Trénink street parkouru pro děti v sokolovně ve Štruncových sadech v Plzni.

Trénink street parkouru pro děti v sokolovně ve Štruncových sadech v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Trenéři parkouru naučí zájemce salta a otočky v přírodě i ve městě

  • 0
Žádné překážky, které se jim postaví do cesty, nejsou dost vysoké ani široké. Překonávají je salty, skoky, odrazy nebo otočkami. A někdy to vypadá, že neběží, ale spíše letí. Řeč je o vyznavačích parkouru. A právě v tomto umění se snaží zdokonalit účastníci kurzu, který nedávno začal v Plzni.

Plzeň bez překážek. Tak zní název nového projektu určeného hlavně dětem, které tráví volný čas na ulici. Zájemcům umožňuje proniknout do tajů parkouru, což je disciplína, která si získává v poslední době stále větší popularitu i v Čechách.

„Snažili jsme se vytvořit zájmovou činnost, ke které děcka nepotřebují žádnou velkou vstupní investici z hlediska peněz. Navíc to je něco, co patří do města. Zakladatel parkouru David Belle tuhle aktivitu definoval jako metodu tréninku, která nám umožňuje překonávat překážky v městském i přírodním terénu,“ vysvětluje Jakub Václavu, ředitel spolku Ponton.

Tato organizace v Plzni pracuje v sociálních službách určených především pro děti a mládež z problematického sociálního prostředí. Kapacita kurzu je dvanáct míst a přihlásit se do něj mohly děti od jedenácti let.

„Už jsem dříve parkour dělal, ale chci umět víc. Líp se naučit pravidla, třeba i ta, jak se nezranit,“ říká jeden z účastníků kurzu Dalibor Tokar. Parkour zahrnuje nejrůznější skoky, salta nebo otočky. „Samozřejmě, že je to nebezpečné. Nejnáročnější jsou salta. Musíte se správně odrazit. Když to neuděláte, tak je konec. Ale když posloucháte trenéry, a děláte, to, co máte, je to v pohodě. Hlavně si musíte věřit, že to prostě dáte,“ říká Dalibor Tokar.

Zkušenosti s parkourem měl z dřívějška i Marek Šarišský. „Rád bych se ale více zdokonalil. Je to výborná věc. Je skvělé, že můžu chodit na tyhle tréninky a něco se naučit,“ pochvaluje si Marek.

Skupinku mají na starosti tři trenéři, kteří působí v parkourové skupině Team Over Fly a mají i lektorské zkušenosti.

„Parkour vnímám jako cestu ke svobodě. K fyzické svobodě, to je jasné, po letech tréninku se naučíte plynule a bez námahy pohybovat v městském terénu. Ale taky k duševní svobodě. Protože si brzy uvědomíte, že překonáváním překážek ve svém životě se stáváte nezávislými, silnými jedinci, kteří můžou být stejně tak prospěšní sobě jako svému okolí,“ vysvětlil trenér Martin Staňa.  Tréninky jsou podpořené projektem Plzeň 2015.