Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Pamlsková vyhláška rozdělila ředitele škol, některé bufety končí

  • 0
Krok správným směrem, nebo paskvil? Ředitelé základních škol v Plzeňském kraji se na hodnocení takzvané pamlskové vyhlášky neshodnou. Jisté však je, že na mnoha školách se už za několik týdnů výrazně promění nabídka nápojů i pochutin v bufetech nebo automatech.

Takzvaná pamlsková vyhláška začne naplno platit v lednu.

„Paní, která provozuje náš bufet, nám oznámila, že od smlouvy odstupuje k 31. prosinci a nemíní dále pokračovat. Vyhláška je podle ní natolik přísná, že by nemohla prodávat téměř nic - nebo jen to, o co děti nebudou mít zájem,“ vysvětluje Ladislav Čása, ředitel hornobřízské školy, který je výrazným odpůrcem ministerské úpravy.

Argumentuje zejména tím, že zatímco pro bufety mají platit přísná pravidla, která zakazují mimo jiné použití majonézových výrobků či kečupu, pro školní jídelny už neplatí. „Ani maminky doma nepřipraví svačinu podle takových pravidel,“ je přesvědčený Čása.

Ve škole však bufet bude fungovat i po 1. lednu, převezme jej jedna zaměstnankyně jídelny. Výhodou je, že se sama o zdravou stravu zajímá.

Základ zdravého stravování je podle Čásy ve výchově, ostře se proto ohrazuje proti regulaci formou zákazů. A co víc - míní, že pokud si dítě či dospělý občas zamlsá, svět se nezboří.

„Jednorázové akce nic nezmění, působit by se mělo dlouhodobě,“ přidává se Radek Dolenský, ředitel 1. základní školy v Plzni. I on považuje za stěžejní při budování stravovacích návyků působení rodičů.

„Ale nemyslím si, že by byla pamlsková vyhláška zbytečná regulace. Považuju to za krok správným směrem. Přidal bych ale i konkrétní doporučení pro výrobce nebo provozovatele bufetů,“ navrhuje.

V jeho škole mohou nyní děti využít automaty na nápoje, funguje tady i bufet. „Nabídka automatu se bude upravovat. Jak to bude s bufetem, zatím není jasné,“ říká Radek Dolenský.

Sušická základní škola v Lerchově ulici měla ještě v loňském školním roce devět automatů na studené i teplé nápoje i na něco malého k snědku. „Fungovalo to ke spokojenosti všech,“ hodnotí ředitel Čestmír Kříž, podle něhož na základě požadavků ze strany rodičů došlo už před několika lety k úpravě sortimentu. V nabídce se objevily třeba müsli tyčinky, naopak zmizely ty nejsladší nápoje.

S ohledem na pamlskovou vyhlášku již firma provozující automaty oznámila, že na sušické škole končí. A opět argumentuje tím, že požadovaný sortiment by děti nekupovaly. „Dnes máme jen automaty na pití, víceméně je v nabídce jen voda,“ krčí rameny Kříž.

Přijde mu, že vyhláška je nastavená příliš přísně. A obává se, že kvůli absenci automatů si děti koupí svačinu po cestě do školy. „A co to bude? Coca-cola a brambůrky.“

V Tachově už mají jen automaty na nápoje

Na některých školách ale od ledna k žádným výrazným změnám nedojde. „Bufet nemáme a jediný automat je na školní mléko,“ říká třeba ředitelka 10. Základní školy v Plzni Zdeňka Krausová.

Tachovská škola Zárečná už má zhruba rok pouze automaty na nápoje, které vyhlášce odpovídají. „Ty ostatní jsme zrušili, když se o vyhlášce začalo uvažovat,“ říká ředitel Zdeněk Hnát.

Podobná je situace i v klatovské základní škole v Tolstého ulici, i zde si žáci koupí pouze neslazené nápoje.

Plzeňská 16. základní škola přijde v souvislosti s vyhláškou o automat na horké nápoje. „Děti ho využívaly hodně. Ale je pravda, že čokoláda i čaj byly přeslazené,“ zamýšlí se zástupkyně ředitelky Iveta Žižková.

Automat na jídlo tu neměli, ten na studené sladké nápoje už zrušili asi před šesti lety. Škola se o zdravé stravování snaží dlouhodobě, děti v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dostávají i vitamíny navíc. „Proti vyhlášce nic nemám, myslím si ale, že jen škola to nespraví,“ uzavírá Žižková.