Nový domov pro seniory Anavita v Plzni

Nový domov pro seniory Anavita v Plzni | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Senioři s Alzheimerovou chorobou mají v Plzni nový pečovatelský dům

  • 0
Nemocní Alzheimerovou chorobou mají v Plzni větší šanci dostat se do speciálního zařízení s neustálým dohledem odborníků. Specializovaný dům pro seniory se 142 místy otevřela v Plzni na Slovanech společnost Anavita. Odborníci upozorňují, že lidí s Alzheimerovou chorobou přibývá i v mladším věku.

Krajský radní pro sociální věci Zdeněk Honz řekl, že právě na umístění do domovů se speciálním režimem se v kraji čeká nejdéle.

„Zatímco čekací doby na umístění do domovů seniorů jsou v Plzeňském kraji v řádu týdnů či měsíců, v domovech se zvláštním režimem je to rok a více. Jak populace stárne, velmi rychle se zvyšuje také počet lidí s Alzheimerovou chorobou. Proto je po lůžkách s takovým typem péče v Plzni a okolí velký hlad,“ uvedl Honz.

První klienti se v novém domě pro seniory ubytovali 8. února. Ředitel Anavity Jiří Dušek řekl, že zájem o umístění je veliký. Společnost má po Česku dalších šest podobných zařízení. Se zhruba tisícovkou lůžek je to největší specializovaná síť v republice na zajišťování čtyřiadvacetihodinové komplexní péče pro seniory s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demencí.

Nový domov pro seniory Anavita v Plzni

Pavel Janouškovec, ředitel městské charity v Plzni, která místa pro nemocné Alzheimerovou chorobou také nabízí, připomněl, že stát by měl podporovat hlavně terénní služby, aby nemocní byli co nejdéle v kruhu rodiny. Většina nemocných si to přeje, ale málokdo je dnes ochoten nebo schopen opečovávat nemocného Alzheimerovou chorobou doma, připouští Janouškovec.

„Přináší to řadu problémů, například rizika pádů nemocných, klade to na příbuzné velké nároky. Proto charita také poskytuje poradenství pro rodiny, které čekají na místo v domově pro nemocné Alzheimerovou chorobu,“ vysvětlil Janouškovec.

„Strava a ubytování jsou hrazeny ze starobního důchodu klienta. Podle zákona o sociálních službách může domov požadovat částku maximálně 380 korun na den,“ je uvedeno na stránkách domova.

Lidem potřebujícím péči druhé osoby stát přiznává příspěvek podle stupně závislosti od 800 do 12 tisíc korun měsíčně. Tuto částku by také dostával Domov seniorů. Ceník dalších nadstandardních služeb je podle informací z webu Anavity na vyžádání u sociální pracovnice.