Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Planá se inspirovala u Chebu. Chce zpátky svoje lesy v Německu

  • 1
Město Planá na Tachovsku by se opět mohlo dostat ke svým lesům, které vlastní v Německu a na které byla za minulého režimu uvalena nucená správa. Po úspěchu Chebu, který po dvaceti letech svůj majetek získal, se zvyšují i naděje Plané.

"Po celou dobu, co Cheb zastupuje pan Jaroslav Svejkovský, tak jsme s ním v kontaktu. Vedle Chebu a Plané je ve stejné situaci i Aš," líčí starostka Plané Martina Němečková.

Planá nejdříve čekala, jak dopadne soud mezi Chebem a německou stranou. Němci nakonec dospěli k závěru, že už se nebudou dál odvolávat a došlo k mezinárodní dohodě. Radnice v Plané využila příznivého obratu, který v dlouholetém sporu nastal.

"Teď se kauza chýlí k závěru, nucená správa je zrušená a během měsíce února by mělo dojít k fyzickému předání jak lesů, tak hotovosti, která se nachází v Německu na účtě,“ popsala starostka.

Podle ní Němci nikdy nezpochybňovali vlastnictví města Planá, a dokonce založili zvláštní konto s názvem Město Planá, kam putovaly peníze vzniklé hospodařením v plánských lesích. Navíc Planá měla v Německu i nemovitost, která byla v minulosti prodána.

Lesy Plané v Německu

Na rozdíl od Chebu, který má v Německu na 600 hektarů lesů, nejde o rozsáhlé pozemky, ale jen o 17 hektarů. Jsou nedaleko u přechodu Broumov - Mähring. Jde o pás pozemků, který vede při státní hranici. Planá měla v Německu i nemovitost, která byla v minulosti prodána.

"Město tehdy moc prodávat nechtělo, ale jiná varianta v době nucené správy nebyla, protože stavení se muselo opravit, takže jsme byli vlastně trochu donucení nemovitost prodat včetně pozemku," přiblížila starostka.
 
O jaký majetek se vlastně jedná? Před deseti lety byl podle Němečkové udělaný odhad a došlo se k částce osm až deset milionů korun. "Ale odhad je starý, takže nevíme, jaká je aktuální cena," dodala starostka, podle které město Planá už před rokem rozhodlo o tom, že po zrušení nucené správy lesy prodá.

Hospodařit v Německu by se prý nevyplatilo

Hospodařit s lesy na německé straně, stejně jako to udělá Cheb, by se Plané podle starostky kvůli malé výměře nevyplatilo. V Německu platí jiná pravidla, a proto by se musela založit společnost, která by tam hospodařila.

Podle starostky na německé straně zájemci o koupi jsou. "Loni se na lesy přišli ptát dva," doplnila Němečková s tím, že město Planá v případech, kdy prodává majetek a je více než jeden zájemce, postupuje obálkovou metodou.

Pro rozpočet Plané, který se pohybuje od 70 do 90 milionů korun, bude podle Němečkové výnos z lesů příjemný, ale není to částka, která by dramaticky zlepšila hospodaření města.

A jak se lesy dostaly pod nucenou správu? "Pokud se v Německu o majetek patnáct let nestaráte, tak je nucená správa vyhlášená. My jsme se po únoru 1948 o majetek starat nemohli," objasnila starostka.