Lochotínský park v Plzni.

Lochotínský park v Plzni. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Lochotínský park čeká obnova. Vrátí se do něj i kamenný Artušův stůl

  • 0
Lochotínský park, který je nejstarším parkem v Plzni, čeká letos velká proměna. Přibližně osmihektarový areál s historií dlouhou téměř 180 let projde první etapou dlouhodobě plánované obnovy. Celková revitalizace vyjde na téměř 50 milionů korun.

Revitalizace má park oživit a zajistit zdejším dřevinám delší perspektivu. Jedním z velkých problémů parku totiž je, že ze svahu, na kterém stojí, voda za desítky let spláchla zeminu a některé stromy trpí. V podstatě nemají z čeho brát živiny.

Vedoucí oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku města Plzně Hana Hrdličková řekla, že práce na první etapě obnovy začnou okamžitě, jakmile si město vyřídí přijetí evropské dotace. Ta bude činit zhruba 85 procent z téměř 50 milionů, což je předpokládaná cena akce.

"Podmínkou pro zahájení stavby je, že dotace pokryje minimálně 75 procent nákladů. Rozhodnutí o přijetí dotace by mělo padnout 13. března. Je velmi pravděpodobné, že ji město získá," vysvětluje Hana Hrdličková.

Zachycená voda se převede do rybníčků

Odbornice na městskou zeleň připomíná, že o nutnosti obnovit Lochotínský park se v Plzni vědělo už před více než čtvrtstoletím.

První etapa se týká území v prostoru mezi Lochotínským pavilonkem a zoologickou zahradou i pásu zeleně nad zoo. "Budou se tam provádět pěstební zásahy v porostech. Pod Chotkovým sedátkem bude zapotřebí zajistit jeskyňku, ve které se hýbe strop," říká Hrdličková.

Naplánováno je také, že voda, zachycená na území parku, bude převedena do rybníčků, které vzniknou na vlhkých, občas zaplavených místech v jeho spodní části.

K amfiteátru se vrátí Artušův stůl

V rámci první etapy obnovy parku se také nedaleko hlediště amfiteátru objeví kamenný Artušův stůl, který tam už v minulosti stával. "Plánujeme také posunout plot od hlediště amfiteátru, aby se uvolnil historický litinový hudební pavilónek, který dnes stojí nevyužívaný za hradbou. Chceme jej zrekonstruovat," uvádí Hana Hrdličková.

Poměrně velkou změnu bude rovněž představovat obnovení někdejší cesty pro pěší, která dnes připomíná spíš zarostlý příkop v horní části území. Cesta povede podél sídliště Vinice až do oblasti Sylvánu.

Naplánovaná sanace v parku bude zahrnovat kácení stromů i pěstební zásahy v korunách. Hana Hrdličková předpokládá, že kácení stromů vyvolá nesouhlasné reakce lidi. Zdůrazňuje však, že poraženy budou náletové dřeviny, stromy nemocné a ty, které svým stavem ohrožují okolí.

Lochotínský park

"Velké stromy se budou kácet z 99 procent kvůli bezpečnosti lidí v parku. V části, kde jsou naplánované zásahy v rámci první etapy obnovy, je kolem šesti set stromů. Z toho je 150 určeno k vykácení. A 130 větších jich vysadíme," argumentuje Hrdličková.

Ujišťuje přitom, že se nejedná o žádný drastický nebo neodůvodněný krok. Připomíná, že například při rekonstrukci Křižíkových a Šafaříkových sadů v centru Plzně bylo před lety vykáceno zhruba 120 stromů. "Ale když jsme ten prostor uvolnili a vyčistili, i lidé, kteří kácení kritizovali, uznali, že to sady potřebovaly a že celý prostor vypadá daleko lépe. Takže upozorňuji, že jenom počet pokácených stromů nevypovídá o kvalitě zásahu," tvrdí Hrdličková.

Kácení v Lochotínské parku má skončit v dubnu

Zdůrazňuje také, že kácení je nutné mimo jiné pro obnovu cest i pro vytvoření prostoru pro novou výsadbu. "Je to na svazích a zemina, která tam kdysi byla, je dávno pryč, stromy rostou v podstatě na hlušině. Je nutné tam zpátky zeminu dodat a stabilizovat ji tam," prohlásila Hrdličková.

Většina kácení v Lochotínském parku se má odehrát do dubna. Přes léto by se pracovalo na cestách a dalších stavebních pracích. Nové trávníky se budou zakládat zřejmě od srpna. Sázení stromů je naplánované na letošní podzim a jaro 2015.

Druhá etapa obnovy parku se například dotkne dalších ploch podél Karlovarské třídy, a dokonce se zvažuje rozšíření parku zhruba o dva hektary na sever až k hlavní silnici na sídliště Vinice.