Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve dvoře plaského kláštera vznikne Centrum stavitelského dědictví

  18:37aktualizováno  18:37
Mimořádně hodnotný památkový areál bývalého hospodářského dvora kláštera v Plasích na Plzeňsku se začne opravovat a příští rok v létě tady chce Národní technické muzeum otevřít Centrum stavitelského dědictví. Využije k tomu i další již opravené sousední budovy.

Ministr kultury Daniel Herman a Eliška Kaplicky poklepali na základní kámen budov Centra stavitelského dědictví v Plasích, které mají být opraveny v rámci projektu Národního technického muzea. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Mám radost, když mohu být svědkem nějaké pozitivní obnovy. Patřím ke generaci, která zažila období devastace," uvedl ministr kultury Daniel Herman, který ve čtvrtek rekonstrukci areálu symbolicky zahájil.

Podle něj je na první pohled patrné, že řada měst, obcí i vesnic mění svoji tvář. "Obnova země je na první pohled zřejmá. Samozřejmě je to proces, který trvá. Ale právě tady v Plasích vidíme, že to jde," řekl Herman.

Pozitivně vnímá, že se mohou v zajímavé památkové objekty měnit i budovy industriálního charakteru. "Zachovají si svůj charakter, nezakrývají, že to byly průmyslové objekty, na druhou stranu mohou velmi dobře a zajímavě sloužit současné kultuře," hodnotil Daniel Herman.

Dějiny hospodářského dvora sahají až téměř k počátkům existence plaského cisterciáckého kláštera založeného před polovinou 12. století.

Místní obyvatelé tyto objekty znají jako bývalé sklady ovoce a zeleniny a pamatují i období 90. let minulého století, kdy dvůr byl v soukromém vlastnictví.

Po nezdařeném podnikatelském záměru, který se na památce rovněž neblaze podepsal, komplex koupil stát a následně se stal součástí projektu Národního technického muzea.

Památková hodnota je mimořádná. Za zmínku stojí vzácné barokní průčelí dominantních budov, zřetelné lomené oblouky středověkých stavebních prvků patrné pod opadanou omítkou či dvojice románských oken ve štítové zdi hlavní hospodářské budovy.

Centrum stavitelského dědictví má kromě prostor hospodářského dvora vzniknout i v již opravených budovách mlýna a pivovaru.

Areál pivovaru bude využit pro muzejní expozici stavebních prvků, konstrukcí a materiálů, ve třech místnostech tu bude také Ateliér Jana Kaplického.

"V hospodářském dvoře budou prezentovány především tradiční stavební technologie a řemeslnické postupy. V jednotlivých objektech bude vytvořeno zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla a vzniknou tady i zážitkové dílny," uvedl koordinátor projektu Pavel Kodera.

Fotogalerie

"Návštěvníci si budou moct vyzkoušet historické technologie stavitelství," doplnil ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Příchozí si budou moci vytvořit vlastní cihlu, otesat kámen nebo sestavit tesařské spoje. Bude rovněž možné navštívit provozuschopnou historickou slévárnu, tradiční kovárnu či klempířskou dílnu.

Vzniknout by tu měl také "stavební dvůr" s historickými stavebními stroji, na zahradě pak bude vybudována pec na pálení vápna a cihel.

V památkově nejhodnotnějších objektech bude návštěvníkovi nabídnuta možnost číst si ve stavební historii - s pomocí tematicky zaměřené expozice rozkrývat dějiny stavby, v níž se nachází.

Projekt Centra stavitelského dědictví byl vyčíslen zhruba na 350 milionů korun, oprava hospodářského dvora dosáhne téměř 100 milionů korun.

Projekt centra je financován z evropských zdrojů a státního rozpočtu. Generálním dodavatelem stavebních prací bude sdružení firem Hochtief a Gema Art Group.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Symbol Plzeňského Prazdroje zase získá lesk, bránu opraví restaurátoři

V Plzeňském Prazdroji začala oprava Jubilejní brány dokončené roku 1893. (10....

Pod lešením zůstane několik měsíců schovaná Jubilejní brána plzeňského pivovaru, která je symbolem Plzeňského...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz