Petr Jirásek, který pracuje v Národním památkovém ústavu v Plzni,  dostal cenu...

Petr Jirásek, který pracuje v Národním památkovém ústavu v Plzni, dostal cenu Křesadlo za záchranu kostela sv. Petra a Pavla v Dolanech na Plzeňsku. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Památkář zachránil kostel v Dolanech, z ruiny se stala perla

  • 3
O obnovu jednoho z nejstarších kostelů v Čechách se zasloužil Petr Jirásek z Hlinců na Plzeňsku. Kostel sv. Petra a Pavla v Dolanech, z něhož zbyly jen ruiny, se díky němu stal krásnou památkou, kde se konají mše, svatby i koncerty. Teď dostal Jirásek cenu Křesadlo pro nejobětavější dobrovolníky.

S nápadem na obnovu kostela přišel památkář Jirásek v roce 2002. Od té doby se snaží o udržování kulturního života a zvelebování místa, a to dobrovolně, na úkor svého volného času.

Kostel sv. Petra a Pavla v Dolanech

Kostel byl postaven pravděpodobně jako raně gotický v polovině 13. století a je považován za jeden z nejstarších v Čechách. Archeologickým průzkumem však bylo pod základy prokázáno starší pohřebiště a také to, že na tomto místě stávala ještě starší svatyňka, na jejíchž základech byl současný kostel postaven.

„Díky Petru Jiráskovi se zde opět konají mše, svatby, výstavy a mnoho dalších akcí,“ uvedla Jana Řezáčová z neziskové Regionální agentury DoRA, která se zabývá náborem, školením a koordinováním dobrovolníků.

Jirásek neskrývá, že jeho snem je, aby se po dlouhých letech obnovy kostela, kdy se z ruiny vyklubala perla mezi památkami, mohl o kostel dále starat.

„V poslední době se totiž objevovaly hlasy, že obec kostel prodá,“ uvedl Jirásek poté, co obdržel prestižní cenu Křesadlo.

V obci se o něm říká, že kostel, který stojí v údolí řeky Berounky zcela o samotě uprostřed polí v malebném místě pod svahem, je jeho dítě. A právě kvůli tomu letos kandidoval ve volbách a za SNK - za kostel se dostal do zastupitelstva.

„Chci, aby kostel obci zůstal a abych se mohl spolupodílet na dalších opravách. I proto jsem kandidoval,“ vysvětlil Jirásek, který už byl dříve v obci starostou.

„Práce na kostele začaly v červnu a červenci 2003, kdy byla brigádně vytěžena suť a naplaveniny z vnitřku kostela. Tehdy se brigád účastnili také chalupáři a další příznivci tohoto objektu z různých částí Česka. S místními občany odpracovali zdarma do té doby největší počet brigádnických hodin,“ popisuje Jirásek na stránkách obce.

Od té doby dobrovolníci odpracovali na kostele další stovky hodin, jeho příznivci v čele s Jiráskem získali stovky tisíc korun na jeho obnovu. V červnu 2010 se tu uskutečnil první svatební obřad v novodobé historii.

Cenu Křesadlo 2014 získala i Lucie Pekárková, působící v městské charitě v Plzni, v Domově sv. Aloise, a Oto Tichý, jenž působí ve stacionáři v Soběkurech a v Domově Radost v Merklíně.

Zvláštní cenu získala Pavla Šťastná, která je dlouhodobě dobrovolnicí v oblasti kultury, a občanské sdružení ProCit, které pomáhá rodinám s dětmi s poruchou autistického spektra v Plzeňském kraji. Porota letos vybírala z 41 nominací.