Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze lámou vůli vyhnat herny z Plzně. Tažení proti hazardu slábne

  8:37aktualizováno  8:37
Peníze jsou vždy "až" na prvním místě. V Plzni se to odráží i na ochabující snaze politiků výrazně omezit hazard, který dosud vynášel.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Například starosta Plzně-Doubravky Michal Chalupný (ČSSD) přiznal úvahy o tom, že by ve čtvrti zůstalo v provozu zhruba šest ze 12 heren. Přitom v Doubravce plánovali, že po roce 2014 bude v oblasti pouze jediná herna na okraji města v obchodní zóně za Ústředním hřbitovem.

Připomíná to příběh městské části Plzeň-Lochotín, kde původně chtěli zakázat všechny herny, ale nyní jich chtějí zhruba dvacet udržet. Zdejší úřad z provozu heren inkasuje zhruba 12 milionů korun ročně.

Starosta Doubravky tvrdí, že k úvaze o změně postoje k hazardu jej vedla informace, že město sníží městským částem příjmy. To má souviset s výpadkem asi sto milionů, které chtělo město získat zvýšením daně z nemovitosti. To však politici nedávno odmítli.

"Pokud bychom měli ztratit deset milionů, tak nám nezbude, než šest sedm heren povolit. Jinak nejsme schopni fungovat," prohlásil Chalupný.

Na začátku září bude zastupitelstvo města schvalovat změnu protihazardní vyhlášky. Ta se má upravit, protože Ústavní soud dal obcím možnost hazard regulovat hned, bez přechodného období, které mělo trvat do konce roku 2014.

Nejen od opozice, ale i z obvodů zní: rozhodnout mělo město

Radní Plzně pro bezpečnost Robert Houdek (ODS) tvrdil, že už od podzimu bude platit vyhláška povolující herny jen na vybraných adresách. Těch mělo být v Plzni 116 a nejvíce, zhruba 70 v centrální části města. Pouze zástupci městské části Plzeň-Slovany chtěli herny zakázat na celém území. Někteří z nich ale nechtějí urychlit zánik před konec roku 2014.

"S jedenácti miliony z provozu heren už počítáme v rozpočtu na příští rok," vysvětlil starosta  Lumír Aschenbrenner (ODS).

Protihazardní vyhláška Plzně obsahuje seznam adres, kde mají po roce 2014 zůstat herny, a vznikla na základě stanovisek městských částí. Lidé z vedení města to zdůvodňovali, tím, že většina peněz od provozovatelů končí v rozpočtu městských částí a ty tedy mají o regulaci rozhodnout. Mnozí jejich zástupci ale dnes tvrdí, že regulaci mělo vyřešit vedení města, aby měl systém jasný řád na celém území Plzně.

To tvrdí opoziční TOP 09, která prosazuje nejtvrdší postup. "Debata o regulaci hazardu je špatně nastavená. Je v tom chaos," prohlásil Michal Vozobule (TOP 09). Ten je přesvědčen, že město mělo slíbit obvodům peníze na jejich provoz bez ohledu na příjmy z hazardu. "Město má mít v regulaci hazardu hlavní roli a řídit ji i ekonomicky," prohlásil Vozobule.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Nafotil okupovanou Plzeň, za týden snímky prodal německému Der Spiegel

21. srpen 1968 v Plzni

Když 21. srpna 1968 přijela do Plzně vojska Varšavské smlouvy, Jiří Plzák si pověsil na krk dva fotoaparáty a všechno...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Najdete na iDNES.cz