Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kraji chybí pěstouni, kteří by dočasně pečovali o nejmenší děti

  20:05aktualizováno  20:05
Pěstounů na přechodnou dobu jsou v Plzeňském kraji dvě desítky. A podobně jako u těch dlouhodobých i zde by bylo potřeba číslo výrazně vyšší. Jen loni bylo umístěno do Dětského centra v kraji 71 dětí do tří let věku, v celé republice jich bylo 1606.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česko je v tomto ohledu v Evropě naprostou výjimkou. Je jedinou zemí, která umožňuje ústavní péči takto malým dětem v takzvaných dětských centrech (dříve kojenecké ústavy, pozn.red.).

„Aby mohla úspěšně pokračovat transformace systému péče o ohrožené děti, která má za cíl poskytnout domov více dětem, potřebuje náš kraj i celá republika mnohem více pěstounů, takzvaně zprostředkovaných, tedy rodin, které jsou ochotné pečovat o cizí dítě,“ zdůrazňuje Jiřina Ullmanová, koordinátorka služeb náhradní péče Diakonie Západ.

A přidává konkrétní čísla. Podle informací krajského úřadu vyrůstá v regionu téměř 80 procent z 820 dětí v náhradní rodinné péči u svých příbuzných nebo v náhradní rodinné péči.

Pouze sto z celkového počtu 700 pěstounských rodin se rozhodlo přijmout cizí dítě. Dvě desítky z nich poskytují péči na časově omezenou dobu, jsou pěstouny přechodnými.

Počet dětí vyrůstajících v pěstounské péči i počet pěstounů v kraji i celé republice sice postupně vzrůstá, stále však není dostačující. Meziročně je navíc patrný pokles zájemců, kteří by se pěstouny rádi stali. „Zatímco v roce 2013 bylo registrováno v ČR 1756 žadatelů, loni žádalo o zprostředkování pěstounské péče už jen 903 lidí,“ uvádí Ullmanová.

Podle Ullmanové patří Plzeňský kraj k těm s nižším počtem pěstounů. „Je třeba tuto myšlenku stále podporovat a nové pěstouny hledat. Těžko se odhaduje, jaké číslo by bylo dostačující, každopádně v ústavech je dětí pořád hodně,“ krčí rameny Jiřina Ullmanová.

Pěstounkou se před pěti lety rozhodla stát také Lenka Beranová, původní profesí neonatologická sestra. Od té doby se s manželem starali o šest dětí. To poslední, nyní čtrnáctiměsíčního chlapečka, si nechali. Rozhodli se stát dlouhodobými pěstouny. „Shodla se na tom celá rodina a byli jsme rádi, že to vyšlo,“ říká Beranová s tím, že předání dítěte do nové rodiny bylo vždy emočně náročné.

Případů, kdy se dítě vrací do biologické rodiny, je minimum

Jako profesionální pěstounka si nemohla Lenka Beranová příliš plánovat dopředu. Nevěděla, kdy a jaké miminko domů dostanou, nevěděla, jak dlouho v jejich rodině zůstane. „Naučili jsme se dlouhodobě neplánovat nic. Nevěděli jsme, kdy budeme mít volno a kdy ne,“ zamýšlí se nad rozdíly mezi přechodným a dlouhodobým pěstounstvím.

Teď už ví, že se může těšit na to, až s manželem a dcerou uvidí, jak chlapeček roste a jaké dělá pokroky. „Samozřejmě nás čekají i náročnější období. Ale jsme na to připravení,“ ujišťuje Lenka Beranová.

Chlapec přišel k Beranovým z biologické rodiny, která se o něj nedokázala postarat, sociálně ani mentálně. Nicméně to, že žil mezi lidmi, kteří jej měli rádi, bylo poznat i na jeho stavu.

„Starali jsme se i o miminka, která byla nechtěná, maminky často pily alkohol nebo braly drogy. Ta potřebovala více péče a trpělivosti. Bylo to náročné. Jedno miminko se nám budilo po deseti minutách s děsy,“ líčí své zkušenosti Lenka Beranová. Jak potvrzují i lékařky, stav těchto dětí se však v pěstounské péči výrazně zlepšuje.

Podle Ullmanové z přechodné pěstounské péče odcházejí děti převážně do osvojení nebo do dlouhodobé pěstounské péče. Případů, kdy se dítě vrací do biologické rodiny, je minimum.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz