Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petici za referendum kvůli centru Corso scházejí dva tisíce podpisů

  12:11aktualizováno  12:11
O chystaném obchodně-kulturnímu centru Corso, které má nahradit zbouraný Dům kultury, možná budou Plzeňané rozhodovat v referendu. Občanskému sdružení, které sbírá podpisy k petici za vyhlášení lidového hlasování, už totiž chybí jen dva tisíce podpisů z potřebných 13 500.

Na místě Domul kultury má vzniknout obchodní komplex Corso. Občanské sdružení Plzeňané ale sbírá podpisy pod petici za vyhlášení referenda o stavbě. | foto: Amadeus Real

Občanské sdružení Plzeňané, které sbírá podpisy, výrazně pokročilo ke svému cíli. "Chybí nám ještě zhruba dva tisíce podpisů. Minimálně další dva tisíce chceme sehnat jako rezervu, pokud by nějaké podpisy byly neplatné," nechal se slyšet Martin Marek ze sdružení.

Se sběrem podpisů už má bohaté zkušenosti. Před osmi lety mu nevyšel záměr vyhlásit v Plzni referendum za snížení cen jízdného v hromadné dopravě.

Tehdy magistrátní úředníci škrtli při kontrole dva a půl tisíce podpisů, u nichž figurovala například neúplná adresa, nepravdivé či nečitelné údaje nebo signatářům bylo méně než osmnáct let.

V referendu by lidé odpovídali na dvě otázky

Podobným nedostatkům chce sdružení předejít právě dvoutisícovou rezervou. Všechny podpisy plánuje sehnat do léta. "Referendum by mohlo být vyhlášeno na podzim spolu s krajskými volbami," věří Marek.

Zastupitelstvo má nově podle únorového nálezu Ústavního soudu povinnost referendum vyhlásit, pokud jsou splněny všechny zákonné podmínky.

Fotogalerie

V lidovém hlasování se případně bude rozhodovat o těchto dvou otázkách:

1. Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest?

2. Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Plzně bezodkladně schválilo změnu územního plánu pro území ohraničené ulicemi Americká, Denisovo nábřeží, Pražská a Sirková na plochu urbanistické zeleně? 

Referendum bude pro vedení města platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 % oprávněných voličů, a závazné, pokud pro něj bude hlasovat nadpoloviční většina hlasujících, která však bude zároveň představovat alespoň 25 % všech osob oprávněných hlasovat v místním referendu.

Společnost Amádeus Real, která komplex Corso připravuje, nevylučuje, že by v případě úspěchu referenda u občanů žádala město o náhradu za zmařenou investici. Jen demolice domu kultury bude stát firmu podle odhadů několik desítek milionů. "O její zákonnosti však ještě soud nerozhodl," připomíná Petr Pelcl ze sdružení Kontrolní skupina, který demoliční výměr soudně napadl.

Autor:Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Šest statečných pomohlo, když byly v sázce životy druhých

Ocenění za záchranu života převzali Petr Šafránek, Lukáš Bouda, Kristýna...

Šest statečných převzalo ocenění za záchranu lidského života. Pamětní plaketu a šek na deset tisíc korun si právem...

Farmářské trhy startují, prodejci budou do Plzně jezdit každou sobotu

(Ilustrační snímek)

Oblíbenost plzeňských farmářských trhů stále stoupá. Organizátoři proto rozhodli, že se na náměstí Republiky budou...

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...

Najdete na iDNES.cz