Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pamlsková vyhláška rozdělila ředitele škol, některé bufety končí

  8:22aktualizováno  8:22
Krok správným směrem, nebo paskvil? Ředitelé základních škol v Plzeňském kraji se na hodnocení takzvané pamlskové vyhlášky neshodnou. Jisté však je, že na mnoha školách se už za několik týdnů výrazně promění nabídka nápojů i pochutin v bufetech nebo automatech.

Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Takzvaná pamlsková vyhláška začne naplno platit v lednu.

„Paní, která provozuje náš bufet, nám oznámila, že od smlouvy odstupuje k 31. prosinci a nemíní dále pokračovat. Vyhláška je podle ní natolik přísná, že by nemohla prodávat téměř nic - nebo jen to, o co děti nebudou mít zájem,“ vysvětluje Ladislav Čása, ředitel hornobřízské školy, který je výrazným odpůrcem ministerské úpravy.

Argumentuje zejména tím, že zatímco pro bufety mají platit přísná pravidla, která zakazují mimo jiné použití majonézových výrobků či kečupu, pro školní jídelny už neplatí. „Ani maminky doma nepřipraví svačinu podle takových pravidel,“ je přesvědčený Čása.

Ve škole však bufet bude fungovat i po 1. lednu, převezme jej jedna zaměstnankyně jídelny. Výhodou je, že se sama o zdravou stravu zajímá.

Základ zdravého stravování je podle Čásy ve výchově, ostře se proto ohrazuje proti regulaci formou zákazů. A co víc - míní, že pokud si dítě či dospělý občas zamlsá, svět se nezboří.

„Jednorázové akce nic nezmění, působit by se mělo dlouhodobě,“ přidává se Radek Dolenský, ředitel 1. základní školy v Plzni. I on považuje za stěžejní při budování stravovacích návyků působení rodičů.

„Ale nemyslím si, že by byla pamlsková vyhláška zbytečná regulace. Považuju to za krok správným směrem. Přidal bych ale i konkrétní doporučení pro výrobce nebo provozovatele bufetů,“ navrhuje.

V jeho škole mohou nyní děti využít automaty na nápoje, funguje tady i bufet. „Nabídka automatu se bude upravovat. Jak to bude s bufetem, zatím není jasné,“ říká Radek Dolenský.

Sušická základní škola v Lerchově ulici měla ještě v loňském školním roce devět automatů na studené i teplé nápoje i na něco malého k snědku. „Fungovalo to ke spokojenosti všech,“ hodnotí ředitel Čestmír Kříž, podle něhož na základě požadavků ze strany rodičů došlo už před několika lety k úpravě sortimentu. V nabídce se objevily třeba müsli tyčinky, naopak zmizely ty nejsladší nápoje.

S ohledem na pamlskovou vyhlášku již firma provozující automaty oznámila, že na sušické škole končí. A opět argumentuje tím, že požadovaný sortiment by děti nekupovaly. „Dnes máme jen automaty na pití, víceméně je v nabídce jen voda,“ krčí rameny Kříž.

Přijde mu, že vyhláška je nastavená příliš přísně. A obává se, že kvůli absenci automatů si děti koupí svačinu po cestě do školy. „A co to bude? Coca-cola a brambůrky.“

V Tachově už mají jen automaty na nápoje

Na některých školách ale od ledna k žádným výrazným změnám nedojde. „Bufet nemáme a jediný automat je na školní mléko,“ říká třeba ředitelka 10. Základní školy v Plzni Zdeňka Krausová.

Tachovská škola Zárečná už má zhruba rok pouze automaty na nápoje, které vyhlášce odpovídají. „Ty ostatní jsme zrušili, když se o vyhlášce začalo uvažovat,“ říká ředitel Zdeněk Hnát.

Podobná je situace i v klatovské základní škole v Tolstého ulici, i zde si žáci koupí pouze neslazené nápoje.

Plzeňská 16. základní škola přijde v souvislosti s vyhláškou o automat na horké nápoje. „Děti ho využívaly hodně. Ale je pravda, že čokoláda i čaj byly přeslazené,“ zamýšlí se zástupkyně ředitelky Iveta Žižková.

Automat na jídlo tu neměli, ten na studené sladké nápoje už zrušili asi před šesti lety. Škola se o zdravé stravování snaží dlouhodobě, děti v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dostávají i vitamíny navíc. „Proti vyhlášce nic nemám, myslím si ale, že jen škola to nespraví,“ uzavírá Žižková.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz