Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kvůli rekonstrukci vodovodu a parkování padlo stromořadí

  • 1
Asi pětadvacet vzrostlých stromů zmizelo z Partyzánské ulice v Plzni na Doubravce. Podle zástupců města bylo nutné je pokácet kvůli rekonstrukci vodovodního potrubí a úpravám komunikací. Podle ochránců přírody si ale úřady kácením stromů jen usnadňují práci.

Stromy, které se kácely v Partyzánské ulici, byly maximálně padesátileté. Ochránci přírody tvrdí, že pokud by se na zeleň braly v podobných případech větší ohledy, některé stromy by vydržely.

Zástupci města sice upozorňují, že budou v ulici vysázeny stromy nové. Těm ale potrvá řadu let, než se velikostí přiblíží stromům poraženým.

„Teď ulice vypadá divně. Lidi tady říkají, že stromy musely pryč, jen aby bylo víc místa pro auta. To je smutné,“ komentovala proměnu ulice paní, která v Partyzánské ulici bydlí od šedesátých let.

Jaroslav Štván z odboru správy infrastruktury magistrátu uvedl, že rekonstrukce vodovodu v Partyzánské ulici má být podle plánu hotová v září. Tvrdí, že stromy poraženy být musely.

„Kácení zeleně bylo nezbytně nutné ve vztahu k novému umístění vodovodního řadu a jeho ochrannému pásmu a dále ve vztahu k budoucímu uspořádání uličního profilu,“ sdělil Štván.

Vysvětlil, že Správa veřejného statku města Plzně plánuje v místech, kde stály stromy, zřízení parkovacích stání. „V souladu s vydaným povolením ke kácení zeleně bude provedena náhradní výsadba,“ konstatoval.

Ondřej Vohradský ze Správy veřejného statku řekl, že v ulici budou nově auta parkovat šikmo k silnici a tím pro ně přibude více míst. To znamená, že kromě stromů zmizí i pás trávníku podél silnice.

„Potom tam budou nové stromy, ale budou jinak rozmístěné. Prostě se jedná o komplexní rekonstrukci ulice včetně sítí. Po jedné straně stromy zůstaly, na druhé se kácelo a bude tam nová alej. To je běžný případ,“ ujišťuje Vohradský.

Jan Cina ze Strany zelených řekl, že někteří obyvatelé Partyzánské ulice si na kácení stěžovali. „Úřady si v podobných případech porážením stromů především usnadňují práci. Pro ně je pohodlnější kácet a vysadit nové stromy než hledat řešení, jak vzrostlé stromy ušetřit. Porazit strom a pak vysadit nový, je ta nejjednodušší varianta. Ale padesátiletý strom má pro své okolí mnohem větší hodnotu. Navíc na sídlišti je zeleň hodně důležitá,“ konstatoval Jan Cina.