Plzeň 2015 má už pátého šéfa. Ten nový přichází z poražené Ostravy

  9:27aktualizováno  9:27
Společnost Plzeň 2015 bude mít už pátého ředitele. Ten nový přichází paradoxně z Ostravy, kterou Plzeň v boji o hlavní město kultury porazila. Po dvou prozatímních šéfech byl tentokrát do čela projektu zvolen Jiří Suchánek, dosavadní ředitel Nadace OKD. Nového postu se ujme v polovině listopadu.
Společnost Plzeň 2015 má už pátého ředitele. (Ilustrační snímek)

Společnost Plzeň 2015 má už pátého ředitele. (Ilustrační snímek)

"Jako největší výzvu vnímám komunikaci. Plzeň 2015 není plzeňskými obyvateli přijímána jen kladně. Jako klíčové proto bude blíže lidem vysvětlit, co pro ně evropské hlavní město kultury znamená, co tím získávají navíc. Už nyní má město bohatou kulturní scénu," nastínil Jiří Suchánek krátce po svém zvolení.

Vysvětlování by mělo být pozvolné a "lidské". Podle Suchánka je v současné době projekt z programové stránky víceméně stabilizovaný. Nyní považuje za stěžejní přistoupit k přípravné fázi na druhou polovinu roku 2014 a na rok 2015.

"Klíčové je připravit vše po administrativní i produkční stránce. Okamžitě musíme začít nabírat personál a vše připravovat. Veškeré procesy nyní musíme správně nastavit," konstatoval Suchánek.

Suchánek byl správní radou zvolen v uzavřeném výběrovém řízení, jehož se účastnili celkem čtyři oslovení uchazeči. V úterý se rada rozhodovala už jen mezi dvěma kandidáty. Tím druhým byl Marek Pokorný, bývalý ředitel Moravské galerie v Brně.

"Oba kandidáti byli výborní. Mně by se spolupracovalo dobře s oběma. Mám radost, že se situace vyřešila, a budu se těšit na dobrou spolupráci," řekl Jiří Sulženko, programový ředitel projektu, který byl od srpna pověřen dočasně také vedením celé společnosti.

Na Suchánkovi oceňuje zejména jeho zkušenosti. Nadace OKD, která patří mezi největší firemní nadace v České republice a z níž Suchánek přichází, měla na starost neziskové projekty v hodnotě desítek milionů korun.

Jiří Suchánek

Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze, zaměřil se na regionalistiku, veřejnou správu a komerční komunikaci.

Poté pracoval jako finanční poradce, obchodní zástupce, projektový manažer a v letech 2007 až 2009 jako ředitel festivalu SOBOfest.

Od roku 2008 do prosince 2010 působil jako produkční a zástupce manažera českého pavilonu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Od ledna 2011 je ředitelem Nadace OKD.

S účinností od 15. listopadu 2013 byl jmenován ředitelem obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015.

"Zároveň jeho zkušenosti z EXPA ukazují, že umí zkombinovat nákladný projekt, který potřebuje obstarat výběrová řízení a podobné věci, s uměleckou složkou. Takové zkušenosti jsou pro projekt důležité," míní Sulženko.

Také Martin Baxa, plzeňský primátor a zároveň šéf správní rady společnosti Plzeň 2015, hodnotí pozitivně především Suchánkovy manažerské zkušenosti.

"Jsme přesvědčeni, že má schopnosti k tomu, aby zvládl řízení tohoto projektu," sdělil Baxa, který věří, že Suchánek dovede Plzeň k úspěšnému naplnění projektu.

Až dosud se však ředitelé v čele společnosti střídali až nezvykle často, Jiří Suchánek bude pátým. "Do Plzně se stěhuji i se svou rodinou. Uvidíme na jak dlouhou dobu, ale já doufám, že to bude minimálně na tři roky," dodal Suchánek.

Ředitelem obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 byl jmenován s účinností od 15. listopadu, uveden do funkce bude následující pondělí, 18. listopadu.

V těchto dnech se o společnosti Plzeň 2015 mluvilo zejména s porušením rozpočtové kázně v loňském roce, kdy byl ředitelem Tomáš Froyda. Společnost zřejmě pochybila při zadávání veřejných zakázek (více čtěte zde).

Správní rada se v úterý kromě zvolení nového ředitele rozhodla, že podá podnět k prošetření.

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Za agresivní útok na řidičku dostal šofér podmínku a zákaz řízení

Peter Rumanský před klatovským okresním soudem. (6. 11. 2018)

Řidič, který je obžalovaný, že v červnu na silnici mezi Horažďovicemi a Velkým Borem donutil zastavit řidičku, rozbil...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

Rychlovlaky od Škody Transportation se budou prohánět po německých tratích

Škoda Transportation začne dodávat dvoupodlažní vysokorychlostní soupravy (na...

Škoda Transportation začne dodávat dvoupodlažní vysokorychlostní soupravy pro německou trať Mnichov–Norimberk. Od jara...

Další z rubriky

Malý stromek kdysi přivezli ze Šumavy, teď douglaska zazáří v centru Plzně

Vánoční strom, který bude zdobit náměstí Republiky v Plzni, pochází od...

Vánoční strom pro Plzeň, který ozdobí náměstí Republiky, dnes uřízli v zahradě soukromého majitele ve čtvrti Slovany....

Družstvo dává členům malé slevy, nakupovat v Coopu se jim nevyplatí

Roman Bruzl, předseda družstva ZKD Sušice, které provozuje řetězce prodejny...

Prodejny Coop mizí z malých vesnic. Podle předsedy ZKD Sušice na Klatovsku by je mohl zachránit moderní zákon o...

Zvládnu to až na letiště, řekl si pilot. Kluzák ale spadl do zahrady

Nehoda sportovního kluzáku. Pilot nezvládl doletět na letiště v Plasích na...

Chybné rozhodnutí pilota zavinilo dubnovou havárii kluzáku, který spadl na zahradu u domu v Rybnici na Plzeňsku....

Najdete na iDNES.cz