Nový kamerový systém umožňuje i zpětně zvětšit sledovanou oblast a dohledat...

Nový kamerový systém umožňuje i zpětně zvětšit sledovanou oblast a dohledat lidi odpalující pyrotechniku. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Rachejtle na stadionu za 20 tisíc. V Plzni dohledávají hříšníky

  • 11
Fanoušci, kteří v hledišti plzeňské fotbalové Doosan Arény odpalovali při podzimních zápasech rachejtle a dýmovnice, zanedlouho dostanou obsílky od hasičů. Za jedinou odpálenou rachejtli jim mohou hasiči vyměřit pokutu až 20 tisíc korun.

Samotný klub už od fotbalové asociace dostal za za pyrotechniku v ochozech při listopadovém zápasu se Spartou pokutu 100 tisíc korun.

V pátrání po odpalovačích pyrotechnicky v hledišti plzeňské Doosan Arény pomáhá ochrance a policistům nejmodernější systém bezpečnostních kamer v zemi. Na plzeňském stadionu funguje od podzimu. První výsledky se už dostavily. Hasiči dostali prvních sedm spisů s fotografiemi a videozáznamy, jak konkrétní lidé i přes zákaz zapalují rachejtle a dýmovnice v ochozech.

Do konce roku očekávají dalších nejméně pět právě ze zápasu Plzeň – Sparta.
„Hned po utkání jsme podávali trestní oznámení na neznámého pachatele. Co vím, tak i nadále pokračuje vyhodnocování záznamů z kamerového systému,“ říká mluvčí Viktorie Pavel Pillár. Policistka Hana Štefflová potvrdila, že policisté stále ještě nejsou na konci důkladného zkoumání záznamů.

 Proč za použití pyrotechniky trestají hasiči? V Doosan Aréně je striktní zákaz používání pyrotechniky kvůli obavám z požárů v místě, kde je v jeden okamžik přes 10 tisíc lidí. „Nedodržením podmínek požární bezpečnosti v prostoru Městského stadionu v Plzni je naplněna skutková podstata přestupku o požární ochraně. Za něj je možné uložit pokutu až 20 tisíc korun,“ objasňuje krajská mluvčí hasičů Pavla Jakoubková, proč nad dodržováním tohoto zákona bdí právě hasiči.

Právě při zápase se Spartou specialisté obsluhující nový kamerový systém zjistili, že jeden z mužů, který v hledišti odpálil dýmovnici, udělal to samé už dvakrát i v předchozích duelech. Pokud mu hasiči za každou dýmovnici vyměří maximální možnou pokutu, bude ho chvilkové povyražení stát 60 tisíc korun.

Zahalený obličej už dnes nepomůže

 Odpalovačům pyrotechniky z plzeňského stadionu nepomůže, že si chvíli před pekelnými hrátkami vezmou kuklu a přes hlavu natáhnou kapuci. „Nový kamerový systém se spouští s příchodem prvního člověka na stadion a vypíná s odchodem posledního. Určitě existuje okamžik, kdy člověk není maskovaný a dá se na záznamech dohledat,“ vysvětlil jeden z lidí, kteří systém dokonale znají

Představitelé klubu se chtějí sejít v průběhu zimní přestávky s fanoušky z plzeňského kotle a najít řešení, aby na stadionu byla i nadále skvělá atmosféra, a přitom klub nemusel platit pokuty za prohřešky diváků.

 „Další dvě domácí utkání po Spartě, tedy s Hradcem Králové a Bohemians, už byly bez problémů,“ připomíná Pavel Pillár.

Skepticky ale vidí možnost, že by se opakovaně odhalení odpalovači pyrotechniky v budoucnu na nějakou dobu vůbec nedostali do hlediště. „Pokud budou identifikovaní a doručili bychom jim rozhodnutí o zákazu vstupu do Doosan Arény, při současném systému prodeje vstupenek nikdy nezaručíte, že se takový člověk do hlediště skutečně nedostane. My nechceme jít cestou restrikce, chceme najít dohodu. Choreografie v hledišti jsou v posledních letech hezké, atmosféra při evropských nebo klubových utkáních byla skvělá. Chceme, aby to tak bylo i nadále, ale bez problémů,“ zdůrazňuje Pillár.

Proč ochranka, strážníci nebo policisté odpalovače pyrotechniky nevyvedou ze stadionu už při zápase, ale nechávají je tam až do konce? „Kdyby se pro takového člověka šlo hned, mohl by v hledišti nastat i větší konflikt. Nemusí tam být sám, lidi kolem něj ho můžou začít bránit, může dojít i k potyčkám. Když je vše zaznamenané na kamerách a podaří se ho identifikovat, je to v dané situaci klidnější řešení,“ naznačil muž, který situaci dobře zná.