Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za spinning a zumbu při tělocviku nesmí studenti platit, řekla inspekce

  6:36aktualizováno  6:36
Spinningu, squashi, zumbě či cvičení v posilovně se věnovali v hodinách tělocviku studenti některých středních škol v Plzeňském kraji. A museli za to platit. Teď to ale školní inspekce zakázala s tím, že podle zákona musí být školství v Česku bezplatné.

Školy se snaží studentům zpestřit hodiny tělocviku zumbou či spinningem. Přímé placení lekcí je ale problém. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Placený tělocvik praktikovali v Plzeňském kraji třeba na Mikulášském gymnáziu, na Gymnáziu Luďka Pika v Plzni, ale i na dalších školách.

"My jsme na tuto formu tělesné výchovy narazili v několika školách v Plzni," uvedl ředitel České školní inspekce v Plzni Pavel Honzík.

Inspekce podle něj nebrání tomu, aby se při tělocviku hrál třeba squash nebo se studenti tužili při spinningu. "S tím problém nemáme, pouze nechceme, aby žáci hradili přímou platbou to, co je ve školním vzdělávacím programu," vysvětlil Honzík.

"Škola může umožnit tyto nestandardní aktivity, ale my máme problém s formou přímého placení žáky, potažmo rodiči," dodal.

Ředitel Gymnázia Luďka Pika Aleš Janoušek uvedl, že placený tělocvik se na této škole týkal jen maturitních ročníků. Připustil, že starší studenti na tělocvik moc chodit nechtějí, tak jim ho škola chtěla tímto způsobem zpestřit.

"Úzus a tradice se ale nepotkaly s tím, co říká zákon," zhodnotil situaci Janoušek.

Řešením by podle něj mohlo být placení aerobiku, posilovny či squashe ze sponzorských prostředků získaných třeba přes Sdružení rodičů a přátel školy nebo zvýšením rozpočtu od zřizovatele školy - kraje.

Názor inspekce si Janoušek vyložil tak, že musí všem studentům zajistit rovné příležitosti.

"Pokud tedy rodič do pokladny Sdružení rodičů a přátel školy nepřispíval, tak já přesto musím umožnit jeho dítěti, pokud bude chtít hrát třeba squash, aby ho mohl hrát,“ vysvětlil Janoušek.

A co by se stalo, kdyby školy peníze na tělocvik nezískaly? "Tak bychom museli poslechnout inspekci a vyučovat tělocvik jen na školních sportovištích. Kapacitu máme, to problém není, jen to nebude tak pestré," konstatoval Janoušek.

Připomněl, že škola se hodlá v nejbližších dnech poradit s krajským úřadem i inspekcí o tom, jak přesně postupovat. "Budeme to se školami řešit tento týden," uvedla mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová.

Inspektora Honzíka neobměkčil ani argument, že ve školách dali žákům na výběr, jestli chtějí absolvovat tělocvik bezplatný, nebo si chtějí připlatit. "To je jako kdybychom výuku jazyků řešili nějakou placenou formou s pomocí externích jazykových agentur," řekl Honzík.

Studentka gymnázia si placený tělocvik chválí

Podle něj není v pořádku, aby žák chodil rok nebo dva na jeden druh sportu, což se v některých školách také dělo.

"To nesplňuje požadavky rámcového vzdělávacího programu," vysvětlil Honzík s tím, že tělesná výchova musí vychovávat k tělesné zdatnosti, ke které se žáci přiblíží přes míčové sporty, atletiku, gymnastiku či trénování základních motorických dovedností.

"Je to stejný model, jako kdybychom na český jazyk brali děti pravidelně do knihovny nebo do památníku národního písemnictví, kde dostanou fundované přednášky a budou za ně platit, ale problém je, že to nebude plnohodnotná výuka českého jazyka v plné šíři," uvedl Honzík.

Studentka Mikulášského gymnázia Lenka, která je v maturitním ročníku, si nemůže placený tělocvik vynachválit. "Díky němu jsem se naučila obstojně hrát tenis," argumentuje.

Její kamarádka Tereza zase ráda chodila do posilovny, kde si prý výrazně zlepšila fyzičku. Pochybuje, že by to v takové míře dokázala při klasickém tělocviku.

Janoušek připustil, že povinností středních škol není učit studenty třeba squash, zumbu či in-line bruslení. "To není obsahem tělesné výchovy, je to jen určitá nadstavba, stejně jako školní lyžařské kurzy, kdy také nemůžeme nutit všechny, aby je absolvovali," uvedl ředitel.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz