Nejen lidé, ale i koně potřebují v horku osvěžení. Plavení koní je k vidění v...

Nejen lidé, ale i koně potřebují v horku osvěžení. Plavení koní je k vidění v Plzni-Lobzích a také v Radčicích. (11. srpna 2015) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Ve vedrech je v Plzni k vidění plavení koní, u jezu mají vodu až po krk

  • 1
V plzeňských řekách hledají v horkých dnech osvěžení nejen lidé, ale i koně. Chovatelé je nyní často plaví v Plzni-Radčicích ve Mži a také v řece Úslavě v Lobzích. Ušlechtilá zvířata tady při vodních radovánkách pozoruje mnoho lidí.

Řeka vedle jízdárny je podle koňáků požehnání, protože i koním při tréninku spojeném s horkem hrozí srdeční selhání. Stejně jako lidem.

„Když je u jízdárny řeka, je to k nezaplacení, protože koně mají vodu rádi,“ říká Helena Štychová, spolumajitelka Jízdárny Radčice.

Svlažování koní v Radčicích v řece Mži je velkou atrakcí. Koně ponořené po krk ve vodě mohou zájemci pravidelně vidět i u jezu v Lobzích, který je vedle mostu přes řeku Úslavu.

„Vedra jsou pro koně mnohem nebezpečnější a horší než tuhá zima, proto je zchlazujeme v řece v těchto vedrech minimálně dvakrát, většinou třikrát denně,“ říká majitel Jezdecké stáje Plzeň Petr Hermann.

Někteří lidé ho prý napadají, že má koně venku i v zimě a že tím zvířata trpí. „To je nesmysl, kdyby jim byla zima, byli by v boxu, ale oni jsou naopak skoro celou zimu venku. V zimě totiž obrostou srstí a nic jim nehrozí, naopak jsou otužilejší a mají výborný imunitní systém, veterináře proto volám jen kvůli zranění,“ vysvětlil Hermann, který se prý o koně bojí hlavně v těchto vedrech.

Proto je s koníky, mezi kterými je i šest závodních anglických plnokrevníků, v řece i třikrát denně.

Problém podle něho v těchto vedrech není s nedostatkem potravy, jejímž základem je po celý rok kvalitní seno, kvalitní oves, případně ječmen nebo nějaké olejnaté semeno, ale spíš nechutenství koní.

Základem je i dodržování pitného režimu. „U anglického plnokrevníka je strašně důležité kontrolovat, kolik toho denně vypije. Normálně koně pijí denně 30 až 40 litrů, během veder je to ale i třikrát víc,“ líčí Hermann.

Kvůli vedru se podle něj ruší i některé závody, kterých se Jezdecká stáj Plzeň měla zúčastnit. „Pokud se závody konají, riskuje se zdraví jezdců i koní, i koním totiž hrozí srdeční kolaps. Nedávno v sedle zemřel zřejmě kvůli vedru náš pětapadesátiletý mistr ve všestranném sportu Lubomír Vrtek,“ popsal Hermann.

Alespoň jednou denně se k řece dostanou i koně z Radčic, kteří sportují jen rekreačně. Je zde jezdecká škola, koně se účastní i příměstských táborů a využívají se i k léčebné hipoterapii.

„Nám se ještě nikdy nestalo, že by ve výběhu byla tráva takto suchá. Budeme jim tam muset hodit balík sena, protože jsou ve výběhu někdy i půl dne, než jdou na parkur, drezuru či hipoterapii,“ vysvětlila Helena Štychová.