Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Na Vánoce připravili sládci z pivovarů kraje speciály vhodné k zahřátí

  • 0
Sládci v Plzeňském kraji připravili na letošní vánoční svátky speciální piva. Ta často vznikají s použitím zahraničních chmelů i sladů, vynikají pak netradiční chutí. Speciální piva mají vyšší obsah alkoholu a spíše než k zahnání žízně jsou pro zahřátí.

Petr Míč z plzeňského Pivovarského dvora Purkmistr říká, že se svátečními speciály začali už v adventním období. To na čep dostali čtrnáctistupňový vídeňský speciál, který se vyznačuje plnou sladovou chutí. „Piva s vyšším obsahem alkoholu jsou spíše na zahřátí a vhodná pro vychutnání příjemných svátečních chvil,“ říká Petr Míč.

„V tanku už je světlá vánoční sedmnáctka. Mezi svátky pak bude připraven tmavý patnáctistupňový bock. Uvařen je ze šesti různých sladů, má karamelový nádech a hořkou dochuť. Ta je způsobena německým chmelem,“ doplňuje Petr Míč.

Na ochucená piva i nápoje anglického typu sází sládek dobřanské Modré hvězdy Petr Petružálek. „V Dobřanech čepujeme vanilkovou sedmnáctku a patnáctku Black IPA. V našem Pivovarském klubu v Plzni je pak k dostání čokoládová čtrnáctka. Připravili jsme také třiadvacetistupňového svrchně kvašeného Svatého Víta,“ konstatuje Petr Petružálek.

Také on se domnívá, že pro zimní měsíce jsou silnější piva vhodná.

„V létě je větší poptávka po lehčích pivech, to se v chladných dnech mění. Hlavně před Vánocemi je větší zájem o ta silnější. A myslím si, že to tak má být,“ potvrzuje.

V Kyšicích do vánočního speciálu přidali zázvor

Tři sváteční piva navařili v pivovaru Radouš. „V současnosti už čepujeme šestnáctistupňový zázvorový stout. Připravena je také čtrnáctka IPA s nakuřovaným sladem. A novinkou je také ležák amerického typu Twisted Rod,“ prozrazuje sládek Vili Ilgner.

Zázvor - jako jednu ze surovin - si pro svůj vánoční speciál vybrali také v kyšickém pivovaru Pod Lípou. Podle zástupců výrobce jde o výjimečný světlý ležák, při jehož výrobě byl použit, kromě tradičních sladu a chmele, také čerstvý zázvor. Jeho jedinečná chuť a vůně dodává moku specifické vlastnosti. Jedná se o čtrnáctku s obsahem alkoholu 4,8 procenta.

O speciál před svátky neochudí pivaře ani nejnovější pivovar v Plzeňském kraji, kterým je ten radobyčický. Čepují zde čtrnáctistupňový vídeňský speciál.

Výjimečná piva zařazují v předvánočním období do své nabídky také větší pivovary. Od Chodovaru je možné ochutnat černý ležák, charakteristický temně hnědou až černou barvou, uvařený podle starých receptur. Jeho chuť připomíná čokoládu, kávu a karamel, v závěru je pak doprovázena jemnou hořkostí praženého sladu.

Druhým svátečním příspěvkem výrobce z Chodové Plané je zimní speciál, který je připravený originálním způsobem chmelení zeleným hlávkovým chmelem z letošní sklizně. Jedná se o ležák typu märzen a plné sladové tělo má vybalancované jemnou hořkostí Žateckého poloraného červeňáku. Jeho vůně připomíná bílá vína odrůdy Sauvignon.

Stout s čokoládovým sladem uvařili v Prazdroji

Jednička tuzemského pivovarského trhu Plzeňský Prazdroj si na prosinec v rámci svého projektu Volba sládků připravila Master Stout. Je to plné tmavé pivo s přídavkem praženého ječmene a čokoládového sladu s výrazným aroma a hustou tmavou pěnou typickou pro stout. Vyznačuje se charakteristickou chutí po kávě i čokoládě se suchým dozníváním.