Inspektoři jen za letošní červenec prověřili 225 vzorků pohonných hmot. Normám nevyhovělo osm z nich. Ilustrační snímek

Inspektoři jen za letošní červenec prověřili 225 vzorků pohonných hmot. Normám nevyhovělo osm z nich. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Pumpa u Tachova dostala letošní nejvyšší pokutu za nekvalitní benzin

  • 4
Zatím nejvyšší letošní pokutu za nejakostní pohonné hmoty udělila Česká obchodní inspekce čerpací stanici Pap Oil v Černošíně na Tachovsku. Benzinka má zaplatit 1,4 milionu korun, s pokutou ale nesouhlasí.

Inspektoři na černošínské benzince odebírali vzorky pohonných hmot 26. února a 6. března.

Ukázalo se, že zde prodávaný Benzin Natural 95, označovaný též jako Super 95, nevyhovuje požadavkům na jakost podle českých technických norem, přičemž nekvalitní byly oba odebrané vzorky.

Podle zprávy obchodní inspekce benzin neprošel  v ukazateli konec destilace a také měl nižší oktanové číslo, než je hodnota požadovaná ze zákona.

"Inspektorát pro Plzeňský a Karlovarský kraj jako orgán prvního stupně udělil pokutu ve výši 1,5 milionu společnosti Pap Oil," sdělil šéf inspektorů Jan Řezáč.

Proti sankci se ale společnost Pap Oil odvolala a pokuta byla poté snížena o 100 tisíc korun na 1,4 milionu. Mimo jiné i proto, že firma nejakostní palivo zlikvidovala na své náklady.

Společnost Pap Oil ale nesouhlasí ani se sníženou pokutou a zvažuje kroky, kterými by rozhodnutí zvrátila s tím, že pokuta je nepřiměřeně vysoká.

Zvyšuje se počet závažných odchylek od jakostních norem

"Vzhledem k tomu, že kvalita pohonných hmot je základní podmínkou úspěchu na trhu čerpacích stanic, odmítáme podezření na úmyslnou manipulaci s palivem. Benzin, jehož kvalitativní parametry nesplnily požadavky normy, nemohl poškodit vozidla našich zákazníků," uvedl pro ČTK Anton Molnár, mluvčí společnosti Slovnaft, která síť čerpacích stanic Pap Oil v Česku provozuje.

Česká obchodní inspekce kontroluje kvalitu pohonných hmot pravidelně. Jen za letošní červenec inspektoři prověřili 225 vzorků z celé České republiky, z nichž požadavkům na jakost nevyhovělo osm - tedy 3,6 procenta.

"Poměr nevyhovujících vzorků pohonných hmot je téměř stejný, znepokojivý je však stále vyšší počet závažných odchylek od jakostních norem. To svědčí o možné manipulaci s palivem, případně o výrobních vadách. Závažnost porušení zohlední ředitelé inspektorátů při rozhodování o výši pokuty," řekl ústřední ředitel České obchodní inspekce Vladimír Velčovský.