Lídři z Plzeňska: TOP 09 vede do boje muž, který ustál i bouři kolem radaru

  9:07aktualizováno  9:07
Pro rozvoj regionu je klíčové zlepšit situaci ve školství a udržet školy i ve vesnicích. Je nutné, aby do každé obce vedla slušná cesta. S tím jde do voleb lídr kandidátky TOP 09 a Starostů Pavel Čížek. Do povědomí veřejnosti se zapsal jako jeden z mála starostů, který nebyl proti americkému radaru v Brdech.

Starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek je jedničkou na volební kandidátce TOP 09 a Starostů. | foto: archiv MF DNES

Osmačtyřicetiletý Pavel Čížek je původní profesí agronom. Zajímá se o historii i ekologii a do křesla starosty Spáleného Poříčí usedá už osmnáct let.

Čížek byl členem prvního krajského zastupitelstva v letech 2000 až 2004. Tehdy se tam dostal za Nezávislé, což bylo uskupení složené především ze starostů, kteří překvapivě získali přes deset procent hlasů. To jejich zástupce dostalo až do rady kraje, kde měla hlavní slovo ODS. Ale zdálo se, že se Čížek v samosprávě kraje drží raději zpátky a nedával o sobě příliš vědět.

V posledních letech se ovšem starosta Spáleného Poříčí zviditelnil hlavně jako jeden z mála starostů z oblasti Brd, kteří nebrojili proti úvahám postavit v tomto regionu americký protiraketový radar.

Takový postoj při většinové protiradarové bouři v regionu vyžadoval odvahu. Očekávalo se pak, že Čížek už těžko křeslo na radnici udrží, ale on starostou zůstal i po komunálních volbách v roce 2010.

Pavel Čížek v kampani před krajskými volbami prohlašuje, že pro rozvoj regionu je naprosto klíčové zlepšit situaci ve školství a udržet školy i v malých vesnicích. Zároveň pokládá za nutné, aby do každé obce vedla slušná cesta. "Jinak tam mladí bydlet nebudou," tvrdí.

Čížek přitom vyrukoval s pozoruhodným nápadem, že když není dost peněz na důkladné opravy důležitých silnic, je lepší se místo na celkové rekonstrukce soustředit pouze na levnější opravy povrchů.

Pavel Čížek po zhruba dvaceti letech v působení ve veřejné správě tvrdí, že toho, co jej v komunální politice vyloženě baví, je pouze tak deset procent ze všech záležitostí, kterými se musí zabývat. "Mě těší, když mám nápad, co bychom v obci udělali. Ale pak čekám pět, deset a někdy i víc let, než se to splní. Teprve pak přijde radost," popisuje.

Předchozí profily

Seriál MF DNES postupně představuje všechny lídry stran pro volby v Plzeňském kraji:

A kdy se tedy radoval? "Například když se ve Spáleném Poříčí povedlo udržet střední školu. V tak malé obci to není jednoduché," upozorňuje. Jedná se o Církevní střední školu, které svým způsobem v regionu výjimečná. Zajímavá je mimo jiné zaměřením na ekologii.

A jak dnes vzpomíná na dobu, kdy regionem zmítaly protiradarové vášně a on byl terčem mnoha výpadů? "Byla kolem toho spousta negativních reakcí i v podobě nápisů před radnicí," vybavuje si. Říká, že proti radaru nijak nebrojil, protože si zjistil, že by zařízení nemělo žádné zdravotní dopady na lidi a že negativní důsledky pro životní prostředí by byly zanedbatelné.

"Při kampani proti radaru k nám jezdily nejrůznější skupiny lidí a ti rozeštvávali místní obyvatele," vzpomíná. Prý ale nelitoval, že šel proti proudu. "Zajímavé je, že starostové, kteří k tomu měli podobný přístup, kupodivu byl zvoleni znovu, i když proto měli problémy. Asi se ukázalo, že když někdo má názor a racionálně ho zastává, i když to není názor většinový, může se mu to nakonec i vyplatit," konstatoval Čížek.

Lídr TOP 09 a Starostů má tři děti, žije v domě téměř na samotě v osadě Karlov, kde je šest chalup. Na téměř dvou hektarech pěstuje ovocné stromy. Dušuje se, že to není kvůli slivovici. "Švestky jsou mi sympatické, protože je to místní tradiční ovoce a nejsou náročné na pěstování. Snažím se o ně pečovat z 99 procent ekologicky, aby byl nutný třeba jen jeden postřik za rok," konstatoval.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Přijatelný los pro české týmy: Slavia narazí na Genk, Plzeň vyzve Záhřeb

Slávistický záložník Josef Hušbauer a s Matíasem Kranevitterem z Petrohradu v...

Nejsou to ti vysnění soupeři jako Arsenal, Chelsea nebo Inter Milán. Zato jsou pro oba české týmy velmi přijatelní a...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Radnice řeší výzvy, ať zajistí víc bezpečí. Lidé podepisují petici

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Bezpečnostní situace ve městě a to, jak ji vnímají lidé, bude téma, se kterým budou mít zastupitelé Plzně v začínajícím...

Majitel kontroverzní stavby prohrál, bude se jednat o zboření její části

Největší černou stavbu v Plzni, dům podnikatele Davida Housera, obývají a...

Po letech přešlapování a soudních tahanic přichází posun. Magistrát zřejmě začne jednat o zboření alespoň části sporné...

Útočník, který podle policie napadl muže u bufetu, je ve vazbě

Soud poslal do vazby útočníka, který napadl u centrálního autobusového nádraží...

Sedmapadesátiletého útočníka, který v pátek napadl v Plzni u centrálního autobusového nádraží jiného muže, poslala...

Najdete na iDNES.cz