Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inovací je třeba se nebát, říká kantorka, která učí děti nové písmo

  18:03aktualizováno  18:03
Základní škola v Dobřívě na Rokycansku zřejmě jako jediná v okrese učí žáčky psát novým písmem Comenia Script. Podle učitelek si děti jednodušší tvary písmenek snáze osvojují a v budoucnu bude jejich písmo čitelnější. Comenia Script podle nich také více vyhovuje levákům.

Děti ze Základní školy v Dobřívě na Rokycansku se učí psát novým písmem Comenia Script. | foto: Lucie Sichingerová, 5plus2.cz

 Po třech měsících, kdy učitelka první třídy Lenka Hanzlíková učí psát své žáčky písmem Comenia Script, konstatuje jen výhody. Ty nejdůležitější jsou, že se dětem lépe zafixují tvary jednotlivých písmen, a proto se snáze a rychleji naučí psát.

„Z dlouhodobějšího hlediska je písmo čitelné. Na výsledcích svých žáků to zatím neposoudím, ale na semináři jsem měla možnost vidět písemný projev starších dětí, který šel opravdu velmi dobře přečíst,“ uvedla Hanzlíková, která se jako jedna z mála kantorů pro tuto novou metodu rozhodla.

„Chceme jít s dobou, inovací je třeba se nebát. Nejen dospělí, ale také děti velmi brzy přecházejí na klávesnice, proto v čím dál větší míře všichni časem přecházíme z psacího písma na tiskací. Na druhém stupni už děti často píšou v jednom textu něco psace, něco tiskace, někdy to jde přečíst jen s obtížemi. Navíc je Comenia Script výbornou metodou, jak snáze naučit psát leváky. Těch je dost, v každé třídě průměrně dva,“ vysvětlila ředitelka dobřívské školy Renata Balejová.

Podle Lenky Hanzlíkové se písmo dětem líbí. „Nemají z něj takové obavy, jako když vidí složité kličky a napojování u klasického psacího písma. To, že se naučí psát snáze, potvrdil i jeden z žáků, který byl dlouhodobě nemocný. Velmi rychle ty tvary odkoukal a ostatní dohnal během několika málo dnů.“

Nevýhodou zavádění výuky psaní Comenia Scriptem ve školách jsou finanční náklady. „Museli jsme koupit licenci a pomůcky. Na financování se podílí škola, obec Dobřív a také samotní rodiče,“ podotkla Balejová.

Licence, proškolení a certifikace pedagogů a názorné pomůcky stály školu čtyři tisíce korun, rodiče každého žáka přispěli na písanky dvěma sty korunami.

Kromě nákladů se v některých školách napříč Českou republikou obávali, co na novou metodu řeknou právě rodiče prvňáků. Jejich souhlas je přitom k zavedení Comenia Script nezbytný.

„Zavedení nespojitého písma jsme s rodiči samozřejmě konzultovali. Měli obavy například z toho, aby se uměli podepsat, aby si podpisy nebyly podobné, třeba kvůli vzoru v bankách a podobně. Ale i při Comenia Scriptu si každý vypěstuje svůj charakteristický rukopis. Rodiče nakonec po vysvětlení všech výhod souhlasili,“ konstatuje Hanzlíková, která se školila v Plzni, kde nikoho z kolegů z rokycanského regionu nepotkala.

„Podle všeho jsme jedinou školou v okrese a jednou z mála v Plzeňském kraji. My tedy nemáme žádné informace o tom, že by novým písmem učili někde jinde v rámci kraje,“ říká Balejová.

Školením a certifikací prošly však všechny učitelky. Při výuce psaní jsou dobřívské děti velmi soustředěné. Pomáhají jim pomůcky jako program v interaktivní tabuli, hry s písmeny, karty, pexeso a další.

Lenka Hanzlíková s nimi tvary písmen maluje i tužkou do mouky. „Žáčci si velmi brzy zapamatují, v čem se liší malé tvary od velkých. Dobře se jim nejen píše, ale také čte. Když jsem učila psát děti vázaným písmem, šlo jim to obtížněji, pomaleji. Takže je to lehčí práce i pro mě,“ usmívá se.

Na kolika školách se nové písmo uchytilo ministerstvo školství zatím neví. Dosud to zjišťovala Česká školní inspekce, výsledky ale ještě nemá zpracované.
Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Další z rubriky

VIDEO: Vysílač Krašov je součástí největších slunečních hodin v zemi

Vysílač Krašov na Plzeňsku se stal součástí největších slunečních hodin v České...

Vysílač Krašov na Plzeňsku vrhá stín do vzdálenosti až několika kilometrů. Právě jeho 342 metrů vysoký stožár se stal...

VIDEO: V plzeňské zoo pokřtili zubřího samečka, říkají mu Ony

Novým přírůstkem plzeňské zoo je mládě zubra evropského. Dostal jméno Ony. (21....

V plzeňské zoologické zahradě pokřtili mládě zubra evropského, které přišlo na svět loni v říjnu. Nejmladší přírůstek,...

V bioplynové stanici na Plzeňsku vypukl požár, jeden muž se vážně popálil

U Žinkov na Plzeňsku dnes odpoledne hořela bioplynová stanice. Při požáru se...

Na Plzeňsku nedaleko Žinkov hořela odpoledne bioplynová stanice. Při požáru se zranil čtyřiačtyřicetiletý muž, který...

Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA ODDĚLENÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz