Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noví majitelé vrátí život ostrovu na Úhlavě, plánují pódium i penzion

  9:16aktualizováno  9:16
Známý ostrov u Příchovic na Plzeňsku obkroužený řekou Úhlavou, který v posledních letech zpustnul, zase ožije. Areál koupili manželé Bečvářovi, kteří zde chtějí vybudovat pódium, penzion i dětské hřiště.

Takto má podle návrhu vypadat zázemí areálu na ostrově u Příchovic. | foto: ostrovprichovice.cz

Za minulého režimu ostrov fungoval jako kulturní oáza, kde se konaly koncerty populárních kapel, lidé se sem také chodili koupat. Dobu zašlé slávy připomíná jen málo věcí. Rezavé schůdky do vody, zbytky pódia, zbytky parketu. V posledních letech byl zpustlý areál známý spíše srazy příznivců technohudby.

Co však zůstalo, je krásné okolí s lužním porostem, řeka s jezem, která byla základem někdejší plovárny, zatravněný prostor. A právě toho chtějí využít manželé Bečvářovi, kteří areál nedávno koupili a chtějí jej znovu oživit kulturou a sportem.

„Mnoho lidí si pamatuje na objekt starobylých šaten jako základu někdejší plovárny u řeky, ale ty už zde dávno nejsou,“ říká Pavla Bečvářová, spolumajitelka objektu, který zde už začíná růst.

Bečvářová je rodačka z nedalekých Přeštic, která na ostrově prožila velkou část mládí. Na plovárnu se chodila koupat s babičkou a dědou. „Proto je ostrov moje srdeční záležitost. Mám to tu strašně ráda. Dodnes se tu koupu v řece a doufám, že až dokončíme vše, co zde zamýšlíme, lidé sem zase začnou chodit,“ líčí žena.

Původně byl na travnatém prostranství taneční parket. Ten bude nově zastřešený. Rodina Bečvářových chce vybudovat restauraci, sál, penzion s devíti pokoji a jedním apartmánem.

„Venku je sice pódium, ale je ve špatném stavu, chceme je zmodernizovat a pořádat zde koncerty,“ plánuje Bečvářová.

Ke zpříjemnění letních večerů by měly přispět i filmové produkce. „Plánujeme i další aktivity. Chceme každý víkend něco pořádat, ať už to budou dílny pro děti, bazary či svatby,“ doplnila spolumajitelka, podle které je nutné přizpůsobit aktivity současným požadavkům lidí.

„Je to škoda, ale samotná plovárna už by se zde neuživila. Do řeky už se lidé moc koupat nechodí. Doufám, že s manželem tento trend zlomíme a lidé se v řece koupat zase budou. Když jsou velká vedra, já se v ní také koupu a je to skvělé,“ poznamenala Bečvářová, která plánuje také dětské i sportovní hřiště.

Zavzpomínala, že před lety byl na ostrově bazének, kam vedla hadice z řeky. Ráno se napustil a večer vypustil. „To si pamatuji jako dítě. Za současných hygienických předpisů to už ale možné není. Děti ale nepřijdou zkrátka, protože pro ně plánujeme dvě pěkné atrakce,“ řekla podnikatelka.

První akce by se mohly konat už příští léto

Lidé, kteří ostrov znají z minulosti, už se na něj podle jeho spolumajitelky těší a říkají, že je dobře, pokud se zde něco bude dít. „Mladší generaci sem teprve budeme muset naučit chodit. Je to podnikatelský plán i riziko,“ míní Bečvářová.

Plánuje, že první akce bude rodina organizovat už příští léto. Investice rodinného rozpočtu odhadla na deset až patnáct milionů korun.

Z plánů rodiny Bečvářových se raduje i starostka Příchovic Pavlína Nohavová. Podle ní je důležité, že se ostrov zvelebí a hlučné technaře zaměřené na úzkou skupinu lidí vystřídají aktivity, které oživí místní dění.Nejčtenější

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Najdete na iDNES.cz