Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé zbrzdili plán na nové pěší zóny v centru Plzně

  16:48aktualizováno  16:48
Dosavadní tempo, kdy v centru Plzně přibývají pěší zóny rychlostí zhruba sto metrů za deset let, se zřejmě v dohledné době nezmění. Zastupitelé totiž smetli plán na zklidnění dalších míst ve středu města.

Pěší zóna měla být i v Dřevěné ulici poblíž náměstí Republiky. Plány teď ale zastupitelé smetli ze stolu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plán, podle kterého mají vzniknout v příštích letech pěší zóny v Dominikánské a Dřevěné ulici a v místě silnice na západní straně náměstí Republiky, odmítla schválit většina zastupitelů Plzně.

Zastupitelé byli ochotni návrh pouze vzít na vědomí a připustili, že se myšlenkou bude náměstek primátora Petr Rund dál zabývat a připravovat podklady, které by vznik pěších zón podpořily. To znamená, že se realizace plánu zpomalí, a není jisté, zda se vůbec někdy uskuteční.

ODS a ČSSD, jejichž koalice Plzni vládne přibližně tři roky, zklidnění dopravy v centru slibovala. V podstatě se však v této oblasti nepohnula.

Jednání zastupitelů ukázalo, že na radnici nadále mají převahu politici, kteří tvrdí, že zřízení pěších zón by mohlo centrum města umrtvit.

V městské radě zklidnění centra a vznik nových pěších zón v dohledné době jasně podporují pouze primátor Martin Baxa z ODS a jeho náměstek Petr Rund také z ODS. Ti jsou přesvědčení, že právě to je cesta k oživení centra města.

Opoziční zastupitel Ludvík Rösch z uskupení Občané.cz připomínal ODS a ČSSD předvolební sliby. "Obě strany měly v programu, že zklidní centrum. Celé tři roky neděláte nic, jen povídáte a povídáte," prohlásil Rösch.

Náměstek pro dopravu Miloslav Šimák z ČSSD tvrdil, že strany program plní. Dokazoval to tím, že by se v příštím roce měla zřídit pěší zóna v Riegrově ulici a pod Divadlem J. K. Tyla. Plán na další pěší zóny se mu nelíbí. "Ten rozsah je sporný," řekl.

Vladimír Duchek z Pravé volby jej za to chválil. "Zabránit radikalismu je důležité," uvedl.

Naproti tomu zastupitelé TOP 09 neviděli ve vybudování nových pěších zón žádný problém. "Ten návrh není v ničem radikální. Pro nás je to jen první etapa, která dokáže, že je to dobrý nápad a že centrum ožije, stejně jako ožila Martinská ulice," prohlásil Petr Suchý z TOP 09.

Nevzdávám se naděje, říká primátor Baxa

Primátor Martin Baxa řekl, že se na plánu pěších zón bude dál pracovat. "Nevzdávám se naděje, že k tomu nějakými postupnými kroky dojde," uvedl.

Baxa upozornil, že i v partnerském bavorském Regensburgu trvalo dlouho, než se dostali k centru města bez automobilového provozu. Podle tamního primátora na to prý potřebovali 25 let. I v Plzni se ovšem o plánech na zklidnění centra mluví přes dvacet let.

Náměstek primátora Petr Rund se domnívá, že pesimistický přístup většiny zastupitelů ke zřízení pěších zón souvisí s nedostatkem odvahy. "Nemají vizi, nemají představu, jak by to mohlo vypadat," prohlásil Rund.

Je přesvědčený, že zřízení pěších zón a zklidnění provozu může centru města jenom prospět. A říká, že se o problému baví s lidmi, kteří v centru žijí. "Vím, co si myslí. Oni to chtějí," konstatoval Rund.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Symbol Plzeňského Prazdroje zase získá lesk, bránu opraví restaurátoři

V Plzeňském Prazdroji začala oprava Jubilejní brány dokončené roku 1893. (10....

Pod lešením zůstane několik měsíců schovaná Jubilejní brána plzeňského pivovaru, která je symbolem Plzeňského...

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Najdete na iDNES.cz