Plzeňská teplárenská (ilustrační snímek)

Plzeňská teplárenská (ilustrační snímek)

Plzeň čeká zásadní rozhodnutí o budoucnosti teplárny a cenách tepla

  • 5
Na spadnutí je verdikt, který ovlivní cenu tepla v Plzni. Ale i budoucnost Plzeňské teplárenské, která patří městu. Primátor oznámil, že kvůli rozhodnutí svolá na 25. října mimořádné zasedání zastupitelů.

Ve hře je hodně. Růst výdajů na bydlení v desítkách tisíc bytů v Plzni i stamilionové příjmy města. Plzeňská teplárenská nutně potřebuje zajistit dlouhodobé dodávky uhlí a má na stole tři nabídky. Energetický a průmyslový holding (EPH) nabídl uhlí za poměrně nízkou cenu, ale podmínkou je, že se Plzeňská teplárenská spojí s Plzeňskou energetikou, která patří EPH. Plzeňská energetika je po teplárně druhým největším výrobcem tepla v Plzni

Sokolovská uhelná (SU) nabízí obdobnou cenu uhlí jako EPH s podmínkou, že jí město prodá 34 procent v teplárně. Radnice by za to mohla inkasovat odhadem kolem miliardy korun.

Jaké jsou nabídky

Energetický a průmyslový holding nabízí nižší cenu uhlí a požaduje, aby se teplárna spojila s Plzeňskou energetikou, cena tepla by růst nemusela.

Sokolovská uhelná nabízí nižší cenu uhlí a požaduje, aby jí radnice prodala 34 procent v teplárně, cena tepla by růst nemusela.

Czech Coal nabízí vyšší cenu uhlí, ale nežádá podíl v teplárenské, cena tepla by zřejmě vzrostla.

Třetí nabídka je od společnosti Czech Coal. Ta nepožaduje podíl v teplárně, ale chce za uhlí nejvyšší cenu, asi o 80 procent víc než EPH a SU.

Zastupitelé mají rozhodnout, co je pro město lepší. Zástupci teplárny tvrdí, že v případě přijetí nabídek od EPH nebo SU nebude nutné zvyšovat cenu tepla. Přitom by se ale radnice musela začít dělit o zisky z teplárny, která městu ročně odváděla stovky milionů korun. Zisky teplárny jsou však bez dostatku uhlí ohrožené a mohly by jít rychle dolů.

Otázka zásobování teplárny uhlím i případný vstup partnera do městské firmy se v Plzni řeší zhruba tři roky. Pro politiky je to choulostivá záležitost, takže s rozhodnutím váhali. Nyní se SU rozhodla je popohnat. Společnost poslala do Plzně vzkaz, že pokud nebude do konce října jasno, zastaví přísun sokolovského uhlí.

Místopředseda teplárny Jiří Bis (ČSSD) tvrdí, že nabídky lze rozdělit na dva druhy. "Na jedné straně je možnost stát se součástí většího celku a získat za to určité výhody," líčí svůj pohled Bis. Na druhé straně je podle něho samostatnost, za kterou se ale odevzdává značná část zisku.

Náměstek primátora Petr Rund (ODS) řekl, že nabídky EPH a SU jsou z hlediska ceny uhlí v podstatě stejné a v přepočtu na gigajoule (GJ) jsou zhruba 40 korun, což je asi desetina dnešní ceny tepla v Plzni. Jejich nabídky pokládá za výhodnější než nabídku od Czech Coal (přibližně 70Kč/GJ). Vybral by si tedy spolupráci s EPH nebo SU?

"Myslím, že je to padesát na padesát. Proto jsme požádali konzultantskou společnost Erste Corporation, aby nám nabídky vyhodnotila a dala doporučení," sdělil Petr Rund.

Teplo může zdražit o 40 procent

Generální ředitel teplárny Tomáš Drápela řekl, že pokud radnice přistoupí na nabídku EPH nebo SU, cena tepla v Plzni by se v podstatě nezměnila. "Nebyl by důvod. Měli bychom uhlí za běžné, obvyklé ceny," konstatoval Drápela.

V případě dohody s Czech Coal by mohla cena proti dnešku vyrůst přibližně o 40 procent.

Opoziční TOP 09 chce prosadit, aby se o teplárně rozhodovalo dříve než 25. října. Důvodem je vzkaz ze SU, že by od listopadu mohla přerušit dodávky uhlí.

"Nemyslíme si, že řešit to pět dní před možným výpadkem dodávky paliva je adekvátní," řekl Tomáš Jílek (TOP 09). Ten vidí problém v tom, že vedení města dosud jasně neřeklo, co chce s teplárnou dělat. "Pokud budu znát strategii,můžu říct, jaká nabídka se mi líbí. Je tristní, že dosud město coby akcionář neřeklo, jakou strategii má," sdělil Jílek.