Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň 2015 má už pátého šéfa. Ten nový přichází z poražené Ostravy

  9:27aktualizováno  9:27
Společnost Plzeň 2015 bude mít už pátého ředitele. Ten nový přichází paradoxně z Ostravy, kterou Plzeň v boji o hlavní město kultury porazila. Po dvou prozatímních šéfech byl tentokrát do čela projektu zvolen Jiří Suchánek, dosavadní ředitel Nadace OKD. Nového postu se ujme v polovině listopadu.
Společnost Plzeň 2015 má už pátého ředitele. (Ilustrační snímek)

Společnost Plzeň 2015 má už pátého ředitele. (Ilustrační snímek)

"Jako největší výzvu vnímám komunikaci. Plzeň 2015 není plzeňskými obyvateli přijímána jen kladně. Jako klíčové proto bude blíže lidem vysvětlit, co pro ně evropské hlavní město kultury znamená, co tím získávají navíc. Už nyní má město bohatou kulturní scénu," nastínil Jiří Suchánek krátce po svém zvolení.

Vysvětlování by mělo být pozvolné a "lidské". Podle Suchánka je v současné době projekt z programové stránky víceméně stabilizovaný. Nyní považuje za stěžejní přistoupit k přípravné fázi na druhou polovinu roku 2014 a na rok 2015.

"Klíčové je připravit vše po administrativní i produkční stránce. Okamžitě musíme začít nabírat personál a vše připravovat. Veškeré procesy nyní musíme správně nastavit," konstatoval Suchánek.

Suchánek byl správní radou zvolen v uzavřeném výběrovém řízení, jehož se účastnili celkem čtyři oslovení uchazeči. V úterý se rada rozhodovala už jen mezi dvěma kandidáty. Tím druhým byl Marek Pokorný, bývalý ředitel Moravské galerie v Brně.

"Oba kandidáti byli výborní. Mně by se spolupracovalo dobře s oběma. Mám radost, že se situace vyřešila, a budu se těšit na dobrou spolupráci," řekl Jiří Sulženko, programový ředitel projektu, který byl od srpna pověřen dočasně také vedením celé společnosti.

Na Suchánkovi oceňuje zejména jeho zkušenosti. Nadace OKD, která patří mezi největší firemní nadace v České republice a z níž Suchánek přichází, měla na starost neziskové projekty v hodnotě desítek milionů korun.

Jiří Suchánek

Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze, zaměřil se na regionalistiku, veřejnou správu a komerční komunikaci.

Poté pracoval jako finanční poradce, obchodní zástupce, projektový manažer a v letech 2007 až 2009 jako ředitel festivalu SOBOfest.

Od roku 2008 do prosince 2010 působil jako produkční a zástupce manažera českého pavilonu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Od ledna 2011 je ředitelem Nadace OKD.

S účinností od 15. listopadu 2013 byl jmenován ředitelem obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015.

"Zároveň jeho zkušenosti z EXPA ukazují, že umí zkombinovat nákladný projekt, který potřebuje obstarat výběrová řízení a podobné věci, s uměleckou složkou. Takové zkušenosti jsou pro projekt důležité," míní Sulženko.

Také Martin Baxa, plzeňský primátor a zároveň šéf správní rady společnosti Plzeň 2015, hodnotí pozitivně především Suchánkovy manažerské zkušenosti.

"Jsme přesvědčeni, že má schopnosti k tomu, aby zvládl řízení tohoto projektu," sdělil Baxa, který věří, že Suchánek dovede Plzeň k úspěšnému naplnění projektu.

Až dosud se však ředitelé v čele společnosti střídali až nezvykle často, Jiří Suchánek bude pátým. "Do Plzně se stěhuji i se svou rodinou. Uvidíme na jak dlouhou dobu, ale já doufám, že to bude minimálně na tři roky," dodal Suchánek.

Ředitelem obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 byl jmenován s účinností od 15. listopadu, uveden do funkce bude následující pondělí, 18. listopadu.

V těchto dnech se o společnosti Plzeň 2015 mluvilo zejména s porušením rozpočtové kázně v loňském roce, kdy byl ředitelem Tomáš Froyda. Společnost zřejmě pochybila při zadávání veřejných zakázek (více čtěte zde).

Správní rada se v úterý kromě zvolení nového ředitele rozhodla, že podá podnět k prošetření.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz