Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň řeší problémy s bezdomovci. Pomocí i tlakem na nepřizpůsobivé

  18:19aktualizováno  18:19
Radnice Plzně hledá způsob, jak zmírnit problémy spojené s bezdomovci. Podle některých odhadů jich ve městě nyní žije až kolem čtyř stovek. Kromě rad a pomoci se radnice chce vypořádat i s tím, jak někteří nepřizpůsobiví komplikují jiným cestování veřejnou dopravou.
Bezdomovci často cestující MHD obtěžují nepříjemným zápachem. (Ilustrační snímek)

Bezdomovci často cestující MHD obtěžují nepříjemným zápachem. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Akce zaměřené na vyřešení problémů souvisejících s bezdomovci rozjíždí plzeňská radnice. Zástupci města chtějí na jedné straně pomoci těm, kteří o to mají zájem a chtějí své postavení změnit, a na druhé straně chystají represivní kroky vůči těm, kteří komplikují život jiným lidem.

S blížící se zimou je přitom téma bezdomovců naléhavější. Některým může jít kvůli chladnému počasí i o život, a už nyní jsou vidět ve vozech veřejné dopravy, kam jdou za teplem a vyspat se. U některých bezdomovců může růst agresivita při shánění prostředků pro svou existenci včetně místa pro nocleh.

Zástupci magistrátu upozorňují, že počet bezdomovců v Plzni v posledních letech citelně vzrostl. Podle informací radnice před pěti lety žilo na území města prokazatelně 172 lidí bez domova, před třemi lety jich bylo 189 a letos v únoru už 241. Podle odhadů může být ale jejich aktuální počet až kolem 400.

Vedoucí sociálního odboru Alena Hynková řekla, že město od pondělí zahájilo kampaň s názvem „Řešení existuje...“ Ta lidi bez domova pomocí 40 plakátů na zastávkách veřejné dopravy informuje o možnostech, jak mohou svou situaci řešit.

Město se zaměří i na problémovější bezdomovce

„Naším záměrem je informovat, že Plzeň má síť služeb pro lidi bez domova, a když člověk z ulice skutečně chce svůj život změnit, tak má možnost,“ uvádí Eva Herinková, náměstkyně primátora pro sociálních věci.

V případě, že v zimě vznikne velký přetlak zájemců o místa v charitativních zařízeních, město přispívá na zajištění další míst. „Aby charita mohla zaplatit ubytovnu, pokud je kapacita Domova svatého Františka vyčerpaná. Je to nejrychlejší řešení, které zatím dostačuje,“ sdělila Hynková.

Souběžně s nabídkou pomoci zájemcům ochotným spolupracovat se město zaměří na problémovější skupinu bezdomovců, kteří pomoc odmítají, protože nejsou ochotni přistoupit v podstatě na žádná společenská pravidla.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) říká, že podle posledních odhadů je takových v Plzni kolem dvou stovek. „Odmítají v podstatě každou komunikaci a vůči jakýmkoliv návrhům jsou netečení. Je mezi nim hodně cizinců, nejvíce zřejmě Slováků,“ uvedl Zrzavecký.

Primátor sám pokládá za výrazný problém, že někteří bezdomovci ostatním lidem komplikují cestování veřejnou dopravou. Mimo jiné i tím, že silně zapáchají nebo vozidla znečisťují.

Vytěsnit bezdomovce z MHD nebude jednoduché

Vedoucí odboru bezpečnosti magistrátu Aleš Průša prohlásil, že v nejbližší době se uskuteční ve spolupráci s městskou policií akce, jejichž cílem bude dostat z vozidel bezdomovce, kteří nesplňují základní pravidla pro využívání veřejné dopravy.

„Určitě to nebude jednoduché, ale snažíme se najít způsob, jak je z veřejné dopravy vytěsnit. Věřím, že to půjde, ale bude to patrně běh na delší trať,“ konstatoval primátor. Aleš Průša řekl, že zástupci dopravních podniků pro akci vytipují linky a časy, kdy budou případné zásahy nejefektivnější.

„Na základě toho uděláme společné akce revizorů a strážníků. Lidé, kteří v rozporu s přepravním řádem budou obtěžovat cestující, budou z vozidel vykazováni,“ uvedl Průša. Ten tvrdí, že akce by měla být tak intenzivní, aby vykázaným zkomplikovala i možnost nastoupit po několika minutách do jiného vozu.

Generální ředitel dopravních podniků Michal Kraus upozornil, že pro zákroky vůči nepřizpůsobivým lidem by bylo dobré zvýšit ochranu revizorů a řidičů tím, že by byli zahrnuti do okruhu veřejných činitelů. „S takovým návrhem jsme ale neuspěli,“ řekl Kraus.

Ten se domnívá, že částečné zlepšení by mohlo přinést, kdyby problémoví bezdomovci ztratili „zázemí“ v některých místech v centru města. „Tím by se přirozeně snížil jejich pohyb dopravními prostředky,“ konstatoval Kraus.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun během dvou let

Velká synagoga v Plzni.

Je největší v Česku, patří k největším na světě a čeká ji pozoruhodná proměna. Velká synagoga v Plzni má před sebou...

Najdete na iDNES.cz