Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj by potřeboval více pěstounů, na umístění čeká dvě stě dětí

  8:36aktualizováno  8:36
Plzeňský kraj se potýká s nedostatkem pěstounských rodin. Chybí ty, které se o děti starají jen přechodně, i rodiny, které dětem poskytují dlouhodobou péči. Na umístění do náhradní rodiny nyní čekají dvě stovky dětí. Pěstouny na dobu přechodnou se nyní chtějí stát i manželé Ochmírovi z Plzně.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V kraji je nyní dvanáct rodin, které se mohou jako pěstouni krátkodobě o dítě starat. Těch klasických, včetně tzv. příbuzenské pěstounské péče, je víc než 600. Podle odborníků by jich bylo v obou kategoriích potřeba více.

„Pro nás bylo vždy cílem naší práce dostat dítě, pokud nemůže jít do své původní rodiny, do nějaké náhradní nebo do osvojení,“ říká ředitelka Kojeneckého ústavu s dětským domovem Jana Tytlová.

Když se dítě dostane do kvalitní pěstounské rodiny, která je přijme a bude chápat jeho potřeby, dá se očekávat, že se bude vyvíjet tím nejlepším způsobem.

„Všechno, co mu bylo dáno do vínku, bude moci rozvinout,“ říká Tytlová a jedním dechem upozorňuje, že základem je skutečně důkladný výběr rodiny. Sama vnímá zejména nedostatek pěstounů dlouhodobých.

Podle informací služby Adite pro náhradní rodiny provozované Diakonií Západ, která doprovází na 150 pěstounských rodin, chybí však i ti přechodní.

Dvě stovky dětí vhodných pro náhradní rodinnou péči na Plzeňsku čekají na umístění. „Na Plzeňsku je dlouhodobě velká potřeba vyhledávání dalších pěstounů, zejména těch přechodných. Je třeba si uvědomit, že se jedná o velice náročnou práci,“ konstatuje Jiřina Ullmanová, koordinátorka náhradní rodinné péče Diakonie Západ.

Roman Mašek, vedoucí oddělení sociálních věcí krajského úřadu, by za ideální považoval nárůst počtu přechodných pěstounů o tři až pět ročně a o dalších deset ročně u těch dlouhodobých. „Plzeňský kraj si je vědom toho, že současné číslo není optimální. Potřebovali bychom jich více, snažíme se o propagaci klasického i přechodného pěstounství,“ řekl Mašek.

Od počátku roku 2013, kdy vstoupila v platnost novela zákona o sociálněprávní ochraně dětí, která zásadním způsobem přispívá k rozvoji náhradní rodinné péče, bylo v kraji podle Maška svěřeno do přechodné pěstounské péče 25 dětí a dalších 52 do dlouhodobé.

Například manželé Ochmírovi z Plzně mají už šest let v dlouhodobé pěstounské péči dceru, kromě toho vychovávají ještě jednu adoptovanou. Nyní se připravují na to, aby se mohli stát pěstouny na dobu přechodnou.

Výhodou pro zájemce o pěstounství je rodičovská zkušenost

O to, aby se stali krátkodobými pěstouny, usilují kvůli své zkušenosti. Jejich starší dcera do rodiny přišla z ústavní péče, ta mladší právě z pěstounské rodiny. „Ta z dětského domova má následky dodnes. Když k nám ve dvou a půl letech přišla, neuměla chodit, ani mluvit. Nenechala na sebe sáhnout, neměla žádnou důvěru,“ líčí manželé. Holčička byla ze své původní rodiny odebrána v šesti měsících.

Druhá dívka, kterou vychovávají, přišla z profesionální rodinné péče. A ta neměla problémy žádné. „Vidíme mezi nimi obrovský rozdíl. Chceme dát dětem šanci,“ vysvětlují manželé.

„My jako hlavní přínos pěstounské péče vidíme právě možnost navázání citového pouta,“ souhlasí Jiřina Ullmanová.

Výhodou pro zájemce o pěstounství je vlastní rodičovská zkušenost. Samozřejmě by se mělo jednat o člověka, který má rád děti, rozumí jim nebo je ochoten se učit. Musí také počítat s tím, že s dítětem přijímá i jeho historii, identitu a biologickou rodinu.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz