Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomník Američanům bylo možné zachránit, tvrdí sochaři. Architekt oponuje

  13:22aktualizováno  13:22
Rozdílné reakce vzbudil mezi lidmi krok plzeňské radnice, která nechala odříznout oba popraskané pylony památníku Díky, Ameriko! Zatímco jedni mají za to, že radikální řešení bylo nutné, druzí míní, že problém se dal vyřešit levnější a efektivní metodou.

Demontáž plzeňského pomníku Díky, Ameriko! (23. 4. 2016) | foto: Petr Eret

Pylony dělníci odřízli v sobotu a převezli je do skladu Správy veřejného statku města Plzně (psali jsme zde). Ne každý ale věří tomu, že pylony musely být těsně před oslavami osvobození Plzně americkou armádou odříznuty.

Vedení města uvedlo, že odstranění bylo nutné kvůli prasklinám a možnému zranění kolemjdoucích. Magistrát vychází z posudku odborníka.

Jenže některým občanům se to nelíbí. „Nevěřím, že by pylony skutečně představovaly pro veřejnost riziko,“ uvedl v e-mailu zaslaném redakci MF DNES čtenář Ivo Horák. „Nevěřím, že se musel pomník těsně před oslavami odstranit,“ řekla seniorka Jiřina Kubičková, když sledovala demontáž pomníku.

Rychlé odříznutí pylonů překvapilo klatovského sochaře Václav Fialu. „Přijít a odříznout tak nádherné bloky, to je drsné, až neuvěřitelné,“ odpověděl na otázku, co ho napadlo, když pomník odřízli.

I jemu se prý stalo, že mu socha popraskala. Problém vyřešil takzvanou kotvou, speciální technikou, která se pro zpevnění kamenných artefaktů používá.

„Provrtá se díra třeba o průměru 40 milimetrů, která protne pylon shora dolů a do otvoru se spustí tyč a zalije se zpevňující hmotou. U takto vysokého bloku by to sice nebylo úplně jednoduché, ale šlo by to. Pro každý pylon by se mohly použít i dvě tyče. Tím by se zafixovaly a vydržely by tisíc let. Město šlo ale jinou cestou, kterou nechci kritizovat, spíš mě překvapila rychlost, s jakou se bloky odstranily,“ uvedl Fiala.

„Po zpevnění nerezovou tyčí by se pylony nehnuly,“ souhlasí s technikou, kterou navrhl Fiala, sochař František Bálek. Podle něj by navíc zpevnění kotvou stálo zlomek toho, co město zaplatí za odříznutí, odvezení, nakoupení nového kamene, jeho opracování a znovuosazení.

Plzeňský architekt Jan Soukup je však přesvědčený, že odstranění pylonů bylo správné, i když to nebylo jednoduché rozhodnutí. Podle jeho slov byla trhlina na jižním pylonu už léta.

„Hrozil pád osmi tun na chodník“

„Sledoval jsem ji, v roce 2014 nastartoval její rychlý průnik pylonem. Dnes je za půlkou. Nevnímal jsem to jako něco, co nelze napravit. Navrhoval jsem navrtání a vložení nerez prutů. Trhlina je však kosá a v určitém časově neodhadnutelném termínu hrozilo usmyknutí a pád cca osmi tun na chodník,“ řekl Soukup.

Loni už zaznamenal trhliny na severním pylonu. Bylo jich více a byly vodorovné. „Byl jsem dost překvapený, ale dospěl jsem k názoru, že tam nic nehrozí, alespoň ne v blízkém čase a navrhl jsem opět trhliny zatmelit a barevně zcelit. Nicméně jsem to magistrátu oznámil a město objednalo expertizu stavu pylonů,“ uvedl Soukup.

Demontáž pylonů

Odborníci při podrobné kontrole památníku zjistili, že jižní pylon má jednu zjevnou trhlinu, ale severní pylon je narušen sítí vodorovných a svislých trhlin.

„Restaurátoři se klonili k názoru, že stav pylonů není beznadějný a že by si rádi zkusili severní pylon zachránit. Problém byl v tom, že tento pylon by záchranu nemusel přežít, v zásadě to byl zajímavý technický experiment. Petrolog záchranu pylonu vyloučil, statik také,“ vysvětlil Soukup.

Z jeho vyjádření vyplývá, že vyztužení pylonů by problém podle jeho názoru nejspíš vyřešilo jen na krátkou dobu.

„Co by bylo za deset nebo dvacet let? Rozpad severního pylonu by pokračoval. Tak by se zase nově vrtalo a dávaly nové výztuže? Mrzí mě, že lidé vnímají odstranění pylonů před oslavami jako schválnost a špatné gesto. Je to naopak. To se mají lidé při oslavách na památník dívat skrz zábrany?“ ptá se Soukup.

Dodává, že nyní je hlavně nutné pořídit nové pylony v co nejkratším čase. „Budu tomu ze všech svých sil pomáhat,“ slibuje architekt.

A co bude dál s odříznutými bloky? Podle Evy Kriegerové z tiskového odboru magistrátu se o tom teď povede debata. Do redakce MF DNES doputoval e-mail s návrhem rozřezat pylony na kostičky, prodat je Plzeňanům a za vybrané peníze pořídit nový pomník. „Rozřezání by bylo tak drahé, že by kostička stála 20 tisíc korun,“ uvedl ovšem Fiala.

Jak použít pylony, na kterých je prý nejcennější jejich velikost, by prý bylo pro Fialu krásné téma. „Kdyby o to někdo stál, tak se tím můžu zabývat a vytvořit pro město návrh artefaktu, který by mohl stát třeba někde v parku,“ dodal.

Pomník praskl, radnice ho nechala uříznout (23. dubna 2016)

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Najdete na iDNES.cz