Diskuze uměleckých šéfů. Vlevo ten plzeňský -  Petr Forman a vpravo Daniel...

Diskuze uměleckých šéfů. Vlevo ten plzeňský - Petr Forman a vpravo Daniel Cordova. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Kolega z belgického Monsu ocenil vynalézavost týmu Plzeň 2015

  • 2
Za málo peněz, hodně muziky. Tak by se dala s nadsázkou parafrázovat pochvala, kterou sklidil tým Plzeň 2015 od šéfa téhož projektu v Monsu. Právě toto belgické město se totiž stane Evropským hlavním městem kultury spolu s Plzní. Finanční možnosti obou metropolí jsou ale odlišné. Zatímco v Belgii je na projekty peněz dost, Plzeň má rozpočet výrazně menší.

Mezi Plzní a belgickou metropolí je ještě další rozdíl. Zatímco lidé v Plzni byli po zisku titulu Město kultury pro projekt zapálení, v Monsu to bylo jinak.

"Mons je regionem, který byl hodně poznamenaný ekonomickou krizí. V první chvíli se tedy všichni ptali, proč se připravuje tak ambiciózní projekt na poli kultury a proč se místo toho nechystají projekty více ekonomicky zaměřené. Od začátku byl cítit od obyvatel distanc," přiblížil umělecký ředitel Monsu 2015 Daniel Cordova.

Postupně už se prý ale přístup obyvatel z regionu zlepšuje. Podle Cordovy je to i zásluha místní skupiny lidí, kteří s nimi mluví a dělají výbornou práci.

"Teď máme už na dva tisíce ambasadorů, kteří se osobně angažují a projekt podporují. Každopádně ale projekt Evropského hlavního města kultury klade hodně otázek a lidé si až později uvědomí, že mají příležitost zažít něco výjimečného," říká Cordova s tím, že podle jeho zkušeností je přístup lidí ve městech, která již titul získala, vždy komplikovaný.

"Město se mění, a to je poměrně složitý proces. I když výsledky mohou být pro město velmi dobré. Když vezmeme příklad Plzně, tady bude zajímavé sledovat, jak se divadelní instituce dokáží vypořádat s tím, že tady vzniká nový prostor Světovaru s novou koncepcí a novým způsobem, jak dělat divadlo," uvedl Cordova.

Podle něj dokáže plzeňský přípravný tým vyřešit všechny problémy i přesto, že nemá k dispozici tolik peněz, jako Mons. Rozpočet Plzně na projekt EHMK nyní činí asi 420 milionů korun.

"V Monsu - a v Belgii vůbec - je často na projekty opravdu hodně peněz. Mám pocit, že v Plzni jste schopni je udělat také, s daleko menším rozpočtem, ale pomocí invence. Přemýšlíte, jak to udělat. Musím ale zdůraznit, že se jedná o můj subjektivní pohled," podotkl Cordova a pochválil Plzeň za dobrou spolupráci na společných projektech. "Vidím plzeňský tým pozitivně," řekl.

Jedním z výsledků spolupráce obou měst bude česko-belgické divadelní představení Král Ubu. Vystoupí v něm tři čeští a čtyři belgičtí herci. Premiéru bude mít 4. září 2015 v Plzni na Světovaru.  

A v jaké fázi přípravy je tým Mons 2015? Má prý skoro všechno domluvené a teď musí zvážit, které projekty bude schopný uskutečnit.

"Je to takové vzrušující období, máme za sebou návštěvu monitorovacího panelu, od něhož jsme byli pochváleni. To nás těší. Teď bude ale složité realizovat náš ambiciózní program. Z toho máme trochu strach," uzavřel Cordova.