Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řezat, nebo dát chemoterapii? Lékařům poradí unikátní přístroj PET/MR

  9:03aktualizováno  9:03
Fakultní nemocnice v Plzni našetřila finanční prostředky, má prostorové možnosti a zdejší odborníci patří k nejlepším v republice. Proto zde bude od května fungovat přístroj PET/MR, který spojuje dvě vyšetřovací metody zhoubných nádorů. Zařízení bude zatím jediné ve východní Evropě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Přístroj PET/MR spojuje magnetickou rezonanci a pozitronovou emisní tomografii.

„Uspoří prostředky při léčbě, protože ta by měla být více cílená,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek. Naplňuje tak rozvojový plán, na kterém začala už pracovat jeho předchůdkyně Jaroslava Kunová. Díky tomu nový přístroj za 110 milionů korun zaplatí nemocnice ze svých prostředků.

„Díky přístroji by nemělo dojít k předepsání neadekvátní terapie. Zařízení zpřesňuje rozhodnutí, kdy říznout, kdy dát chemoterapii, kdy dát biologickou léčbu, aby efektivita byla co největší,“ vysvětlil Šimánek.

Podle něj přístroj umožní ještě lepší diagnostiku a lékaři díky němu uvidí i útvary, které dříve nemuseli vždy zjistit.

„Některé tkáně lze lépe vyšetřit tomografem, jiné rezonancí. Třeba měkké tkáně, svaly, některé měkké orgány, jako je mozek, jsou lépe detekovatelné magnetickou rezonancí,“ popsal ředitel.

Do fakultní nemocnice se tedy budou sjíždět pacienti z celé republiky. „Budeme jako referenční pracoviště, které se bude snažit prokázat větší úspěšnost léčby, větší úspěšnost záchytu nádorových diagnóz. Na základě toho se rozhodne, kde bude další PET/MR v republice, protože by ho neměla mít každá nemocnice. V tomto směru je dobrá centralizace,“ připomněl Šimánek.

„Protože jsme první, budeme ukazovat, jaké jsou skutečné provozní náklady přístroje nebo kolik dokážeme vyšetřit pacientů,“ dodal ředitel.

Protože se jedná o magnetickou rezonanci, tak podle něj vyšetření nebude tak rychlé. V pavilonu N zdravotníci vyšetří odhadem čtyři pacienty denně. Výhodou rezonance také je, že nevystavuje pacienta záření jako CT.

A proč bude přístroj zrovna v Plzni? Kromě zajištění finančních prostředků hraje podle Šimánka roli i to, že v Plzni pracují odborníci.

„Jsme nejlepší radiologické pracoviště ve státě. Máme dva profesory, kteří patří mezi největší odborníky v republice a ti vytvořili kolem sebe i kvalitní tým lékařů či laborantů a mají velké zkušenosti jak s CT, tak MR, PET/CT. Logickým krokem je doplnit vše o PET/MR. Navíc máme kam přístroj umístit - vedle PET/CT v pavilonu N,“ vysvětlil ředitel nemocnice, která loni, stejně jako roky předtím, hospodařila bez ztráty.

Další chystané investice FN

V areálu fakultní nemocnice na Borech se na jaře plánuje zprovoznění nové magnetické rezonance. Nemocnice by chtěla letos začít stavět také nový heliport a parkovací dům pro 400 aut. Pokud dostane příslib státních investic, chce co nejdříve začít stavět nový pavilon chirurgických oborů za 1,5 - 2 miliardy korun. V plánu je i přístavba hematoonkologie.

Přístroj bude zřejmě na správném místě i z toho důvodu, že v Plzeňském kraji je nejvíce rakovinných nádorů v republice. Šimánek uvedl, že dalším důvodem může být dobře fungující odhalování nádorů a hlášení jejich počtu Národní referenční laboratoři v Praze.

Onkologická klinika v Plzni loni navýšila počet pacientů o 17 procent a prodloužily se tedy i čekací doby. Ty se podle Šimánka v Plzni počítají na týdny, což je v onkologii problém.

„Nemocnice proto jedná se zdravotními pojišťovnami o navýšení počtu lůžek z 60 na 90. Spousta zákroků na onkologii je totiž podmíněna právě počtem lůžek. Kapacity zářičů totiž jsou, biologické léčby také, ale pacient musí minimálně přes noc zůstat v nemocnici,“ popsal Šimánek.

Podpůrným argumentem pro pojišťovnu by podle něj mohlo být, že Plzeň je onkologickým pracovištěm pro více krajů. „Zasahujeme i do Karlovarského kraje, kde historicky onkologie byla, pak se utlumila. Zasahujeme částečně také do jižních a do středních Čech,“ dodal.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Při čelních střetech aut zemřeli v kraji za jediný den dva řidiči

Čelní střet dvou aut na silnici mezi Rokycany a Šťáhlavy nepřežil jeden z...

Řidič osobního auta zahynul dopoledne při čelním střetu s dalším vozem na silnici mezi Rokycany a Šťáhlavy. Za...

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Najdete na iDNES.cz