Klášter Kladruby

Klášter Kladruby | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Klášter Kladruby získá sto milionů, památkáři chtějí peníze i pro Plasy

  • 0
Do nové sezony, která začala 1. dubna, mohou jít památkáři v Plzeňském kraji s velkou dávkou optimismu. Získali evropské dotace pro klášter v Kladrubech i selský dvůr v Plzni. Celkem je to asi 140 milionů korun.

Přes 100 milionů míří do kladrubského kláštera na projekt Život v řádu. „Do roku 2020 počítáme s rekonstrukcí části staré prelatury a starého a nového konventu, kde vzniknou prohlídkové trasy a prostory pro kulturní aktivity a didaktické programy,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Klášter navíc získá dalších téměř osmnáct milionů korun od státu. „Předpokládám, že letos ještě budeme mít běžnou sezonu. Co se rekonstrukce týče, zatím půjde zřejmě jen o výběrová řízení na dodavatele. Samotné práce by měly začít v příštím roce,“ konstatoval kastelán kláštera Milan Zoubek.

Už letos by se do oprav měli pustit správci Selského dvora v Plzni-Bolevci. Tam na projekt Rok na vsi z Integrovaného regionálního operačního programu přiteče téměř 40 milionů korun.

Opravy se dotknou obytného stavení, jehož interiéry po dokončení prací přiblíží každodenní život na konci 19. a v první polovině 20. století na vesnici. Počítá se rovněž s regenerací zahrady a sadu a se zlepšením zázemí pro návštěvníky.

„Otevřeme ještě 8. a 9. dubna. A pak bychom rádi návštěvníky přivítali poslední víkend v květnu. Uvidíme, jak se rekonstrukce vyvine,“ sdělil správce statku Martin Maule.

Památkový ústav nedávno zažádal o dalších zhruba 120 milionů korun z operačního programu a státního rozpočtu na úpravu plaského kláštera. „Budeme netrpělivě čekat možná ještě tři čtvrtě roku, jak vše dopadne,“ dodal Pavelec.

Připraveny jsou i drobnější úpravy na dalších objektech, například záchrana soch ze vstupní brány zámku v Červeném Poříčí. Sochy už jsou v restaurátorské dílně.

„Jsou ve velice špatném stavu a po zrekonstruování je bude možné vystavit pouze v interiéru zámku. Aby vstupní brána nebyla ochuzena o svou výzdobu, budou zhotoveny kopie, které portál ozdobí po obnově celé vstupní fasády,“ prozradil kastelán Marcel Čermák.

Zámek Horšovský Týn představí nově zrekonstruované zbraně

Na tuto sezonu si památky připravily i několik novinek. Na zámku Kozel jí bude výstava nazvaná Svobodní zednáři na Plzeňsku. Ta bude od dubna do června k vidění v čerstvě zrekonstruované jízdárně.

„Bude využitelná pro koncerty nebo promoce. Přibyly únikové východy i zabezpečení. Umožnilo to propojení jízdárny k zázemí zámku,“ informoval kastelán Karel Bobek. Budova získala i novou střešní krytinu.

Proměněné interiéry čekají na návštěvníky zámku v Manětíně. Prohlídka zde bude více zaměřena na prezentaci původního mobiliáře a každodenního života rodiny Lažanských, jíž památka patřila.

Hrad a zámek Horšovský Týn, který je proslulý nejrozsáhlejší zbrojnicí ze všech západočeských zámků, představí nově zrekonstruované zbraně. V hlavní sezoně pak návštěvníci uvidí renovované obrazy anglického malíře Johna Hamiltona.