Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svátek piva se blíží. V Plzni se roztočí 171 výčepních kohoutů

  18:49aktualizováno  18:49
Ze 171 výčepních kohoutů poteče pivo na Pilsner Festu, který se uskuteční 5. října v areálu Plzeňského Prazdroje. Tradiční svátek piva nabídne koncerty známých kapel, soutěž o nejlepšího výčepního na světě i pestrý exkurz do historie pivovarnictví v Plzni.

V hudební nabídce Pilsner Festu si určitě vybere každý. Dramaturg Pavel Anděl sestavil hudební menu ze zvučných jmen jako Kryštof, Mandrage, Sunshine, Blue Effect nebo Buty. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Slavnosti zrodu zlatého ležáku Pilsner Urquell oficiálně začnou v sobotu v půl jedné odpoledne, kdy starší obchodní sládek Václav Berka narazí dubový sud naplněný nefiltrovaným plzeňským ležákem.

Ještě předtím ale bude k vidění vystoupení herců Národního divadla v čele s Davidem Prachařem a Evou Salzmannovou. Ti přímo pro Pilsner Fest připravili představení věnované důležitým historickým okamžikům pivovarnictví v Plzni.

"Každý rok se snažíme Pilsner Fest oživit něčím novým. Letos máme v programu kromě vystoupení kapel také ohlédnutí do historie zlatého ležáku v podání herců 'zlaté kapličky'. Takovéto představení je originálním prvkem, který zábavnou formou seznámí návštěvníky s milníky našeho piva," láká Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje.

Co se bude pít

Pilsner Fest je letos koncipován jako oslava zrodu piva Pilsner Urquell, proto bude na čepu nejvíce zastoupen zlatý ležák v nefiltrované variantě za 35 korun. Dále ho doplní Gambrinus Originál 10°, pšeničné pivo Fénix a nealkoholické pivo Birell. Celkem je pro návštěvníky připraveno 171 výčepních pivních kohoutů.

V hudební nabídce dvanácti kapel si určitě vybere každý dle svého gusta. Dramaturg Pavel Anděl sestavil hudební menu ze zvučných jmen jako Kryštof, Mandrage, Sunshine, Blue Effect, Sto zvířat, Buty, Čechomor a dalších. Zahrají i vítězové posledních dvou ročníků soutěže pro mladé kapely - Prazdroj talentů.

Návštěvníci se mohou těšit také na původní pivovarská řemesla, vyzkoušet si je a získat výuční list. "Ve čtyřech stanech zájemci ochutnají teplou sladinu a sladové pečivo, s bednáři složí dubový soudek, pokochají se průzračnou krásou ledových kvádrů a vyzkouší si i tíhu mázu plného piva," láká Zdeněk Hůrka z agentury Public Eye.

Připraveny budou také netradiční prohlídky pivovaru na trase Pilsner Urquell zaměřené na historii zlatého ležáku i na jeho unikátní výrobu.

Součástí prohlídek bude vyprávění mistra bednářů přímo v bednárně, která je ukrytá v areálu pivovaru a není běžně veřejnosti přístupná, ochutnávka nefiltrovaného ležáku čepovaného přímo z dubových sudů a seznámení se sklepmistry a ledaři.

Zcela novým prvkem programu Pilsner Festu bude vyhlášení vítěze mezinárodního finále prestižní soutěže o nejlepšího výčepního Pilsner Urquell Master Bartender.

Novinkou Pilsner Festu jsou letos vratné kelímky

Vítěz, tedy nejlepší výčepní piva Pilsner Urquell na světě, bude vyhlášen v půl sedmé večer na horní scéně. Pak už přijde na řadu hromadný přípitek se všemi finalisty mezinárodní soutěže o nejlepšího výčepního.

Ve sportovním duchu se ponese mistrovství v držení tupláků, do kterého se během večerů hudebního Léta v Prazdroji kvalifikovali první finalisté.

Možnost kvalifikovat se bude i přímo na Pilsner Festu během technických přestávek mezi hudebními vystoupeními na obou scénách. Dramatické finále proběhne na horní scéně po vystoupení kapely Kryštof zhruba ve 23 hodin za účasti komisaře z agentury Dobrý den pro případ, že by v této disciplíně padl rekord a dosavadní čas 10:21 minuty byl překonán.

Novinkou Pilsner Festu jsou letos vratné kelímky. Při odchodu návštěvník použitý kus buď smění za 50 korun, nebo za nový kelímek s potiskem Pilsner Festu.

Kvůli pivním slavnostem bude i letos uzavřena i část ulice U Prazdroje, která návštěvníkům poslouží především jako odpočinková zóna. Dopravní omezení potrvá od pěti hodin v sobotu ráno do nedělní čtvrté hodiny ranní.

Rozsah uzavírky je stejný jako v předešlých letech, tedy od křižovatky se Sirkovou ulicí až po čerpací stanici OMV. Kompletní program Pilsner Festu naleznete na internetových stránkách zde.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Najdete na iDNES.cz