Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ornitologové sledují cestu chřástalů do zimovišť, jeden je už v Súdánu

  15:41aktualizováno  15:41
Ornitologové, kteří v létě dali pětici chřástalů polních satelitní vysílačky, je nyní sledují na jejich cestě do zimovišť. Vysílačky dostali v rámci česko-bavorského projektu. Dva ptáci byli takto označeni v Německu a tři na západě Čech.

Chřástal polní zachycený letos na Domažlicku. | foto: ZOO Plzeň

"Cílem je nalézt odpovědi na řadu otázek z biologie skrytě žijícího chřástala polního, které lze jen těžko standardními metodami sledování odpovědět," uvedl v tiskové zprávě vedoucí projektu Jiří Vlček z plzeňského krajského úřadu.

Chřástal polní

Je zvláště chráněný jako silně ohrožený druh. Je menší než koroptev (délka těla 22 - 25 cm), štíhlý. Zbarvení je šedavě žlutohnědé, svrchu černě skvrnité, s kaštanově hnědými křídly a boky.

Hlasem je zvláště za soumraku a v noci slyšitelné, vytrvale opakované "chřást chřást".

Hnízdí v rozmezí od západní Evropy až po střední Asii. Evropští ptáci zimují hlavně v subsaharské Africe. Přílet na naše území probíhá hlavně v květnu, odlet od září do října.

Po dočasném úbytku počtů se opět rozšiřuje. Jejich počet se odhaduje na 1 500 - 1 700 párů (ve srovnání s 200 - 400 páry v roce 1989).

Hnízdí na vlhkých loukách, ale také na loukách s vysokým porostem a pastvinách. V potravě převládá živočišná složka, tvořená hmyzem, ale i červy, měkkýši a pavoukovci. Rostlinou složku, zastoupenou zvláště na podzim, tvoří semena a zelené části rostlin.

Ornitologové tak díky satelitu sledují dva šumavské chřástaly na cestě do jejich zimovišť. Jeden jménem Goli byl odchycen nedaleko obce Keply, Eda pak u Srní.

"Celý tým ornitologů nyní s napětím očekává každou další zprávu ze satelitu o náročném tahu obou samečků do převážně jiho- a východoafrických zimovišť," pokračoval Vlček.

Speciálně vyvinuté miniaturní vysílačky, které ptáci nosí za zádech jako batůžek, dostali ještě další tři chřástalové. "Nejaktivněji se choval od doby odchytu v červnu David, který v hnízdní době v červenci odlétl ze Slavkovského lesa od Mariánských Lázní až k Baltu a během několika dní se vrátil do České republiky do oblasti Broumova," popisoval Vlček.

Začátkem září se dva "čeští" chřástalové vydali téměř současně do svých zimovišť. "Eda se v těchto dnech zdržuje na okraji města Novi Sad v Srbsku u řeky Dunaj. Goli si za migrační stanoviště zvolil polopouštní oblast na východě Súdánu," přibližoval Vlček cestu dvou chřástalů ze Šumavy.

Samci, označení v Německu, takové štěstí neměli. U Fritze, kterého ornitologové označili poblíž obce Nösswartling, zřejmě nastal problém s přenosem dat. Chris od řeky Regen poblíž Chamu byl po čase nalezen mrtev.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz