Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé protestují proti odvolání nepomuckého faráře, sbírají podpisy

  7:41aktualizováno  7:41
Nečekané podpory se dočkal páter Vítězslav Holý, kterého chce českobudějovické biskupství v srpnu odvolat z Nepomuku na Plzeňsku. Kvůli jeho setrvání ve městě vznikla podpůrná podpisová akce, do níž se zapojily stovky lidí z více než dvaceti obcí regionu.

Nepomucký páter Vítězslav Holý. | foto: Martin Polívka, MAFRA

„Překvapilo mě to, ale zároveň jsem velmi potěšen. Je vidět, že duchovní může oslovit i lidi, kteří nechodí pravidelně do kostela. Jsem rád, že mi projevili svou důvěru,“ řekl Vítězslav Holý, který na Plzeňsku působí už patnáct let.

Jedním z jeho cílů bylo zdůraznit význam Nepomuku jakožto rodiště jednoho z nejvýznamnějších českých světců - Jana Nepomuckého. A to se v posledních letech daří. Během Holého působení bylo obnoveno fungování Svatojánského muzea (psali jsme zde) a do města jezdí věřící z celého světa.

Zástupci Nepomuku v čele se starostou Jiřím Švecem mají obavy, že s odchodem oblíbeného kněze zájem o světce opět opadne.

„Páter Holý je duchovním otcem myšlenky znovu udělat z Nepomuku významné poutní místo. Pochybuji, že místo něj přijde někdo, kdo bude mít pro věc stejné pochopením. Mám strach, že tento fenomén zanikne,“ konstatuje Švec.

To by podle něj ublížilo i turistickému ruchu ve městě. Do Nepomuku totiž v poslední době vedly kroky věřících, například z Filipín, Brazílie nebo USA.

„Pro církev je důležitý hrob svatého Jana Nepomuckého v Praze. Je ale vidět, že lidé z celého světa mají zájem vidět i místo, kde se narodil,“ dodává Holý.

Díky němu funguje spolupráce mezi církví a samosprávou skvěle, jak připomíná starosta. Pokud by v srpnu duchovní opravdu odešel, už by se nemohl podílet na několika významných projektech, které vznikly díky jeho iniciativě.

Jedním z nich je umístění plastiky svatého Jana Nepomuckého na novou kruhovou křižovatku. „Vítězslav Holý chtěl, aby při příjezdu do města bylo hned každému na první pohled jasné, že je něčím výjimečné. Uzávěrka soutěže je v říjnu, to znamená, že on už by se na výběru nepodílel,“ podotýká starosta.

Přeložení do jiného působiště je mezi duchovními naprosto běžnou záležitostí. Nicméně na podobnou podporu odcházejícímu knězi církev příliš zvyklá není. To potvrzuje i Ján Grajcár z Biskupství plzeňského.

„Něco podobného jsme v diecézi ještě neřešili. Samozřejmě, že pokud je kněz oblíbený, lidi jeho odchod mrzí. Že by ale vznikaly nějaké protesty nebo podpisové akce, to se nestává,“ říká Grajcár.

Přeložení duchovních je v církvi běžné, říká vikář

Sám Vítězslav Holý už jeden podobný přechod zažil, když odešel ze Sušice právě do Nepomuku. „Je to vůle biskupa a já se jí podřídím. Na druhou stranu musím být připraven na obě varianty. Nikdy nevíte, co se stane. Dokud nejsem přestěhovaný, ještě pořád je možnost, že se to nestane,“ doplňuje Vítězslav Holý.

Ze strany českobudějovického biskupství, pod něž nepomucká farnost spadá, to ale na změnu nevypadá. „Přeložení je v církvi naprosto běžné a každý kněz s touto možností počítá. V žádném případě nejde o změnu ze dne na den, ale o dlouhodobý plán fungování diecéze jako celku, s nímž byli seznámeni všichni, kterých se to týká,“ uvedl generální vikář českobudějovického biskupství David Henzl.

Páter Holý je podle jeho slov bezesporu vynikajícím duchovním. „Vážíme si jeho schopností a kvalit. Tak jako každý jiný kněz i on ví, že kněžské poslání má mnohem širší rozměr a žádný kněz není kněžským svěcením vázán pouze k té či oné farnosti, ale jeho kněžská služba se váže výhradně k diecézi jako takové. Rozhodně farnost Nepomuk nezůstane bez kněze,“ sdělil Henzl.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Najdete na iDNES.cz