Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do kláštera se vrátila zakládací listina, chrání ji neprůstřelné sklo

  19:48aktualizováno  19:48
Po 230 letech se vrátila do Plas na Plzeňsku zakládací listina zdejšího cisterciáckého kláštera. Vzácný dokument z 12. století zapůjčený z Národního archivu se na měsíc stane součástí expozice Centra stavitelského dědictví, které se nyní otevírá právě v areálu kláštera.

Pracovnice Národního archivu Michaela Kudová přivezla do Centra stavitelského dědictví v Plasích dobovou kopii zakládací listiny místního kláštera. Na snímku je s ní ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. (29. září 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pergamen se do Plas vrátil poprvé od roku 1785, právě tehdy císař Josef II. klášter zrušil. Úterní přesun cenného dokumentu provázela přísná bezpečnostní opatření a dohled policie.

„Listina je datována do roku 1146. Byla vydána Vladislavem II., v té době ještě knížetem, později korunovaným na krále. Jedná se o dokument, kterým Řád cisterciáků získal majetky v okolí knížecího dvora, který se zde v Plasích nacházel,“ konstatuje Pavel Kodera, koordinátor projektu Centra stavitelského dědictví, s tím, že Vladislav II. řádu daroval dvory a vesnice v okolí.

Tímto okamžikem se začala psát historie plaského kláštera, který však de facto vznikl již v roce 1144.

Fotogalerie

Návštěvníci si mohou prohlédnout falzum zakládací listiny, které však pochází z té samé doby. „Z nějakého důvodu se originál ztratil, poškodil či zničil, možná při nějakém požáru. Nicméně se jedná o přepsanou listinu se stejným obsahem ze stejné doby,“ ujišťuje Kodera.

Listina je běžně uložena v Národním archivu. Do Plas byla zapůjčena pouze na měsíc. Je psána v latině a na první pohled je ve velmi dobrém stavu.

„Listiny psané na pergamenech, což je i případ této, se uchovaly poměrně dobře. Pergamen je velice trvanlivý materiál,“ osvětluje Pavel Kodera a upozorňuje na nejzásadnější pasáž celé listiny.

V pravém horním rohu, konkrétně v sedmém řádku odshora, si mohou návštěvníci všimnout slůvka „Plaz“, tedy Plasy. To je první zmínka o tomto klášteře.

Cenná listina je uložena v první místnosti centra, ve vitríně s neprůstřelným sklem a zároveň je chráněna systémem EPS. „Hodnota se nevyčísluje, je především historická a kulturní,“ uvádí Kodera.

Vitrína v Centru stavitelského dědictví bude v budoucnu používána k vystavení dalších zajímavých předmětů s mimořádnou hodnotou. Souviset mohou se stavitelstvím i přímo s lokalitou plaského kláštera. „Za měsíc bude ukončena sezona. Otevřeme opět na jaře v dubnu, jaký předmět vystavíme, zatím není jasné,“ uzavírá Pavel Kodera.

Centrum stavitelského dědictví v Plasích, jehož vybudování přišlo na 350 milionů korun, vzniklo v ještě nedávno zdevastovaných hospodářských budovách v areálu kláštera pod vedením pracovníků Národního technického muzea (NTM). Nyní zde návštěvníci najdou expozice věnované historii českého stavitelství, používaným nástrojům, technikám či materiálům.

Raritou expozice je kovový model krovu

Středem centra je bývalý pivovar, výrazně přestavěný v 19. století, a přilehlý renesanční mlýn. „Kdo zná, neničí,“ vítá příchozí motto celého projektu.

Jak se vyráběly cihly, břidlicové střešní tašky či římsy načančaných paláců? Jak se do omítek vyškrabovala renesanční psaníčka, dělaly důlky tak jako na působivé fasádě zámku v Hluboké? Jak se stavěla vesnická roubenka? To ukazují dvě patra centra. Vedle exponátů může člověk obdivovat stavební um předků na samotných muzejních budovách.

Raritou je podle ředitele NTM Karla Ksandra kovový model krovu, který sloužil dělníkům na stavbě svatovítské katedrály jako návod. Krovy se při dostavbě na konci 19. století musely sundat. Místo dřevěných se pak použily moderní, železné.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Grafton Recruitment Praha
Konstruktér v PLZNI!

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz