Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chata s rozhlednou na vrcholu šumavského Pancíře jde do dražby

  8:33aktualizováno  8:33
Legendární rozhledna a restaurace na šumavském Pancíři jde kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům do dražby. Exekutorský úřad bude nemovitost, která slouží k ubytování, dražit v dubnu. O dalším osudu jednoho z nejvyhledávanějších míst Železnorudska tak rozhodnou až noví majitelé.

Horská chata s rozhlednou na šumavském Pancíři. | foto: Martin Polívka, MAFRA

"Pancíř je jako nejvyšší vrchol velice atraktivní místo a láká řadu návštěvníků. Je nejen místem pro tůry, ale i občerstvování turistů, tak bych byl rád, aby se změna majitelů co nejdříve vyřešila. Aby měl vrchol Pancíře zařízení, kde se turisté budou moci také schovat před nepřízní počasí," uvedl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. Připomněl, že město o nemovitost zájem nemá, protože mu to nedovoluje rozpočet.

Nyní je na Pancíři v provozu jen restaurace. Dražba by se měla uskutečnit 2. dubna v sídle exekutorského úřadu Zdeňka Zítky v Plzni na Palackého náměstí. "Pokud jej nezmaří některé procesní věci," uvedl pracovník úřadu Michal Duba.

Vydražit by se po částech měla celá nemovitost. V 10:30 se nejdříve bude dražit čtvrtina, o půl hodiny později další čtvrtina a nakonec polovina nemovitosti. Dražby budou oddělené, protože v každé z nich figurují jiní věřitelé.

Teoreticky by mohl v ten samý den odcházet z úřadu nový majitel nemovitosti, která se podle informací MF DNES do dražby dostala kvůli sporům příbuzných.

Majitelka nemovitosti Vendula Klášterková se nechtěla k dražbě vyjadřovat. Na otázku, proč se nemovitost dostala do dražby, když restaurace normálně funguje, odpověděla, že to neznamená, že nemohou existovat rodinné problémy. "Je to soukromá věc," řekla.

Takzvaná výsledná cena nemovitosti, se kterou pracuje exekutor, je více než tři miliony korun. Nejnižší cena, za kterou může nový majitel nemovitost získat, odpovídá dvěma třetinám výsledné ceny, tedy zhruba dvěma milionům korun.

Takzvaná dražební jistota se stanovuje dle okolností případu, nesmí ale převyšovat tři čtvrtiny nejnižšího podání. Takže když se bude v 11 hodin dražit čtvrtina nemovitosti s výslednou cenou 755 tisíc korun, nejnižší podání bude 503 300 korun. Dražební jistota je stanovená na 150 tisíc korun. Zájemce ji musí složit hotově před zahájením dražby, pokud ji předem neposlal na účet exekutorského úřadu.

Horská chata s rozhlednou na šumavském Pancíři.

Horská chata s rozhlednou na šumavském Pancíři.

V případě neúspěchu v dražbě se zájemci jistota vrací. "Podle opatření proti praní špinavých peněz se může složit maximálně 15 tisíc euro," uvedl Duba. To je při aktuálním kurzu 405 tisíc korun.

A jaká je šance, že se objekt prodá? "Pokud se draží samostatně menšinový podíl, je velmi obtížné najít vlastníka. Protože menšinový vlastník nemůže rozhodovat o nakládání se společnou věcí, vždy se musí domluvit s většinovými spoluvlastníky," vysvětlil Duba.

Aby byla větší šance, že objekt koupí jediný vlastník, tak se podle Duby dražby soustředily na jedno místo, i když je řeší klatovský a plzeňský exekutorský úřad.

V podkladech k dražbě je uvedeno, že nový majitel by získal samostatně stojící budovu, která je částečně podsklepená, jednopodlažní s podkrovím a rozhlednou. "Na rozhledně jsou namontovány vysílače společností Vodafone a T-Mobile. Budova stojí na pozemku státu," stojí v dokumentech.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Najdete na iDNES.cz