Zákaz by mohl podle některých učitelů vést jen k obcházení zákona. Žáci budou i nadále platit, ale platba bude zdánlivě nepřímá. Ilustrační snímek

Zákaz by mohl podle některých učitelů vést jen k obcházení zákona. Žáci budou i nadále platit, ale platba bude zdánlivě nepřímá. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Zákaz placeného tělocviku je krokem zpět, míní učitelé i hejtmanství

  • 4
Rozhodnutí školní inspekce, která nedávno zakázala několika středním školám v Plzni přímé placení sportů, jako je třeba zumba nebo squash, považují někteří učitelé za nešťastné a je podle nich krokem zpět. Stejný názor má i zřizovatel škol, kterým je Plzeňský kraj. Ten nyní řeší, jak se s výtkami inspekce vypořádat.

Inspekce zakázala, aby si studenti platili sporty, které se běžně nevyučují. Argumentuje přitom tím, že školství v Česku musí být bezplatné.

S takovým přístupem ale nesouhlasí Jaromír Kašpar, exředitel jedné z postižených škol - Gymnázia Luďka Pika. Podle něj by bylo zrušení placené tělesné výchovy, kdy se žáci učí na externích sportovištích třeba squash, tenis či zumbu, krokem zpět.

Stejný názor má i zřizovatel škol - Plzeňský kraj, který nyní řeší s jejich řediteli, jak se s výtkami inspekce vypořádat.

Ředitel České školní inspekce v Plzni Pavel Honzík uvedl, že jím vedená instituce nebrání tomu, aby se při tělocviku hrál třeba squash. "S tím problém nemáme, my máme problém s formou přímého placení žáky, potažmo rodiči," dodal.

Kašpar tvrdí, že odsoudit placení a zároveň nenabídnout řešení, je nedomyšlené. Zároveň si myslí, že placený tělocvik, když jsou na výběr i sporty zadarmo, je přípustný nadstandard.

"Obdobně si žáci kupují cvičebnice a další pomůcky. Cesta, kterou inspekce zvolila, povede k obcházení zákona tím, že žáci budou i nadále platit, ale platba bude zdánlivě nepřímá, pak bude výuka rozšířena o českou kulišárnu," uvedl Kašpar. V tomto duchu se totiž nesou nápady, jak inspekci vyjít vstříc.

Současný ředitel Gymnázia Luďka Pika Aleš Janoušek uvedl, že řešením by mohlo být placení aerobiku, posilovny či squashe ze sponzorských prostředků získaných třeba přes Sdružení rodičů a přátel školy.

Výtku inspekce si prý vyložil tak, že musí všem studentům zajistit rovné příležitosti. "Pokud tedy rodič do pokladny Sdružení rodičů a přátel školy nepřispíval, tak já přesto musím umožnit jeho dítěti, pokud bude mít zájem třeba o squash, aby ho mohlo hrát," vysvětlil Janoušek.

Jeho předchůdce si myslí, že výběrový tělocvik v maturitním ročníku, kdy každý žák během školního roku absolvuje tři, čtyři sporty, učí, jak rozumně provozovat vybrané sporty a nepoškodit si zdraví.

"Některé sporty ve škole nelze realizovat, protože vybavení je drahé a využití jen ve škole je neefektivní. Příkladem je posilování, které je velmi populární. Zrušení by bylo chybou, protože je to model reálného vstupu do života, výuka ke zdravému životnímu stylu," podotkl Kašpar.

Podle něj je třeba rozhodnutí inspekce hodnotit v souvislostech. "Je třeba si uvědomit, že vzdělání v Česku není zadarmo. Nežijeme totiž v Bavorsku, kde veškeré akce školy, například exkurze, jsou žákům hrazeny. Kdežto u nás tomu tak není, dokonce si žáci musí některé vzdělávací akce zaměřené na preventivní programy platit sami. Můžete oponovat, že akce nejsou povinné, pokud si je musí zaplatit. Ale já bych se za tyto doplňky výuky přimlouval, protože jsou užitečné," míní Kašpar.