Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice získala unikátní přístroj, zpřesní diagnostiku a sníží záření

  18:39aktualizováno  18:39
Klinika zobrazovacích metod Fakultní nemocnice v Plzni v úterý představila přístroj nazývaný PET/MRI, který má jako jediná ve východní Evropě. Zařízení zpřesní diagnostiku a při vyšetření se výrazně sníží dávky ionizujícího záření, jimž jsou pacienti vystaveni.

Fakultní nemocnice v Plzni představila nový diagnostický přístroj PET/MRI, který používá klinika zobrazovacích metod. Na snímku úsekový radiologický asistent Radek Süss. (12. května 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Přístroj PET/MRI by se dal nazvat „dva v jednom“. Slučuje totiž dvě zobrazovací metody, jejichž výhody se spojením násobí - radiologie reprezentovaná přístrojem MRI - tedy magnetickou rezonancí a nukleární medicína reprezentovaná takzvaným PET neboli pozitronovou emisní tomografií.

Klinika zobrazovacíh metod FN v Plzni používá nový diagnostický přístroj...

Klinika zobrazovacíh metod FN v Plzni používá nový diagnostický přístroj PET/MRI.

„Nejvýznamnější výhodou je podstatné snížení radiační zátěže. To se dá využít hlavně u některých skupin onkologicky nemocných, u nichž jsou při stanovení diagnózy, rozsahu onemocnění a pak při kontrole účinku léčby či sledování po jejím ukončení prováděna opakovaná vyšetření,“ uvedl primář kliniky zobrazovacích metod Jiří Ferda, podle kterého se to týká i nemocných s nádory varlat.

Přednosta kliniky Boris Kreuzberg zmínil i pacienty, kteří mají narušenou krvetvorbu, takže každé snížení ionizujícího záření je pro ně prospěšné.

Díky nízké dávce záření je přístroj PET/MRI výhodný i pro děti. „Navíc děti se při vyšetření často vrtí a přístroj umožňuje korekci pohybů,“ připomněl Kreuzberg.

Podle něj je PET/MRI další přístroj, o kterém plzeňští lékaři snili. „Když se ohlédnu, tak jsme vždy měli něco vysněného. V roce 1985 jsme získali CT neboli počítačový tomograf, v roce 1995 první magnetickou rezonanci MRI, za dalších deset let v roce 2005 PET/CT. A když se v roce 2009 sloučila ve fakultní nemocnici radiologie s nukleární medicínou, tak jsme toužili po tom, co je dnes naprostou špičkou světového vývoje v naší oblasti. Jsou to metody nejdražší, ale také vysoce přínosné pro pacienty,“ popsal Kreuzberg.

Přístroj také pomůže včas odhalit Alzheimerovu chorobu

PET/MRI podle Ferdy nahradí vyšetření, u kterých se dosud často používala kombinace zobrazení pomocí obou starších zobrazovacích metod.  „PET/MRI zjednoduší předoperační zobrazení rozsahu a chování nádorů mozku nebo dutiny ústní, ale i přesné předoperační posouzení rozsahu postižení prsu karcinomem spolu s možností posouzení, zda nejsou přítomny metastázy. Nesmíme opomenout ani výhody v zobrazování pánevních nádorových onemocnění - nádorů dělohy nebo konečníku a zejména karcinomu prostaty,“ podotkl Ferda.

Dalšími oblastmi, ve kterých se PET/MRI nabízí jako velice efektivní, jsou neurologické choroby, zejména může přispět k včasnému odhalení Alzheimerovy nemoci, a dále k vyhledávání ložisek, která vyvolávají epilepsii.

PET/MRI bude přínosem i pro diagnostiku onemocnění srdečního svalu, například hodnocení životaschopnosti tkáně u nemocných s ischemickou chorobou srdeční.

Přístroj PET/MRI používají plzeňští lékaři zatím měsíc a dosud vyšetřili asi 95 lidí. „Podle konzultantů z Německa je to rekordní počet, ale my věříme, že až se přístroj zaběhne, pomůže ještě většímu počtu pacientů,“ řekl Kreuzberg.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

Najdete na iDNES.cz