O parkování u nemocnice v Plzni se rozhodne už brzy, možnosti jsou dvě

  18:49aktualizováno  18:49
Buď velký parkovací dům před nemocnicí, nebo menší budova pro automobily přímo v areálu špitálu. To jsou dvě varianty řešení letitých potíží s parkováním před fakultní nemocnicí v Plzni na Lochotíně. Rozhodnout by se mohlo do čtvrt roku.

Parkoviště před fakultní nemocnicí v Plzni na Lochotíně bývá denně zaplněné do posledního místečka. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Radnice, která roky mluvila o stavbě parkovacího domu, dospěla k závěru, že bez fakultní nemocnice se nehne z místa. A vedení nemocnice má říct, zda přistoupí na variantu PPP projektu, kdy by vlastnila dům, který bude splácet.

Plán má ale z pohledu fakultní nemocnice vady na kráse. Tou největší by byla nutnost za dům po dobu dvaceti let doplácet ročně přes 30 milionů korun, a to i v případě, že by se dařilo téměř 20 milionů ročně získat za parkování.

Podle studie, kterou nechalo město zpracovat, by mohl před nemocnicí vyrůst v roce 2015 parkovací dům pro zhruba 1 100 aut. Stavba by stála přibližně 370 milionů. Studie tvrdí, že pokud by parkující platil hodinovou sazbu deset korun, pak by se ročně vybralo 18,5 milionu. Ovšem splátka za stavbu by byla po dobu 20 let zhruba 50 milionů.

Radnice o postavení parkovacího domu stojí mimo jiné proto, že by se tím vyřešila nutnost postavit u nemocnice protihlukovou bariéru od silnice, kterou chce protáhnout do centra Plzně.

Náměstek primátora Plzně Miloslav Šimák tvrdí, že město nemůže vstoupit do projektu jako hlavní hráč a budoucí majitel domu. "Je možné projekt udělat ve spolupráci se soukromou firmou. Ale základní podmínkou je, že ten, kdo projekt povede dál, je stát, tedy fakultní nemocnice. Všechny dotčené pozemky jsou totiž ve vlastnictví státu a právo hospodařit na nich má nemocnice," prohlásil Šimák.

Náměstek tvrdí, že pokud by mělo město převzít hlavní roli, muselo by pozemek od státu získat, což by bylo zdlouhavé a projekt by se dokonce mohl výrazně prodražit.

Miloslav Šimák tvrdí, že o projektu byli informovaní zástupci ministerstva zdravotnictví i fakultní nemocnice. "Už to prověřují, protože potřeba parkovacích míst u nemocnice je velká," sdělil náměstek. Očekává, že do čtvrt roku padne rozhodnutí, zda a v jaké podobě bude projekt pokračovat.

Nemocnice si udělá ještě vlastní studii

Ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová ale z projektu na stavbu velkého parkovacího domu příliš nadšená není a tvrdí, že je to komplikovaná záležitost.

Dokonce uvedla, že kdyby radnice měla dřív jasno o prodloužení silnice od nemocnice do centra, mohl si špitál problém s parkováním vyřešit sám stavbou parkovacího domu ve svém areálu.

"Jenže město pořád chtělo parkovací dům jako protihlukovou bariéru a dlouho nevědělo, jak to s tou silnicí vlastně bude. Takže už asi pět let zbytečně posloucháme nadávaní pacientů, že není kde zaparkovat," konstatovala Kunová.

Ředitelka nemocnice je přesvědčena, že pokud má parkovací dům plnit roli protihlukové bariéry, mělo by se na projektu víc podílet město, které chce silnici spojit s centrem Plzně a udělat z ní tak frekventovanou trasu.

Jaroslava Kunová navíc zdůrazňuje, že zaměstnanci nemocnice by za parkování v domě museli platit jen symbolické poplatky a pacienti co nejméně.

Kunové se nelíbí, že podle studie města by musela nemocnice na parkovací dům ročně dávat přibližně 30 milionů korun. "Myslím, že to bychom nemohli," říká.
Ředitelka tvrdí, že by dala přednost menšímu parkovacímu domu v areálu nemocnice. "Uděláme si ještě vlastní studii o tom, jak bychom pokryli vlastní potřeby parkování," sdělila.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Na jaře by měly vlaky v tunelu u Plzně zkoušet rychlost až 200 kilometrů

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

V prvních týdnech roku 2019 se pro vlaky v nejdelším železničním tunelu v České republice u Plzně zvýší povolená...

Po potyčce dvou mužů před nádražním bufetem v Plzni jeden zemřel

Omezení parkování autobusů na odstavné ploše u Centrálního autobusového nádraží...

K incidentu se smrtelným koncem došlo v pátek před autobusovým nádražím v Plzni. Večer tu jeden muž napadl druhého, ten...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Najdete na iDNES.cz