Stěhování klientů z domova seniorů ve Zbůchu bylo velmi emotivní. Mnozí z nich...

Stěhování klientů z domova seniorů ve Zbůchu bylo velmi emotivní. Mnozí z nich nedokázali zadržet slzy. Zařízení muselo být uzavřeno kvůli jeho majitelům, které policie podezírá, že z účtů klientů zpronevěřili přes 1,5 milionu korun. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Seniorský dům, jehož majitele policie podezírá ze zpronevěry, zavírá

  • 3
Do nových domovů se dopoledne stěhovali obyvatelé privátního seniorského domu ve Zbůchu na Plzeňsku, který musí ukončit provoz. Jeho majitele totiž policie podezírá, že z peněz klientů zpronevěřili přes 1,5 milionu korun a krajský úřad zařízení odebral registraci pro provozování sociálních služeb.

Stěhování seniorů do sociálních zařízení, která nabídla volná místa, bylo pro všechny velmi emotivní. Všude byla spousta pytlů s jejich osobními věcmi a po mnohých tvářích tekly slzy. Těžké to bylo nejen pro penzisty ale i pro pečovatelky, které se o ně měsíce staraly. Všechny teď navíc přijdou o práci.

"Pevně věřím, že se teď senioři přestěhovali do lepšího a bude se jim dařit lépe. Odchod ale pro ně byl hodně těžký. Byli tu už zvyklí a teď si budou muset znovu zvykat na nové prostředí, nové lidi, budou si hledat nové přátele. To je pro seniory přece jen složitější," řekl starosta Zbůchu Jiří Hájek.

Doplnil, že některé klienty pečovatelského domu dokonce zpráva o chystaném stěhování rozrušila natolik, že skončili kvůli zhoršení zdravotního stavu v nemocnici.

V zařízení, které přišlo o povolení poskytování sociálních služeb, žilo celkem 42 seniorů. O deset z nich se postarali příbuzní. Pro 32 lidí musela obec ve spolupráci s krajským úřadem urychleně najít nové útočiště.

"Klienty jsme rozvezli do Letin, Žinkov, Boru u Tachova, Domažlic a také do Plzně a do Kurojed. Tam všude nám vyšli vstříc a nabídli volná místa," popsal Hájek s tím, že pro přepravu seniorů a také jejich osobních věcí zapůjčili autobus hasiči a automobily poskytl také obecní úřad.

Podobný případ nemá v kraji obdoby

Skutečnost, že privátní pečovatelská služba ve Zbůchu ukončila provoz, nebude pro obec znamenat žádný problém. Bylo to totiž zařízení, kde nebyli žádní klienti původem ze Zbůchu, ale lidé z širokého okolí. Místní seniory může obec dál umisťovat do svého domu s pečovatelskou službou, který zde funguje.

Manželé Hollých, kteří Seniorský Dům a S.O.S. Penzion ve Zbůchu provozují od ledna roku 2011, přišli o registraci pro provozování sociálních služeb a své podnikání tak musí ukončit. Rozhodl o tom sociální odbor krajského úřadu.

Správní řízení ale ještě neskončilo a majitelé se mohou proti verdiktu odvolat. To je však velmi nepravděpodobné.

"Pokud odvolání nepodají, pak správní řízení končí a oni pro nás končí jako poskytovatel sociálních služeb," sdělil vedoucí odboru sociálních služeb Krajského úřadu v Plzni Filip Zapletal.

Podle jeho slov je teď úřad připraven dál pomáhat klientům zrušeného zařízení.

"Víme, kam byli umístěni a pokud bude třeba, mohou se na nás individuálně obrátit s jakýmkoli dotazem či žádostí o pomoc, ať se týká klientů jako takových nebo jejich finančních možností, případně žádostí o dávky v hmotné nouzi. Velký dík si zaslouží obec Zbůch a všichni poskytovatelé sociálních služeb, kteří pomohli zajistit těmto seniorům nový domov," podotkl Zapletal s tím, že podobný případ zneužívání seniorů v sociálním zařízení nemá v kraji obdoby.

Manžele Hollých policie zatím neobvinila. Kriminalisté už ale mají podle svých slov dost důkazů o tom, že z účtů klientů čerpali peníze nejen na zajištění stravy a ubytování, ale i pro svoji potřebu. Podle policie si tak přišli na více než 1,5 milionu korun. Kromě toho čelí také podezření z dotačního podvodu.

Vedoucí zařízení a zároveň spolumajitelka Zdeňka Hollá k případu nic neuvedla a pátečního stěhování klientů se neúčastnila. "Dokud to vyšetřuje policie, tak se k tomu nebudu nijak vyjadřovat," řekla v pondělí.