Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve dvoře plaského kláštera vznikne Centrum stavitelského dědictví

  18:37aktualizováno  18:37
Mimořádně hodnotný památkový areál bývalého hospodářského dvora kláštera v Plasích na Plzeňsku se začne opravovat a příští rok v létě tady chce Národní technické muzeum otevřít Centrum stavitelského dědictví. Využije k tomu i další již opravené sousední budovy.

Ministr kultury Daniel Herman a Eliška Kaplicky poklepali na základní kámen budov Centra stavitelského dědictví v Plasích, které mají být opraveny v rámci projektu Národního technického muzea. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Mám radost, když mohu být svědkem nějaké pozitivní obnovy. Patřím ke generaci, která zažila období devastace," uvedl ministr kultury Daniel Herman, který ve čtvrtek rekonstrukci areálu symbolicky zahájil.

Podle něj je na první pohled patrné, že řada měst, obcí i vesnic mění svoji tvář. "Obnova země je na první pohled zřejmá. Samozřejmě je to proces, který trvá. Ale právě tady v Plasích vidíme, že to jde," řekl Herman.

Pozitivně vnímá, že se mohou v zajímavé památkové objekty měnit i budovy industriálního charakteru. "Zachovají si svůj charakter, nezakrývají, že to byly průmyslové objekty, na druhou stranu mohou velmi dobře a zajímavě sloužit současné kultuře," hodnotil Daniel Herman.

Dějiny hospodářského dvora sahají až téměř k počátkům existence plaského cisterciáckého kláštera založeného před polovinou 12. století.

Místní obyvatelé tyto objekty znají jako bývalé sklady ovoce a zeleniny a pamatují i období 90. let minulého století, kdy dvůr byl v soukromém vlastnictví.

Po nezdařeném podnikatelském záměru, který se na památce rovněž neblaze podepsal, komplex koupil stát a následně se stal součástí projektu Národního technického muzea.

Památková hodnota je mimořádná. Za zmínku stojí vzácné barokní průčelí dominantních budov, zřetelné lomené oblouky středověkých stavebních prvků patrné pod opadanou omítkou či dvojice románských oken ve štítové zdi hlavní hospodářské budovy.

Centrum stavitelského dědictví má kromě prostor hospodářského dvora vzniknout i v již opravených budovách mlýna a pivovaru.

Areál pivovaru bude využit pro muzejní expozici stavebních prvků, konstrukcí a materiálů, ve třech místnostech tu bude také Ateliér Jana Kaplického.

"V hospodářském dvoře budou prezentovány především tradiční stavební technologie a řemeslnické postupy. V jednotlivých objektech bude vytvořeno zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla a vzniknou tady i zážitkové dílny," uvedl koordinátor projektu Pavel Kodera.

Fotogalerie

"Návštěvníci si budou moct vyzkoušet historické technologie stavitelství," doplnil ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Příchozí si budou moci vytvořit vlastní cihlu, otesat kámen nebo sestavit tesařské spoje. Bude rovněž možné navštívit provozuschopnou historickou slévárnu, tradiční kovárnu či klempířskou dílnu.

Vzniknout by tu měl také "stavební dvůr" s historickými stavebními stroji, na zahradě pak bude vybudována pec na pálení vápna a cihel.

V památkově nejhodnotnějších objektech bude návštěvníkovi nabídnuta možnost číst si ve stavební historii - s pomocí tematicky zaměřené expozice rozkrývat dějiny stavby, v níž se nachází.

Projekt Centra stavitelského dědictví byl vyčíslen zhruba na 350 milionů korun, oprava hospodářského dvora dosáhne téměř 100 milionů korun.

Projekt centra je financován z evropských zdrojů a státního rozpočtu. Generálním dodavatelem stavebních prací bude sdružení firem Hochtief a Gema Art Group.
Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Hazardních přístrojů v Plzni ubylo, přispěl k tomu především nový zákon

(Ilustrační snímek)

V Plzni klesl od ledna počet hazardních automatů zhruba o třicet procent. Přispěla k tomu nejen nová vyhláška, ale...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Pro dítě do družiny s čipem, bezpečnější systém se rozšíří po Plzni

Vedoucí vychovatelka 26. ZŠ v Plzni Dana Herličková ukazuje čip a mobilní...

Nový systém pro vyzvedávání dětí ze školních družin chce postupně ve městě zavést plzeňská radnice. Jeho podstatou jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz