Jednou z nejnavštěvovanějších památek v kraji je vodní hrad Švihov.

Jednou z nejnavštěvovanějších památek v kraji je vodní hrad Švihov. | foto: MF DNES

Návštěvníky lákají na památky nové prohlídkové trasy i kulturní akce

  • 0
O památky v Plzeňském kraji, které spravuje Národní památkový ústav, je rok od roku větší zájem. Potvrzují to statistiky za letošní sezonu. Do dvanácti objektů zavítalo téměř 256 tisíc lidí. Loni to bylo zhruba o 23 tisíc lidí méně.

„I letos pokračuje trend vyšší návštěvnosti. Podílí se na tom lepší ekonomická situace. Máme ale podloženo, že důležitý vliv má fakt, že na památkách je stále něco nového,“ říká Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, který spravuje také památky v Plzeňském kraji.

„Kasteláni připravují další prohlídkové trasy i společenské a kulturní akce. Díky tomu do objektů lidé chodí, přestože ve volnočasových aktivitách panuje velká konkurence,“ dodává Pavelec.

Tři nejnavštěvovanější památky zůstávají už několik let stejné. Jsou jimi hrady Rabí, Velhartice a Švihov. Nárůst návštěvnosti o více než 170 procent letos zaznamenal zámek v Červeném Poříčí. Poprvé byl otevřen v běžném režimu.

„Je to právě jeden z příkladů památky, kde se pozitivně projevily úpravy, které jsme udělali. Vybudovali jsme nové návštěvnické centrum, upravili jsme zahrady i interiér. Je vidět, že jakákoliv změna znamená zvýšený zájem veřejnosti,“ informuje Pavelec.

Klášter nabízí prohlídky vodního systému, stačí zatelefonovat

Počet návštěvníků výrazně narostl také na manětínském zámku a plaském klášteře.

„Lidí přibylo. Napomohl tomu i fakt, že jsme nově umožnili prohlídku vodního systému na telefonickou domluvu. Dříve se jí mohli lidé zúčastnit jen několikrát v roce, kdy jsme zpřístupňovali klášterní podzemí,“ říká kastelán kláštera Pavel Duchoň.

Výnosy ze vstupného činily více než 17 milionů korun. Peníze z velké části zamíří do opravy a správy památkových objektů. Do rekonstrukce budov šlo v letošním roce téměř 18 milionů korun. Největší investice směřovala na zámek Kozel u Plzně.

„Rekonstrukce se týkala jízdárny. Ta bude v listopadu po dvou letech zkolaudována. Má kompletně novou krytinu a opravený krov. Hotová jsou také požárně bezpečnostní opatření,“ sděluje kastelán zámku Karel Bobek. Úpravy si vyžádaly téměř sedm a půl milionu korun.

Významná je rovněž restaurátorská obnova schodiště a lodžie zadního křídla zámku v Nebílovech. Práce by měly skončit na konci letošního roku. Jedná se o architektonicky nejcennější část zámku, který byl desítky let vystaven nepříznivým vlivům a vedly k jeho poškození.

„Prostory byly v tristním stavu. Asi od roku 1830 tu byl sklad obilí. Až od roku 1967 přestalo místo sloužit hospodářských účelům. Všechno zde bylo otlučeno, zničeno, vytrháno. Až teď se prostor dočká rehabilitace,“ konstatuje kastelán nebílovského zámku Milan Fiala.

Památka tak konečně získá důstojný přístup k již existujícím expozicím a k tanečnímu sálu, který slouží pro nejrůznější kulturní akce. Opravy v Nebílovech by měly pokračovat i v dalších měsících. Naplánována je totiž rekonstrukce nádvorních fasád zámku.