. Podle informací radnice před pěti lety žilo na území města prokazatelně 172 lidí bez domova, před třemi lety jich bylo 189 a letos v únoru už 241. Podle odhadů může být ale jejich aktuální počet až kolem 400.

Vedoucí sociálního odboru Alena Hynková řekla, že město od pondělí zahájilo kampaň s názvem „Řešení existuje...“ Ta lidi bez domova pomocí 40 plakátů na zastávkách veřejné dopravy informuje o možnostech, jak mohou svou situaci řešit.

Město se zaměří i na problémovější bezdomovce

„Naším záměrem je informovat, že Plzeň má síť služeb pro lidi bez domova, a když člověk z ulice skutečně chce svůj život změnit, tak má možnost,“ uvádí Eva Herinková, náměstkyně primátora pro sociálních věci.

V případě, že v zimě vznikne velký přetlak zájemců o místa v charitativních zařízeních, město přispívá na zajištění další míst. „Aby charita mohla zaplatit ubytovnu, pokud je kapacita Domova svatého Františka vyčerpaná. Je to nejrychlejší řešení, které zatím dostačuje,“ sdělila Hynková.

Souběžně s nabídkou pomoci zájemcům ochotným spolupracovat se město zaměří na problémovější skupinu bezdomovců, kteří pomoc odmítají, protože nejsou ochotni přistoupit v podstatě na žádná společenská pravidla.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) říká, že podle posledních odhadů je takových v Plzni kolem dvou stovek. „Odmítají v podstatě každou komunikaci a vůči jakýmkoliv návrhům jsou netečení. Je mezi nim hodně cizinců, nejvíce zřejmě Slováků,“ uvedl Zrzavecký.

Primátor sám pokládá za výrazný problém, že někteří bezdomovci ostatním lidem komplikují cestování veřejnou dopravou. Mimo jiné i tím, že silně zapáchají nebo vozidla znečisťují.

Vytěsnit bezdomovce z MHD nebude jednoduché

Vedoucí odboru bezpečnosti magistrátu Aleš Průša prohlásil, že v nejbližší době se uskuteční ve spolupráci s městskou policií akce, jejichž cílem bude dostat z vozidel bezdomovce, kteří nesplňují základní pravidla pro využívání veřejné dopravy.

„Určitě to nebude jednoduché, ale snažíme se najít způsob, jak je z veřejné dopravy vytěsnit. Věřím, že to půjde, ale bude to patrně běh na delší trať,“ konstatoval primátor. Aleš Průša řekl, že zástupci dopravních podniků pro akci vytipují linky a časy, kdy budou případné zásahy nejefektivnější.

„Na základě toho uděláme společné akce revizorů a strážníků. Lidé, kteří v rozporu s přepravním řádem budou obtěžovat cestující, budou z vozidel vykazováni,“ uvedl Průša. Ten tvrdí, že akce by měla být tak intenzivní, aby vykázaným zkomplikovala i možnost nastoupit po několika minutách do jiného vozu.

Generální ředitel dopravních podniků Michal Kraus upozornil, že pro zákroky vůči nepřizpůsobivým lidem by bylo dobré zvýšit ochranu revizorů a řidičů tím, že by byli zahrnuti do okruhu veřejných činitelů. „S takovým návrhem jsme ale neuspěli,“ řekl Kraus.

Ten se domnívá, že částečné zlepšení by mohlo přinést, kdyby problémoví bezdomovci ztratili „zázemí“ v některých místech v centru města. „Tím by se přirozeně snížil jejich pohyb dopravními prostředky,“ konstatoval Kraus.
Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Převrácené auto hořelo a uvnitř byla žena, vzpomíná gentleman silnic

Lukáš Bouda z Kanic na Domažlicku získal ocenění gentleman silnic. Loňského...

Dobrovolný hasič Lukáš Bouda z Kanic na Domažlicku získal prestižní titul gentleman silnic. Ocenění získal za to, že...

Má duševní poruchu a je agresivní, řekli znalci o tetě utýrané holčičky

Pětadvacetiletá Denisa M., která měla v příbuzenské péči dvouletou Janičku, se...

Podle soudních znalců trpí pětadvacetiletá Denisa M. duševní poruchou, je emočně nestabilní a má sklony k agresivnímu...

Cizinec zemřel po sexu v polích, jeho auto i s prostitutkou nabouralo

Dvaašedesátiletý cizinec zemřel v autě na Domažlicku. Podle policistů se mu...

Na náhlé srdeční selhání zemřel ve středu večer na Domažlicku cizinec, který si vyjel do polí s prostitutkou....

Najdete na iDNES.cz