Chřástal polní zachycený letos na Domažlicku.

Chřástal polní zachycený letos na Domažlicku. | foto: ZOO Plzeň

Ornitologové sledují cestu chřástalů do zimovišť, jeden je už v Súdánu

  • 1
Ornitologové, kteří v létě dali pětici chřástalů polních satelitní vysílačky, je nyní sledují na jejich cestě do zimovišť. Vysílačky dostali v rámci česko-bavorského projektu. Dva ptáci byli takto označeni v Německu a tři na západě Čech.

"Cílem je nalézt odpovědi na řadu otázek z biologie skrytě žijícího chřástala polního, které lze jen těžko standardními metodami sledování odpovědět," uvedl v tiskové zprávě vedoucí projektu Jiří Vlček z plzeňského krajského úřadu.

Chřástal polní

Je zvláště chráněný jako silně ohrožený druh. Je menší než koroptev (délka těla 22 - 25 cm), štíhlý. Zbarvení je šedavě žlutohnědé, svrchu černě skvrnité, s kaštanově hnědými křídly a boky.

Hlasem je zvláště za soumraku a v noci slyšitelné, vytrvale opakované "chřást chřást".

Hnízdí v rozmezí od západní Evropy až po střední Asii. Evropští ptáci zimují hlavně v subsaharské Africe. Přílet na naše území probíhá hlavně v květnu, odlet od září do října.

Po dočasném úbytku počtů se opět rozšiřuje. Jejich počet se odhaduje na 1 500 - 1 700 párů (ve srovnání s 200 - 400 páry v roce 1989).

Hnízdí na vlhkých loukách, ale také na loukách s vysokým porostem a pastvinách. V potravě převládá živočišná složka, tvořená hmyzem, ale i červy, měkkýši a pavoukovci. Rostlinou složku, zastoupenou zvláště na podzim, tvoří semena a zelené části rostlin.

Ornitologové tak díky satelitu sledují dva šumavské chřástaly na cestě do jejich zimovišť. Jeden jménem Goli byl odchycen nedaleko obce Keply, Eda pak u Srní.

"Celý tým ornitologů nyní s napětím očekává každou další zprávu ze satelitu o náročném tahu obou samečků do převážně jiho- a východoafrických zimovišť," pokračoval Vlček.

Speciálně vyvinuté miniaturní vysílačky, které ptáci nosí za zádech jako batůžek, dostali ještě další tři chřástalové. "Nejaktivněji se choval od doby odchytu v červnu David, který v hnízdní době v červenci odlétl ze Slavkovského lesa od Mariánských Lázní až k Baltu a během několika dní se vrátil do České republiky do oblasti Broumova," popisoval Vlček.

Začátkem září se dva "čeští" chřástalové vydali téměř současně do svých zimovišť. "Eda se v těchto dnech zdržuje na okraji města Novi Sad v Srbsku u řeky Dunaj. Goli si za migrační stanoviště zvolil polopouštní oblast na východě Súdánu," přibližoval Vlček cestu dvou chřástalů ze Šumavy.

Samci, označení v Německu, takové štěstí neměli. U Fritze, kterého ornitologové označili poblíž obce Nösswartling, zřejmě nastal problém s přenosem dat. Chris od řeky Regen poblíž Chamu byl po čase nalezen mrtev.