Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj by potřeboval více pěstounů, na umístění čeká dvě stě dětí

  8:36aktualizováno  8:36
Plzeňský kraj se potýká s nedostatkem pěstounských rodin. Chybí ty, které se o děti starají jen přechodně, i rodiny, které dětem poskytují dlouhodobou péči. Na umístění do náhradní rodiny nyní čekají dvě stovky dětí. Pěstouny na dobu přechodnou se nyní chtějí stát i manželé Ochmírovi z Plzně.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V kraji je nyní dvanáct rodin, které se mohou jako pěstouni krátkodobě o dítě starat. Těch klasických, včetně tzv. příbuzenské pěstounské péče, je víc než 600. Podle odborníků by jich bylo v obou kategoriích potřeba více.

„Pro nás bylo vždy cílem naší práce dostat dítě, pokud nemůže jít do své původní rodiny, do nějaké náhradní nebo do osvojení,“ říká ředitelka Kojeneckého ústavu s dětským domovem Jana Tytlová.

Když se dítě dostane do kvalitní pěstounské rodiny, která je přijme a bude chápat jeho potřeby, dá se očekávat, že se bude vyvíjet tím nejlepším způsobem.

„Všechno, co mu bylo dáno do vínku, bude moci rozvinout,“ říká Tytlová a jedním dechem upozorňuje, že základem je skutečně důkladný výběr rodiny. Sama vnímá zejména nedostatek pěstounů dlouhodobých.

Podle informací služby Adite pro náhradní rodiny provozované Diakonií Západ, která doprovází na 150 pěstounských rodin, chybí však i ti přechodní.

Dvě stovky dětí vhodných pro náhradní rodinnou péči na Plzeňsku čekají na umístění. „Na Plzeňsku je dlouhodobě velká potřeba vyhledávání dalších pěstounů, zejména těch přechodných. Je třeba si uvědomit, že se jedná o velice náročnou práci,“ konstatuje Jiřina Ullmanová, koordinátorka náhradní rodinné péče Diakonie Západ.

Roman Mašek, vedoucí oddělení sociálních věcí krajského úřadu, by za ideální považoval nárůst počtu přechodných pěstounů o tři až pět ročně a o dalších deset ročně u těch dlouhodobých. „Plzeňský kraj si je vědom toho, že současné číslo není optimální. Potřebovali bychom jich více, snažíme se o propagaci klasického i přechodného pěstounství,“ řekl Mašek.

Od počátku roku 2013, kdy vstoupila v platnost novela zákona o sociálněprávní ochraně dětí, která zásadním způsobem přispívá k rozvoji náhradní rodinné péče, bylo v kraji podle Maška svěřeno do přechodné pěstounské péče 25 dětí a dalších 52 do dlouhodobé.

Například manželé Ochmírovi z Plzně mají už šest let v dlouhodobé pěstounské péči dceru, kromě toho vychovávají ještě jednu adoptovanou. Nyní se připravují na to, aby se mohli stát pěstouny na dobu přechodnou.

Výhodou pro zájemce o pěstounství je rodičovská zkušenost

O to, aby se stali krátkodobými pěstouny, usilují kvůli své zkušenosti. Jejich starší dcera do rodiny přišla z ústavní péče, ta mladší právě z pěstounské rodiny. „Ta z dětského domova má následky dodnes. Když k nám ve dvou a půl letech přišla, neuměla chodit, ani mluvit. Nenechala na sebe sáhnout, neměla žádnou důvěru,“ líčí manželé. Holčička byla ze své původní rodiny odebrána v šesti měsících.

Druhá dívka, kterou vychovávají, přišla z profesionální rodinné péče. A ta neměla problémy žádné. „Vidíme mezi nimi obrovský rozdíl. Chceme dát dětem šanci,“ vysvětlují manželé.

„My jako hlavní přínos pěstounské péče vidíme právě možnost navázání citového pouta,“ souhlasí Jiřina Ullmanová.

Výhodou pro zájemce o pěstounství je vlastní rodičovská zkušenost. Samozřejmě by se mělo jednat o člověka, který má rád děti, rozumí jim nebo je ochoten se učit. Musí také počítat s tím, že s dítětem přijímá i jeho historii, identitu a biologickou rodinu.
Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Festival Blik Blik láká na světelné obří oko a Člověče, nezlob se

Dnes a zítra ožije Plzeň světelnou instalací. V rámci festivalu Blik Blik mohou...

Celkem šestnáct světelných instalací je dnes a v sobotu k vidění v Plzni, kde se koná festival Blik Blik. Díla září na...

Obce chtějí vyhnat kamiony ze silnice u D5, řešením je zákaz vjezdu

Kamiony, které stále jezdí po staré silnici z Plzně do Prahy a nevyužívají...

Obce na Rokycansku i Plzeňský kraj mají plán, jak ze staré silnice z Plzně do Prahy dostat pryč tranzitní dopravu. Od...

Najdete na iDNES.cz