Lesy v Německu získala Planá do své správy po více než dvacetiletém úsilí. Ilustrační foto

Lesy v Německu získala Planá do své správy po více než dvacetiletém úsilí. Ilustrační foto | foto: Lesy ČR.

Planá prodá městu Mähring lesy v Německu za devět milionů korun

  • 0
Planá na Tachovsku prodá německému příhraničnímu městu Mähring sedmnáct hektarů lesů, které české město vlastní v Bavorsku. Zastupitelé obou měst už schválili cenu necelých devět milionů korun. Podpis kupní smlouvy u notáře je dohodnutý na 24. června.

Planá dosud neměla ze svých lesů v Německu ani korunu. Zpět do správy získalo město své lesy až letos v březnu po více než dvacetiletém úsilí.

Planá prodávala lesy obálkovou metodou. Přihlásili se tři zájemci, Mähring podal nejvyšší nabídku. Podle nového odhadu německého znalce, který si nechala Planá udělat, je hodnota 16,8 hektaru lesů kolem osmi milionů korun.

Už v dubnu obdrželo město téměř 1,5 milionu korun, které byly za dobu nucené správy na speciálním účtu v Německu, k němuž Planá neměla přístup.

"Vzhledem k tomu, že lesy mají vydělávat a že to bylo za tak dlouhou dobu a že v tom byly ještě dvě nemovitosti, které nám kdysi někdo prodal, nešlo o moc velkou sumu," uvedla starostka Plané Martina Němečková. Peníze půjdou do rezervního fondu na rozvoj města.

Planá už v květnu zahájila opravu náměstí, konkrétně Mezibranské ulice, tedy západního vjezdu. "Zastupitelé kromě souhlasu s prodejem lesů rozhodli, že s opravou náměstí budeme pokračovat. Původně byla v letošním rozpočtu jen Mezibranská, která je nebezpečná, protože tam není chodník," uvedla starostka.

Planá se inspirovala u Chebu, ten vyhrál soud v Řezně

Celá silnice z kostek a chodníky přes náměstí přijdou na 10 až 12 milionů korun. Radnice má projekt revitalizace náměstí a do dvou až čtyř let chce vyměnit jeho povrchy.

Planá má lesy těsně za hranicí u přechodu Broumov - Mähring. Němci nikdy nezpochybňovali české vlastnictví, což potvrdily i jejich soudy. Bránili ale Čechům v hospodaření a nakládání s lesy.

Po komunistickém převratu v roce 1948 se město kvůli železné oponě o svůj majetek nemohlo starat. Tehdejší západní Německo vydalo v roce 1965 zvláštní zákon, kterým na podobné pozemky uvalilo nucenou správu.

Šanci na navrácení lesů získala Planá poté, co Cheb, který má v Bavorsku 650 hektarů lesa, v prosinci 2010 vyhrál spor u soudu v Řezně. Poté se sice Bavorsko odvolalo, ale soud se už po mezinárodních jednáních nekonal. Loni v prosinci byla nucená správa zrušena.